reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Odpłatność za leki - zasady

Odpłatność za leki - zasady

Zasady odpłatności za leki podstawowe, uzupełniające oraz recepturowe są określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Aktualne informacje o refundacji leków: Refundacja leków dla osób starszych – co warto o niej wiedzieć?

Odpłatność

Leki podstawowe, leki uzupełniające oraz leki recepturowe są wydawane pacjentowi na podstawie recepty, za odpłatnością:

  1. ryczałtową - za leki podstawowe i recepturowe przygotowywane z surowców farmaceutycznych lub z leków gotowych zamieszczonych w wykazach leków podstawowych i uzupełniających, pod warunkiem że przepisana dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego w formie stałej stosowanej doustnie;
  2. w wysokości 30 % albo 50 % ceny leku - za leki uzupełniające.

Opłata ryczałtowa oraz częściowa odpłatność dotyczy jednostkowego opakowania leku. Opłata ryczałtowa nie może przekraczać 4,25 zł w przypadku leku podstawowego oraz kwoty 12,74 zł w przypadku leku recepturowego. Kwoty te są waloryzowane w każdym roku średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ustalonym w ustawie budżetowej.

Wystąpienie o refundację

Leki nieposiadające pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i sprowadzone z zagranicy na warunkach i w trybie określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne, mogą być wydawane po wniesieniu przez pacjenta opłaty ryczałtowej za opakowanie jednostkowe, pod warunkiem wydania zgody na refundację leku przez Prezesa Funduszu, który uwzględnia w szczególności jego skuteczność kliniczną, bezpieczeństwo i cenę w porównaniu z lekami o tym samym wskazaniu terapeutycznym, posiadającymi pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz serwis: Senior i zdrowie

Prezes Funduszu rozpatruje wystąpienie o refundację leku, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia wystąpienia o refundację przez wystawiającego zapotrzebowanie lub pacjenta.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Leki podstawowe, uzupełniające i recepturowe są wydawane na podstawie recepty.
Leki podstawowe, uzupełniające i recepturowe są wydawane na podstawie recepty.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama