reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Zagraniczne prawo jazdy – jakie jest honorowane w Polsce?

Zagraniczne prawo jazdy – jakie jest honorowane w Polsce?

Wiele osób długo mieszkających za granicą posiada tamtejsze prawa jazdy. Jak wygląda uznawanie tych dokumentów w Polsce? Czy wszystkie zagraniczne prawa jazdy są honorowane w Polsce?

Kto nie musi wymieniać prawa jazdy

Osoby posiadające zagraniczne prawo jazdy często będą musiały je wymienić na polskie dokumentu. Jednak nie wszystkich to dotyczy. Osoby posiadające prawo jazdy, które zostało uzyskane w krajach Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz w kraju członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu nie mają obowiązku wymiany prawa jazdy uzyskanego w tych państwach.

Ważne Prawo jazdy pochodzące z kraju Unii Europejskiej pozostaje ważne o ile nie zmieni się miejsce zamieszkania jego właściciela. Jeżeli miejsce zamieszkania zmieni się, to takie prawo jazdy należy wymienić. Wynika to z obowiązku posiadania dokumentu prawa jazdy z aktualnymi danymi osobowymi.

Osoby posiadające inne zagraniczne prawa jazdy muszą je wymienić na polskie dokumenty, jeżeli pobyt czasowy lub stały w Polsce przekroczy 6 miesięcy.

Aby móc wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie należy udokumentować pobyt stały lub czasowy w Polsce. Pobyt czasowy to co najmniej 185 dni.

Wymiana zagranicznego prawa jazdy

Osoby posiadające prawo jazdy UE lub EFTA mogą w łatwy sposób wymienić je na polski dokument. Osoba taka powinna złożyć wniosek do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wydziału komunikacji starostwa. Do wniosku należy dołączyć ksero zagranicznego dokumentu, fotografię oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu.

Zobacz: Kto może prowadzić ośrodek szkolenia kierowców?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby móc wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie należy udokumentować pobyt stały lub czasowy w Polsce.
Aby móc wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie należy udokumentować pobyt stały lub czasowy w Polsce.

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama