REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pielęgniarka może wypisać receptę?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jakie leki może przepisać pielęgniarka?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pielęgniarka może wypisać receptę? Nie tylko lekarz ma prawo do wypisywania recept. Od kilku lat istnieje możliwość ordynowania leków przez pielęgniarki i położne, i wypisywanie przez nie tzw. recept pielęgniarskich. W jakim przypadku pielęgniarka może wypisać receptę? Na jakie leki?   

Recepta pielęgniarska - co to jest

Mianem recepty pielęgniarskiej nazywamy receptę, która została wypisana przez pielęgniarkę lub położną. Osoby pracujące w tych zawodach, jako członkowie interdyscyplinarnego zespołu ochrony zdrowia, są władne do wypisywania tego typu recept. Zakres ich uprawnień określony został w odpowiednich ustawach i rozporządzeniach.

REKLAMA

REKLAMA

Wypisywanie recept pielęgniarskich i ordynowanie leków przez pielęgniarki obowiązuje od 2016 roku. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na taki krok, chcąc ułatwić pacjentom sprawne realizowanie świadczeń zdrowotnych. Prawo do wypisywania recept wpłynęło także korzystnie na pozycję pielęgniarek i położnych.  

Wizyta u lekarza to często konieczność długotrwałego oczekiwania w kolejce, co dla wielu pacjentów jest dużym problemem, szczególnie, gdy chodzi o osoby starsze – wiąże się to z uczuciem zniechęcenia, a nawet bezsilności – zwłaszcza jeżeli odwiedzają przychodnię jedynie w celu uzyskania recepty na kontynuację leczenia. Możliwość otrzymania recepty od pielęgniarki jest bez wątpienia dużą dogodnością. 

Recepty pielęgniarskie dzielimy na dwa rodzaje: recepty do ordynacji leków i recepty do ordynacji leków w ramach kontynuacji leczenia, czyli na zlecenie lekarskie. 

Które pielęgniarki mogą wypisywać recepty

Recepty na leki zlecone wcześniej przez lekarza specjalistę może wystawić pielęgniarka bądź położna, która posiada stosowne uprawnienia. Zgodnie z Ustawą z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej wymaga to posiadania dyplomu ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ordynowanie leków przez pielęgniarkę odbywa się z wyłączeniem leków, które mają w swoim składzie substancje psychotropowe i odurzające, a także na leki zawierające składniki o wyjątkowo silnym działaniu. 

Które leki może przepisać pięlęgniarka

Informacje dotyczące leków, które może wypisać pielęgniarka i położna także zostały określone przez prawo – możliwość ta zależna jest od substancji czynnych w nich zawartych. Podzielono je na 16 kategorii, m.in. przeciwwymiotne, znieczulające, przeciwpasożytnicze, przeciwzakaźne itd. Do każdej z grup określono substancje czynne i drogę podania, jakie może wykorzystać pielęgniarka (np. wśród leków rozszerzających oskrzela wyodrębniono substancje: Salbutamolum i Ipratropii Bromidum, podawanych w postaci wziewów). 

Lista preparatów, na które pielęgniarki mogą przepisać receptę w ramach przedłużenia recept lekarskich jest długa i obejmuje: 

 • leki na choroby układu krążenia, 
 • leki na choroby układu pokarmowego,
 • leki na choroby układu nerwowego,
 • leki na choroby układu moczowo-płciowego,
 • leki na choroby układu kostno-mięśniowego,
 • leki na choroby układu endokrynnego.

To jednak nie wszystko, pielęgniarki i położne mają również możliwość wystawienia recepty na wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego konieczne do kontynuowania danej terapii. 

Pielęgniarka zbada i przepisze antybiotyk 

Jak była mowa powyżej, pielęgniarka w ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, może samodzielnie wypisać leki z niektórych grup. Samodzielnie może ordynować leki zawierające określone substancje czynne z grupy leków takich jak: 

 • antybiotyki, 
 • środki przeciwbólowe i uspokajające, 
 • leki przeciwwymiotne, 
 • leki rozszerzające oskrzela, 
 • leki stosowanie w niedokrwistości, witaminy i preparaty diety eliminacyjnej mlekozastępczej, 
 • leki miejscowo znieczulające, 
 • płyny infuzyjne. 

Pielęgniarka wystawi skierowanie na badanie diagnostyczne 

Jeśli zajdzie taka potrzeba, pielęgniarka lub położna może wystawić skierowanie na badania diagnostyczne. W skład takich badań wchodzą badania hematologiczne, układu krzepnięcia krwi czy też biochemiczne. Dodatkowo może wystawić skierowanie na EKG czy RTG płuc. 

Recepta pielęgniarska - ile jest ważna

E-recepty wystawiane przez pielęgniarki i położne są ważne tak samo długo, jak te wystawiane przez lekarza. Wyróżniamy cztery terminy ważności, po których recepty nie uda się zrealizować. Należy pamiętać, że okres, na jaki pielęgniarka bądź położna może zapisać lek na jednej e-recepcie wynosi 180 dni kuracji wyliczone na podstawie dawkowania i ilości zaordynowanego leku.

Po tym terminie recepta traci ważność: 

 • 30 dni jest ważna recepta na większość leków,
 • 7 dni jest ważna recepta na antybiotyki,
 • 120 dni jest ważna na preparaty immunologiczne, 
 • 365 dni ważności ma recepta dla osób cierpiących na choroby przewlekłe i które długo przyjmują konkretny lek.

W przypadku, gdy recepta jest ważna przez rok, pacjent powinien wykupić pierwsze opakowanie leku przed upływem 30 dni od daty jej wystawienia. Jednorazowo można wykupić zapas danego leku na 180 dni, jeśli się tego nie zrobi, farmaceuta wyda mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia recepty.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pielęgniarka pisząca recepty
  2023-04-12 23:34:52
  "Zgodnie z Ustawą z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej wymaga to posiadania dyplomu ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa." - pani autorka nawet przepisać z ustawy nie umie? Art. 15a.1 magister lub specjalista! "Lista preparatów, na które pielęgniarki mogą przepisać receptę w ramach przedłużenia recept lekarskich jest długa i obejmuje: " - ten artykuł to dno. Kolejna wpadka: "Ordynowanie leków przez pielęgniarkę odbywa się z wyłączeniem leków, które mają w swoim składzie substancje psychotropowe i odurzające, a także na leki zawierające składniki o wyjątkowo silnym działaniu. " - nie ma czegoś takiego jak leki zawierające składniki o wyjątkowo silnym działaniu🫣🤣. Bardzo silnie działające z gr. A! Wymieńmy byki dalej. "Recepty pielęgniarskie dzielimy na dwa rodzaje: recepty do ordynacji leków i recepty do ordynacji leków w ramach kontynuacji leczenia, czyli na zlecenie lekarskie. " No więc uprawnienia dzielimy na damodzielną ordynację i kontynuację na zlecenie lekarskie - specjalista lub magister Którzy ukończyli kurs specjalistyczny Ordynacja i wypisywanie recept cz. 1 lub mgr który rozpoczął studia od 2017r (kończąc i uzyskując dyplom ma już te uprawnienia). Mają prawo badać, zbierać wywiad i analizować dokumentację medyczną w celu ordynacji i kontynuacji leków. 2 grupa uprawnionych to osoby ze specjalizacją, licencjatem i ukończonym kursem specjalistycznym Ordynacja i wypisywanie recept cz. 2 lub licencjaci którzy rozpoczęli studia od 2016r. - mogą oni tylko kontynuować leczenie na podstawie zleceń lekarskich. Kobieto doksztalc się albo porozmawiaj z praktykami lub kimś kto się na tym zna i wtedy pisz taki artykuł
  0
 • Meg
  2023-04-12 22:39:55
  Art. 15a i b ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej mówi kto, kiedy i jak może pisać recepty pielęgniarskie. Ten artykuł to wielkie niedopowiedzenie. Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 18/01/2018 reguluje listę ordynacyjna leków, badań, wyrobów etc, etc. Dodatkowo każdy licencjat pielęgniarstwa i położnictwa oraz specjaliści w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa mogą niektóre badania zlecać na mocy rozporządzenia z dnia28/02/2017. Jak i podawać niektóre leki ( wszyscy posiadacze paź). Fajnie by było by autorka doczytała przepisy regulujące naszą pracę. P.S. o receptach pielęgniarskich mówi rozporządzenie MZ z dnia 28/10/2015.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • KKND
  2023-04-12 22:59:50
  Proszę Państwa jeżeli się pisze artykuł, to proszę najpierw dokładnie zainteresować się tematem. Nie pisać wiadomości wyssanych z palca, Pani dziennikarka medyczno - prawna, pisze, że pielęgniarka nie wystawi recepty na "o wyjątkowo silnym dzialaniu" co to znaczy, nie może niestety wystawić na leki z wykazu A,P,N, co jest uciążliwe dla pielęgniarki i pacjentów, na leki silnie działające może wystawić receptę , czyli z wykazu B, nie może na leki z wykazu A - bardzo silnie działające.
  0
 • Tomasz Puchalski
  2023-05-11 06:18:59
  Z ramienia "Fundacja Pomoc Opiekunom" i "JM Kancelaria Prawna" pomagam opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością uzyskać Świadczenie Pielęgnacyjne w wysokości 2458 zł./m-c. (również jeśli pobierają zasiłek 620 zł.). Jeśli znasz Takie osoby - przekaż Im mój numer telefonu. Zapraszam do kontaktu: 510 342 893
  0
 • Decimus Maximus
  2023-04-12 13:37:02
  1. Pielęgniarka lub pielęgniarz powinni mieć stosowne dodatkowe uprawnienie, więc nie wszyscy mogą taką receptę wystawić, więc już jest szczucie na nich ludzi. 2. Nie przyda się osobom starszym w 30-40%, którzy są uzależnieni od "pastylek szczęścia", dzięki którym "nic nie boli". 3. Nie będą zastępczo "leczyć" ze względu na odpowiedzialność, płacę, brak rozsądku pacjentów, butność pewnej grupy lekarzy, czy zwyczajnie brak pewnej wiedzy, ponieważ nie jest to ich zakres. 4. Kolejny przykład próby przerzucenia obowiązków nietykalnej kasty na ludzi, którzy nie powinni tego robić lub nie dostają za to pieniędzy. Kpina.
  3
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

REKLAMA

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

REKLAMA