| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Kto wydaje prawo jazdy?

Kto wydaje prawo jazdy?

Zdanie państwowego egzaminu na prawo jazdy uprawnia osobę do wydania jej potwierdzającego ten fakt dokumentu. Kto wydaje prawo jazdy w Polsce?

Krajowe prawo jazdy

Koniecznym warunkiem wydania prawa jazdy jest pozytywnie zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego odbywającego się w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Prawo jazdy jest wydawane przez starostę, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej  się o wydanie dokumentu, a w uzasadnionych przypadkach właściwego ze względu na miejsce czasowego pobytu. Aby prawo jazdy zostało wydane potrzebne jest złożenie wniosku przez zainteresowaną osobę oraz uiszczenie opłaty ewidencyjnej. Wskazana opłata jest dochodem powiatu. To właśnie wydział komunikacji starostwa wydaje prawo jazdy po odpowiednim okresie. Z reguły okres ten nie przekracza czterech tygodni.

Opłata za wydanie prawa jazdy to 84 złote i 50 groszy. 84 złote to opłata za prawo jazdy, a 50 groszy to opłata ewidencyjna.

Prawo jazdy międzynarodowe

Podobnie jest w przypadku wydawania prawa jazdy międzynarodowego. Jest ono wydawane przez każdego starostę na wniosek, za opłatą oraz na podstawie krajowego prawa jazdy. Ważność prawa jazdy międzynarodowego to 3 lata, nie może być jednak ważne dłużej niż prawo jazdy krajowe, które było podstawą wydania prawa jazdy międzynarodowego.

Zobacz: Kto może zostać egzaminatorem?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »