REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec z frustracją w aptekach! Co zmieni się w 2025 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Koniec z frustracją w aptekach! Co zmieni się w 2025 roku?
Koniec z frustracją w aptekach! Co zmieni się w 2025 roku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już w 2025 roku pacjenci będą mogli realizować jedną receptę roczną w kilku aptekach! To przełomowe rozwiązanie, które planuje wprowadzić Ministerstwo Zdrowia, wyeliminuje konieczność oczekiwania na dostawę brakujących leków w jednej aptece. Prace nad tą zmianą nabierają tempa.

Recepty roczne są bardzo popularnym rozwiązaniem w przypadku pacjentów przewlekle chorych, którzy stale muszą stosować ten sam lek. Wówczas, w ramach jednej recepty, mogą kupować lek przez cały rok, bez konieczności każdorazowego odwiedzania lekarza, by otrzymać nowy kod swojej e-recepty. Jest jednak problem praktyczny z realizacją takich recept, na co zwróciła uwagę jedna z posłanek. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że będą ułatwienia.

REKLAMA

Obecnie pacjent musi całość recepty rocznej zrealizować w jednej aptece. Czas to zmienić

REKLAMA

"Obwieszczenia w sprawie leków refundowanych zmieniają się raz na trzy miesiące, wtedy zmienia się też cena produktów. Pacjenci, którzy korzystają z rocznych recept robią zapasy, zabezpieczając się przed zmianami cen leków. Obecnie pacjent musi całość recepty zrealizować w jednej aptece. Nie może zacząć realizacji recepty w jednej, a potem kontynuować w innej, w sytuacji, kiedy leku w danej placówce zabraknie. W konsekwencji, gdy dany lek przestaje być dostępny w jednej aptece, pacjent jest zmuszony oczekiwać na jego dostarczenie zamiast móc go zakupić w innej aptece" - czytamy w interpelacji poselskiej Barbary Dolniak.

W związku z tym posłanka zwróciła się do resortu zdrowia z następującymi pytaniami: Czy ministerstwo planuje wdrożyć zmiany w zakresie tego, aby umożliwić realizację jednej e-recepty w kilku aptekach? Jeśli tak, to jakie to będą zmiany i kiedy one nastąpią?

Ministerstwo Zdrowia zauważa problem przewlekle chorych, korzystających z rocznych recept

Ministerstwo Zdrowia dostrzega problem wskazany w interpelacji, który dotyczy ograniczeń związanych z realizacją e-recept wyłącznie w jednej aptece. Problem ten został zgłoszony również przez środowiska lekarskie, farmaceutyczne oraz pacjentów jako istotne utrudnienie, szczególnie dla osób przewlekle chorych, korzystających z rocznych recept.

W odpowiedzi na te postulaty, Minister Zdrowia zarządzeniem z dnia 19 września 2023 r. powołał Zespół do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Zadania Zespołu związane były z oceną istniejących rozwiązań w obszarze preskrypcji i realizacji recept, identyfikacją problemów z nich wynikających oraz podjęciem prób ich modyfikacji lub stworzeniem rozwiązań alternatywnych w następujących obszarach szczegółowych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i leki recepturowe,
  • wytycznych w zakresie funkcjonowania receptury aptecznej oraz jej finansowania,
  • rozwiązań dotyczących funkcjonowania narzędzi systemowych ułatwiających preskrypcję i realizację recept przez osoby uprawnione,
  • opracowania podstaw systemu monitorującego i kontrolującego nadmierną preskrypcję oraz konsumpcję leków,
  • zmian legislacyjnych dotyczących receptury i leków recepturowych.

REKLAMA

W pracach Zespołu uczestniczyło szerokie grono przedstawicieli różnych środowisk. Zaangażowanych zarówno w kwestie preskrypcji recept (reprezentanci środowiska farmaceutów, lekarzy w tym Konsultanci Krajowi oraz pielęgniarek i położnych), realizacji (reprezentanci środowiska farmaceutów, pacjentów, producentów surowców farmaceutycznych), przedstawiciele instytucji publicznych (Centrum e-Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta) oraz pracodawców (aptecznych, hurtowni farmaceutycznych, Związku pracodawców ochrony zdrowia) i środowiska akademickiego.

W trakcie swoich prac Zespół przeanalizował szereg informacji, zjawisko raz trendów wynikających z danych uzyskanych za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia, które związane były bezpośrednio z funkcjonowaniem preskrypcji i realizacji recept w Polsce. W efekcie mają pojawić się lepsze rozwiązania dla pacjentów.

Resort zdrowia obiecuje zmiany w recepcie rocznej w 2025 roku

Na podstawie raportu Zespołu, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o rozpoczęciu prac legislacyjnych i technologicznych, które umożliwią realizację e-recepty w różnych aptekach. Przygotowywane zmiany mają zostać wdrożone w 2025 roku. Z uwagi na społeczne znaczenie problemu, działania te są traktowane jako priorytetowe. Raport Zespołu dostępny jest na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/raport-zespolu-ds-preskrypcji-i-realizacji-recept-na-leki-gotowe-i-recepturowe.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

REKLAMA

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

REKLAMA