Kategorie

Refundacja leków dla osób starszych – co warto o niej wiedzieć?

Wioleta Matela-Marszałek
Aptekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku refundowanego.
Kiedy senior ma prawo do tańszych lub bezpłatnych leków? Co warto wiedzieć o refundacji?

Leki refundowane - jaka odpłatność?

Osoby, które posiadają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mogą kupować leki refundowane.

Do otrzymania leku refundowanego niezbędna jest recepta. Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie leki na receptę są lekami refundowanymi. Wykazy takich leków zawarte są w obwieszczeniach ministra zdrowia.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Leki objęte refundacją pacjent może nabywać:

1) bezpłatnie,

2) za odpłatnością ryczałtową,

3) za odpłatnością w wysokości 30% albo 50% ich limitu finansowania

– do wysokości limitu finansowania i za dopłatą w wysokości różnicy między ceną detaliczną a wysokością limitu finansowania.

Wysokość opłaty ryczałtowej uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2019 r. kwota ryczałtu wynosi 11,30 zł.

W praktyce pacjent w aptece za lek refundowany może zapłacić więcej niż przykładowo 30% ceny leku. Wynika to z faktu, iż niektóre leki objęte są limitem finansowania. Zniżka lub ryczałt są naliczane tylko do wysokości tego limitu. Jeżeli cena przekroczy tę granicę, różnicę dopłaca pacjent.

Prawo do zakupu tańszego zamiennika

Aptekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku refundowanego.

Zamiennik to pojęcie potoczne. Chodzi o lek inny niż przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu terapeutycznym.

Obowiązkiem farmaceuty jest wydanie takiego zamiennika, jeśli pacjent zdecyduje się na jego zakup.

Prawo do zakupu droższego zamiennika

Co ciekawe, pacjent ma również prawo do nabycia zamiennika leku refundowanego, którego cena jest wyższa niż leku przepisanego na recepcie. Może również nabyć zamiennik nieobjęty refundacją.

Przed wydaniem droższych lub nierefundowanych leków aptekarz musi jednak poinformować pacjenta o możliwości nabycia zamienników tańszych.

Inna dawka leku

Farmaceuta może wydać pacjentowi lek, którego dawka różni się od określonej na recepcie. Maksymalna różnica liczby dawek to 10%.

Otrzymanie zamienników nie zawsze możliwe

Nie zawsze możliwy jest zakup przez pacjenta zamiennika leku refundowanego. Lekarz może bowiem umieścić odpowiedni wpis (na recepcie elektronicznej) lub adnotację (na recepcie papierowej) o niemożności dokonania zamiany przepisanego leku.

Receptę na leki refundowane może wypisać również pielęgniarka lub położna.

Bezpłatne leki dla seniorów 75+

Prawo do bezpłatnych leków przysługuje pacjentom, którzy ukończyli 75 rok życia. Wykaz takich leków, podobnie jak w przypadku pozostałych leków refundowanych zawarty jest w wykazie ministra zdrowia.

Reklama

Aptekarz ma obowiązek poinformować takiego pacjenta o możliwości nabycia zamiennika, który znajduje się na liście leków bezpłatnych. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy na recepcie znajduje się informacja o niemożności dokonania zamiany danego leku.

Poza osobami po ukończeniu 75 roku życia istnieje kilka kategorii pacjentów uprzywilejowanych, którym przysługują określone bezpłatne leki. Możemy zaliczyć do nich inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, zasłużonych honorowych dawców krwi, zasłużonych honorowych dawców przeszczepu, żołnierzy, weteranów, uprawnionych pracowników i byłych pracowników zakładów produkujących wyroby zawierające azbest.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (j.t, Dz. U. z 2019 r., poz. 784 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Zdrowie seniora

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.