REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refundacja leków dla osób starszych – co warto o niej wiedzieć?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Aptekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku refundowanego.
Aptekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku refundowanego.

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy senior ma prawo do tańszych lub bezpłatnych leków? Co warto wiedzieć o refundacji?

Leki refundowane - jaka odpłatność?

Osoby, które posiadają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mogą kupować leki refundowane.

REKLAMA

Do otrzymania leku refundowanego niezbędna jest recepta. Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie leki na receptę są lekami refundowanymi. Wykazy takich leków zawarte są w obwieszczeniach ministra zdrowia.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Leki objęte refundacją pacjent może nabywać:

1) bezpłatnie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) za odpłatnością ryczałtową,

3) za odpłatnością w wysokości 30% albo 50% ich limitu finansowania

– do wysokości limitu finansowania i za dopłatą w wysokości różnicy między ceną detaliczną a wysokością limitu finansowania.

Wysokość opłaty ryczałtowej uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2019 r. kwota ryczałtu wynosi 11,30 zł.

W praktyce pacjent w aptece za lek refundowany może zapłacić więcej niż przykładowo 30% ceny leku. Wynika to z faktu, iż niektóre leki objęte są limitem finansowania. Zniżka lub ryczałt są naliczane tylko do wysokości tego limitu. Jeżeli cena przekroczy tę granicę, różnicę dopłaca pacjent.

Prawo do zakupu tańszego zamiennika

Aptekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku refundowanego.

Zamiennik to pojęcie potoczne. Chodzi o lek inny niż przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu terapeutycznym.

Obowiązkiem farmaceuty jest wydanie takiego zamiennika, jeśli pacjent zdecyduje się na jego zakup.

Prawo do zakupu droższego zamiennika

Co ciekawe, pacjent ma również prawo do nabycia zamiennika leku refundowanego, którego cena jest wyższa niż leku przepisanego na recepcie. Może również nabyć zamiennik nieobjęty refundacją.

Przed wydaniem droższych lub nierefundowanych leków aptekarz musi jednak poinformować pacjenta o możliwości nabycia zamienników tańszych.

Inna dawka leku

Farmaceuta może wydać pacjentowi lek, którego dawka różni się od określonej na recepcie. Maksymalna różnica liczby dawek to 10%.

Otrzymanie zamienników nie zawsze możliwe

Nie zawsze możliwy jest zakup przez pacjenta zamiennika leku refundowanego. Lekarz może bowiem umieścić odpowiedni wpis (na recepcie elektronicznej) lub adnotację (na recepcie papierowej) o niemożności dokonania zamiany przepisanego leku.

Receptę na leki refundowane może wypisać również pielęgniarka lub położna.

Bezpłatne leki dla seniorów 75+

Prawo do bezpłatnych leków przysługuje pacjentom, którzy ukończyli 75 rok życia. Wykaz takich leków, podobnie jak w przypadku pozostałych leków refundowanych zawarty jest w wykazie ministra zdrowia.

REKLAMA

Aptekarz ma obowiązek poinformować takiego pacjenta o możliwości nabycia zamiennika, który znajduje się na liście leków bezpłatnych. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy na recepcie znajduje się informacja o niemożności dokonania zamiany danego leku.

Poza osobami po ukończeniu 75 roku życia istnieje kilka kategorii pacjentów uprzywilejowanych, którym przysługują określone bezpłatne leki. Możemy zaliczyć do nich inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, zasłużonych honorowych dawców krwi, zasłużonych honorowych dawców przeszczepu, żołnierzy, weteranów, uprawnionych pracowników i byłych pracowników zakładów produkujących wyroby zawierające azbest.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (j.t, Dz. U. z 2019 r., poz. 784 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Zdrowie seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA