| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jak legalnie łowić ryby?

Jak legalnie łowić ryby?

Osoba, która chce zgodnie z prawem łowić ryby na wędkę, musi pamiętać o trzech podstawowych kwestiach – musi wyrobić kartę wędkarską, używać odpowiedniego sprzętu i przestrzegać przepisów o okresach i wymiarach ochronnych ryb.

Po pierwsze, karta wędkarska

Każda osoba, która chce legalnie łowić ryby, musi posiadać kartę wędkarską. Z tego obowiązku zwolnione są tylko następujące osoby:

  1. osoby do lat 14, ale mogą one uprawiać amatorski połów ryb pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę (po ukończeniu 14 lat i wyrobieniu karty, młody wędkarz aż do ukończenia 16. roku życia nie może bez opieki łowić w nocy);
  2. cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Polski.

Zobacz też: Co grozi za brak karty wędkarskiej?

Aby stać się właścicielem karty wędkarskiej, należy złożyć wniosek w starostwie powiatowym (karty wydaje starosta). Do wniosku należy załączyć zaświadczenie o zdaniu egzaminu ze znajomości ochrony i połowu ryb, dwa zdjęcia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty wędkarskiej.

Za brak karty wędkarskiej i zezwolenia grozi grzywna. Dokumenty zawsze należy mieć przy sobie, gdyż w przeciwnym razie zostaniemy potraktowani tak, jakbyśmy ich w ogóle nie mieli (nie wyrobili karty, nie uzyskali zezwolenia). W obu przypadkach mandat wyniesie 200 zł. Możemy go nie przyjąć i sprawa trafi do sądu.

Po drugie, odpowiedni sprzęt

Przepisy prawne określają, jaka powinna być minimalna długość wędki (30 cm), a także jakie rodzaje przynęt mogą być stosowane przez wędkarzy (sztuczne i naturalne).

Przynęty sztuczne mogą być wyposażone w 3 haczyki, a każdy z nich może mieć 4 ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm. Ryby można łowić również na sztuczne przynęty imitujące owady.

Natomiast przynęty naturalne to żywe lub martwe organizmy żywe, w tym ryby (ale one nie mogą znajdować się w okresie ochronnym), a także różnego rodzaju robaki oraz rośliny. Jako przynęt naturalnych nie można używać zwierząt i roślin chronionych ani ikry ryb.

Ryby przeznaczone na przynętę mogą być złapane wyłącznie w tych wodach, w których później wędkarz będzie ich używał (na nie łowił inne ryby). Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności o lat 2.

Jeżeli chcemy łowić ryby z łódki, musimy pamiętać, że sprzęt powinien być zarejestrowany i odpowiednio oznakowany (rejestracji dokonuje starosta). Oznakowanie łódki składa się z 2 liter określających województwo, 3 liter określających powiat i 4 cyfr. Na końcu znajduje się:

  1. litera A – jeśli łódź służy do amatorskiego połowu ryb;
  2. litera R – jeśli jest to rybacki sprzęt pływający.

 Między wędkarzami łowiącymi z łodzi musi zostać zachowany odpowiedni odstęp: 25 m przy metodzie gruntowej i spławikowej, 50 m łowiąc na spinning, 50 m od wędkarza łowiącego z brzegu.

Po trzecie, okresy i wymiary ochronne

Łowiąc ryby na wędkę, należy pamiętać o wymiarach i okresach ochronnych. Chodzi o to, by nie łapać ryb w okresie tarła, a także ryb małych – by dać im szansę na rozwój i rozmnożenie się.

Wymiary ochronne ryb są różne w zależności od gatunku ryby, np. wymiar ochronny szczupaka wynosi 50 cm, a okres ochronny trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia.

Wędkarz, który łowi ryby w okresie ochronnym zostanie ukarany grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. W takiej sytuacji orzeka się również przepadek sprzętu (tj. wędek) oraz odbiera się kartę wędkarską co najmniej na rok.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »