reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Starostwo > Jakie skutki powoduje rezygnacja starosty?

Jakie skutki powoduje rezygnacja starosty?

Zarząd powiatu jest organem wykonawczym powiatu. Jest to organ kolegialny w jego skład bowiem wchodzi od 3 do 5 członków. Bycie członkiem zarządu jest jednak dobrowolne, dlatego tez każdy z członków zarządu może złożyć rezygnację z funkcji.

Zarząd powiatu jest ciałem wybieranym przez radę powiatu. Dlatego też jego członkowie rezygnację składają na ręce rady powiatu.

Skład

Zgodnie z postanowieniami ustawy o samorządzie powiatowym w skład zarządu powiatu wchodzi od 3 do 5 członków. Przewodniczącym rady powiatu jest starosta, który musi mieć również swojego zastępcę.

Zarząd powiatu wybierany jest przez radę. Następuje to w dwustopniowej procedurze. Najpierw rada wybiera starostę. Rada powiatu wybiera starostę bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Następnie rada wybiera wicestarostę oraz pozostałych członków zarządu na wniosek starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Rezygnacja

Każdy z członków zarządu, więc również starosta, może złożyć rezygnację ze sprawowanej funkcji.

Trzeba jednak rozróżnić dwie sytuacje jedną w której rezygnację składa sam starosta i drugą w której zajmowanego stanowiska zrzeka się każdy inny członek zarządu.

Starosta

Rezygnacja starosty powoduje dalej idące skutki. Złożenie przez niego rezygnacji jest równoznaczne z złożeniem rezygnacji przez cały zarząd powiatu. Wynika to z tego faktu, iż ustawodawca daje prawo staroście dobrać sobie współpracowników z którymi będzie wspólnie działał w zarządzie powiatu.

W przypadku złożenia rezygnacji przez starostę jej przyjęcie następuje zwykłą większością głosów.

W przypadku rezygnacji starosty rada powiatu na najbliższej sesji podejmuje uchwałę o przyjęciu rezygnacji całego zarządu.

Niepodjęcie uchwały, o przyjęciu rezygnacji całego zarządu, jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym odbyła się sesja rady powiatu.

Zobacz serwis: Gmina

Członkowie

Rezygnację z zajmowanego stanowiska może złożyć również każdy z członków zarządu.

W przypadku złożenia rezygnacji z członkostwa w zarządzie przez członka niebędącego jego przewodniczącym, rada powiatu podejmuje uchwałę o przyjęciu rezygnacji i zwolnieniu z pełnienia obowiązków członka zarządu zwykłą większością głosów nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji.

W przypadku złożenia rezygnacji przez członka zarządu starosta obowiązany jest, najpóźniej w ciągu 1 miesiąca od dnia przyjęcia rezygnacji przedstawić radzie powiatu nową kandydaturę na członka zarządu.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarząd powiatu wybierany jest przez radę powiatu.
Zarząd powiatu wybierany jest przez radę powiatu.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama