reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Starostwo > Czy starosta może wydawać uchwały?

Czy starosta może wydawać uchwały?

Powiat ma organy stanowiące i organy wykonawcze. Organem stanowiącym prawo w powiecie jest rada powiatu. Natomiast organem wykonującym prawo jest zarząd powiatu. Są jednak przypadki w których akty prawa może wydawać starosta.

Zasadą jest że akty prawa miejscowego w formie uchwał wydaje rada powiatu. Jest to bowiem organ prawodawczy. Nieco inaczej rzecz się ma przy okazji przepisów porządkowych.

Przepisy porządkowe

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, rada powiatu może wydawać powiatowe przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne do ochrony życia, zdrowia lub mienia obywateli, ochrony środowiska naturalnego albo do zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego, o ile przyczyny te występują na obszarze więcej niż jednej gminy.

Powiatowe przepisy porządkowe mogą przewidywać za ich naruszenie kary grzywny wymierzane w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.

Zarząd

Starosta ma wiele uprawnień związanych ze stanem klęski żywiołowej. Jednym z nich jest wydawanie przepisów porządkowych przez zarząd powiatu.

Zgodnie z art. 42 ustawy o samorządzie powiatowym powiatowe przepisy porządkowe, w przypadkach niecierpiących zwłoki, może wydać zarząd. Jak zatem widać ustawa o samorządzie terytorialnym przewiduje, że akty prawa miejscowego może stanowić zarząd. Może to się jednak odbywać wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych.

Powiatowe przepisy porządkowe, wydawane przez zarząd podlegają zatwierdzeniu na najbliższej sesji rady powiatu.

Tracą one moc w razie nieprzedłożenia ich do zatwierdzenia lub odmowy zatwierdzenia. Termin utraty mocy obowiązującej określa rada powiatu.

Zobacz: Czy powiaty mogą tworzyć porozumienia?

Przesłanie do wiadomości

Starosta przesyła przepisy porządkowe do wiadomości organom wykonawczym gmin położonych na obszarze powiatu i starostom sąsiednich powiatów następnego dnia po ich ustanowieniu.

Zobacz serwis: Powiat

Podsumowanie

Jak zatem widać zarząd powiatu nie ma kompetencji do wydawania aktów prawa miejscowego w każdym czasie. Może on to czynić tylko w sytuacjach nagłych, w wypadkach niecierpiących zwłoki.

Dodatkowo zarząd może wydawać tylko szczególny rodzaj przepisów, mianowicie przepisy porządkowe.

Trzeba tez dodać, że prawidłowość wydawania tych aktów jest kontrolowana przez radę powiatu na najbliższej sesji.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Powiatowe przepisy porządkowe, wydawane przez zarząd podlegają zatwierdzeniu na najbliższej sesji rady powiatu.
Powiatowe przepisy porządkowe, wydawane przez zarząd podlegają zatwierdzeniu na najbliższej sesji rady powiatu.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama