reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Odpłatność za leki - zasady

Odpłatność za leki - zasady

Zasady odpłatności za leki podstawowe, uzupełniające oraz recepturowe są określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Aktualne informacje o refundacji leków: Refundacja leków dla osób starszych – co warto o niej wiedzieć?

Odpłatność

Leki podstawowe, leki uzupełniające oraz leki recepturowe są wydawane pacjentowi na podstawie recepty, za odpłatnością:

  1. ryczałtową - za leki podstawowe i recepturowe przygotowywane z surowców farmaceutycznych lub z leków gotowych zamieszczonych w wykazach leków podstawowych i uzupełniających, pod warunkiem że przepisana dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego w formie stałej stosowanej doustnie;
  2. w wysokości 30 % albo 50 % ceny leku - za leki uzupełniające.

Opłata ryczałtowa oraz częściowa odpłatność dotyczy jednostkowego opakowania leku. Opłata ryczałtowa nie może przekraczać 4,25 zł w przypadku leku podstawowego oraz kwoty 12,74 zł w przypadku leku recepturowego. Kwoty te są waloryzowane w każdym roku średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ustalonym w ustawie budżetowej.

Wystąpienie o refundację

Leki nieposiadające pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i sprowadzone z zagranicy na warunkach i w trybie określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne, mogą być wydawane po wniesieniu przez pacjenta opłaty ryczałtowej za opakowanie jednostkowe, pod warunkiem wydania zgody na refundację leku przez Prezesa Funduszu, który uwzględnia w szczególności jego skuteczność kliniczną, bezpieczeństwo i cenę w porównaniu z lekami o tym samym wskazaniu terapeutycznym, posiadającymi pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz serwis: Senior i zdrowie

Prezes Funduszu rozpatruje wystąpienie o refundację leku, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia wystąpienia o refundację przez wystawiającego zapotrzebowanie lub pacjenta.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Leki podstawowe, uzupełniające i recepturowe są wydawane na podstawie recepty.
Leki podstawowe, uzupełniające i recepturowe są wydawane na podstawie recepty.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama