REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa cywilnoprawna, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gmina zapłaci za sterylizację zwierząt domowych

Gminy mogły finansować sterylizację oraz kastrację zwierząt bezdomnych. Teraz będą mogły sfinansować te zabiegi zwierzętom domowym.

Czy gmina może sfinansować wydatek na tablicę pamiątkową

Planujemy w przyszłym roku ufundować z budżetu gminy tablicę pamiątkową i pomnik. Nie mamy jednak pewności, czy taki wydatek majątkowy będzie zgodny z prawem, skoro przepisy budżetowe wprost na to nie zezwalają, a regionalna izba obrachunkowa może wydatek unieważnić. Czy jest podstawa prawna do finansowania takiego wydatku z budżetu?

Nowe przepisy dotyczące zleceń od 1 stycznia 2017 r.

Dnia 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące umów zleceń. Zmiany obejmują m.in. wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla zleceniodawców. Kontrola nad przestrzeganiem przepisów została przyznana Państwowej Inspekcji Pracy.

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

Pożyczanie pieniędzy stało się bardzo powszechnym zjawiskiem. Jednak nie wszystkie instytucje udzielające pożyczek oferują atrakcyjne dla klientów warunki. O czym powinni pamiętać klienci instytucji pożyczkowych?

REKLAMA

Gdzie i w jaki sposób szukać oszczędności w firmie?

Obecnie coraz więcej mówi się o rozsądnym wydawaniu pieniędzy. Temat oszczędzania dla większości z nas kojarzy się przede wszystkim z gospodarowaniem finansami osobistymi, warto jednak spojrzeć nań również z perspektywy przedsiębiorstw i zastanowić się, gdzie i w jaki sposób szukać mądrych oszczędności w firmie. Prezentujemy pięć sposobów, które pozwalają firmie obniżyć rachunki.

Samorządy zadłużają się w parabankach

Według Najwyższej Izby Kontroli coraz więcej samorządów decyduje się na kosztowne finansowanie w pozabankowych instytucjach finansowych, tzw. parabankach. W związku z tym, jak zauważa NIK, konieczne jest wprowadzenie mechanizmów zabezpieczających samorządy przed niekontrolowanym zadłużaniem.

Inwestycje na rynkach kapitałowych - narzędzie Unit-Linked

Pojęcie Unit – Linked (dosł. „naczynia połączone”) oznacza narzędzie inwestycyjne, które korzysta z udogodnień oferowanych przez prawo polisom ubezpieczeniowym. Jest to narzędzie skierowana do szerokiego grona potencjalnych inwestorów. Mogą się na nie zdecydować wszystkie rodzaje spółek kapitałowych i osobowych, a także przedsiębiorstwa o strukturze mieszanej oraz firmy jednoosobowe.

Skorzystają mieszkańcy i administracja

27 mln Polaków ma dostęp do bankowości internetowej i już teraz 66 proc. z nas płaci rachunki za pośrednictwem internetu, a w dużych miastach jest to już 78 proc. Klienci sklepów internetowych przyjęli bardzo dobrze płatności za pomocą linku, czyli przelewy pay-by-link, i aż 70–80 proc. zakupów opłacanych jest za pomocą tej metody. Można więc z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że różne formy rozliczeń elektronicznych znajdą wkrótce rzeszę zwolenników również w obszarze administracji centralnej i samorządowej.

REKLAMA

Factoring – sposób na płynność finansową firmy

Usługa factoringu, to jedna z najdynamiczniej rozwijających się usług finansowych, pozwalających na realne wsparcie firmy. Faktoring to usługa, która pozwala przedsiębiorcom poprawić płynność finansową oraz zwiększyć obroty. Przedsiębiorcy z reguły nie mają czasu na zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami, jakie oferuje im rynek finansowy. Dlatego coraz więcej instytucji finansowych i pośredników na bieżąco analizuje sytuację Klienta i dobiera dla niego optymalne rozwiązanie.

Janosikowe dla województw w latach 2017-2019 bez zmian

Dotychczasowe przepisy dotyczące tzw. janosikowego dla województw zostaną przedłużone na lata 2017-2019. Nowelizacja ustawy została przyjęta przez Sejm.

Gdzie i dlaczego warto trzymać pieniądze w zagranicznych bankach?

Swobodny przepływ kapitału, wynikający z przynależności do różnych międzynarodowych organizacji o charakterze gospodarczym (np. UE) lub podpisanych dwu – lub wielostronnych międzynarodowych umów handlowych, umożliwia nie tylko działalność gospodarczą o charakterze transgranicznym, ale także lokowanie oszczędności na zagranicznych kontach bankowych.

Pozyskaj środki na rozwój sportu w twojej gminie

Sportbonus to program Fundacji Kibica, który zapewnia środki na rozwój działalności sportowej, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności lokalnej. Do programu tego przystąpiła Wisła Kraków jak również najbardziej rozpoznawalna organizacja na świecie jaką jest UNICEF, która dzięki programowi Sportbonus będzie pozyskiwała środki na prowadzone swoje akcje dla dzieci i młodzieży. Jej ambasadorem jest m.in. Robert Lewandowski, Artur Żmijewski czy też drużyna Skry Bełchatów.

Umowa zlecenie - wzór z omówieniem

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną i nie może mieć cech umowy o pracę. Do umów zlecenia nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy, co oznacza że zleceniobiorca nie podlega ochronie tak jak pracownik oraz ma mniej przywilejów. Przedstawiamy przykładowy wzór umowy zlecenie.

Rodzinny biznes, czyli co robią dzieci polskich milionerów

Dzieci polskich milionerów w zasadzie nie muszą robić nic, ponieważ ich rodzice dobrze zadbali o to, żeby do końca życia niczego im nie brakowało. Mimo to, wielu z nich dołącza do rodzinnych biznesów, angażują się w ich budowę. Inni natomiast wybierają własną ścieżkę kariery i realizują się z dala od rodzinnych imperiów. Przyjrzyjmy się, co robią dzieci polskich milionerów?

NBP: wzrost popytu na kredyty w sektorze MSP

W I kwartale 2016 roku popyt na kredyty dla przedsiębiorstw był zależny przede wszystkim od wielkości firmy - wynika z analizy Narodowego Banku Polskiego. W tym czasie banki odczuły spadek zainteresowania ze strony dużych przedsiębiorstw, ale jednocześnie odnotowały większy popyt w sektorze MSP.

Rozwój branży kosmetycznej w Polsce - trzy filary sukcesu

W ostatnich latach rynkowe triumfy święci polska branża kosmetyczna. Niewątpliwie wpływają na to rodzime tradycje tej gałęzi biznesu oraz rosnąca popularność internetowych poradników makijażowych. Ale szczególne znaczenie – zwłaszcza dla rozwoju eksportu kosmetyków – ma rządowe wsparcie branży. Dobrze to udowodniły niedawne targi Cosmoprof w Bolonii, gdzie Polska miała swój narodowy pawilon.

Zrzeszanie się w związki zawodowe zleceniobiorców - zmiany w 2016 r.

Osoby niezatrudnione na podstawie umowy o pracę, czyli zleceniobiorcy i samozatrudnieni będą miały prawo zrzeszania się w związkach zawodowych już w 2016 r. - zakłada projekt zmian ustawy o związkach zawodowych.

Lewiatan: finansowanie przez samorządy świadczeń zdrowotnych sprzeczne z Konstytucją

Zdaniem Konfederacji Lewiatan proponowane przez rząd rozwiązanie, zgodnie z którym samorządy mają finansować mieszkańcom świadczenia zdrowotne, jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości.

Płatności firmowe powyżej 15 tys. zł wyłącznie na konto bankowe

Od 1 stycznia 2017 r. firmowe płatności powyżej 15 tys. zł będą mogły być dokonywane tylko za pośrednictwem rachunku płatniczego - przewiduje podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustaw o PIT i CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Minimalne wynagrodzenie 2017

Od 1 stycznia 2017 r. wszyscy pracownicy – niezależnie od stażu pracy – będą mieli prawo do 100 proc. minimalnego wynagrodzenia. Obowiązujące przepisy różnicują wysokość minimalnego wynagrodzenia ze względu na staż pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Pułapki budżetu obywatelskiego

Kryteria zawarte w uchwałach dotyczących konsultacji społecznych w ramach budżetów obywatelskich, często zamiast rozszerzać grono uczestników, ograniczają je. Czy nadmierna „nadgorliwość prawna” nie czyni z partycypacji zbyt formalnej procedury?

Zadłużanie gmin - będzie nowy projekt

Przepisy, dotyczące zabezpieczenia gmin przed niekontrolowanym zadłużeniem mają być odpowiedzią na coraz częstszy problem zaciągania przez jednostki kredytów. Projekt w sprawie niekontrolowanego zadłużania gmin zostanie przygotowany przez resorty spraw wewnętrznych oraz finansów we współpracy z regionalnymi izbami obrachunkowymi.

Związki zawodowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 czerwca 2015 r. uznał za niezgodne z Konstytucją ograniczenie prawa do tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych lub samozatrudnienia. W związku z wykonaniem wyroku, do końca kwietnia 2016 r. można zgłaszać uwagi do projektu zmian w ustawie o związkach zawodowych.

Jak wystawić fakturę po otrzymaniu zapłaty?

Otrzymałem zapłatę na podstawie faktury pro forma. Jak powinienem wystawić fakturę po otrzymaniu zapłaty? Co powinienem wpisać w miejscu, w którym na fakturze podaje się sposób zapłaty, skoro zapłatę już otrzymałem?

Uprawnienia dla pracownika-ojca

Ojciec dziecka niezależnie od tego czy jest pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, czy też ubezpieczonym w myśl Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka.

Wyższa emerytura i zasiłek dla bezrobotnych w przypadku oskładkowania umów zlecenia

Od 1 stycznia 2016 r. oskładkowanie umów zleceń oznacza dla pracownika zabezpieczenie emerytalne oraz w przypadku utraty zatrudnienia - zasiłek dla bezrobotnych. Na czym polegają zmiany w oskładkowaniu umów zleceń?

Wyniki kontroli umów cywilnoprawnych w 2015 r.

W 2015 r. inspektorzy pracy wskutek przeprowadzonych kontroli wyegzekwowali umowy o pracę dla 8,1 tys. osób, z którymi zawarto umowy cywilnoprawne w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy powinna być zawarta umowa o pracę.

Rachunkowość oddziału samobilansującego

Do stosowania zapisów ustawy o rachunkowości zobowiązane są m.in. spółki kapitałowe, tj. spółki z o.o., spółki akcyjne.

Lewiatan o nowych uprawnieniach PIP w stosunki cywilnoprawne

Nowy projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy zakłada kontrolę PIP nad przestrzeganiem przepisów dotyczących wypłacania wynagrodzenia w stosunkach cywilnoprawnych. Konfederacja Lewiatan ustosunkowała się do tych zmian, wskazując na zbyt szerokie uprawnienia PIP w tym zakresie.

Rada Ochrony Pracy o legalności zatrudnienia i wypadkach w rolnictwie

Rada Ochrony Pracy przyjęła we wtorek, 9 lutego br. stanowiska dotyczące wypadków w rolnictwie, legalności zatrudnienia oraz budżetu Państwowej Inspekcji Pracy. Inspekcja postulowała powołanie, tzw. policji pracy, której zadaniem byłaby walka z szarą strefą w zatrudnieniu.

Minimalna stawka godzinowa negatywnie wpłynie na rynek pracy - opinie ekspertów

Wprowadzenie minimalnej stawki za 1 godzinę w wysokości 12 zł dla zleceniobiorców niekorzystnie wpłynie na rynek pracy - uważają eksperci z Konfederacji Lewiatan. Minimalna stawka godzinowa ma obowiązywać od 1 lipca br.

Finansowanie planu zagospodarowania przestrzennego ze środków prywatnych

Inwestorzy często zwracają się do do władz gminy, która nie ma wystarczających środków w budżecie z propozycją zainwestowania znacznych środków na budowę nowych obiektów. Warunkiem jest uchwalenie odpowiednich planów, które na to zezwalają. Czy włodarze gmin, którzy przyjęli do budżetu darowizny zmierzające do sfinansowania uchwalenia planów zagospodarowania przestrzennego naruszyli przepisy?

Ministerstwo zdrowia pracuje nad zmianami w finansowaniu instytutów medycznych

Część instytutów medycznych może uzyskać status placówek państwowych. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że będzie je wspierało finansowo.

Podważanie umów cywilnoprawnych przez inspektorów pracy

Propozycja zmian w Państwowej Inspekcji Pracy uwzględnia przyznanie inspektorom pracy uprawnień do jednostronnej zamiany pracownikom umów cywilnoprawnych na umowy o pracę w drodze decyzji administracyjnej. Zdaniem eksperta jest to rozwiązanie ryzykowne.

Zaliczka na podatek od umowy zlecenia 2016

Od przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście, w tym z umów zlecenia i o dzieło, płatnik pobiera zaliczkę na podatek w wysokości 18%, bez względu na wysokość przychodów osiąganych przez podatnika. Jakie są terminy przesyłania formularzy PIT-11 za 2015 r.?

Minimalna stawka godzinowa w II półroczu 2016

W drugiej połowie 2016 roku ma zostać wprowadzona minimalna stawka godzinowa od umów-zleceń. Od stycznia 2016 r. składki od umowy zlecenia są odprowadzane na nowych zasadach.

UOKiK nałoży na firmy ponad 50 mln kar w 2016 r.

UOKiK przyjął, że w 2016 r. wpływy w budżecie z kar nakładanych na przedsiębiorców mogą wynieść ponad 50 mln złotych.

PIP skontroluje nowe umowy terminowe

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywać nowe zasady zawierania umów na czas określony. Państwowa Inspekcja Pracy będzie sprawdzać przestrzeganie znowelizowanych przepisów.

Program działania PIP na lata 2016-2018

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła program działania na lata 2016-2018. Inspektorzy będą w szczególności sprawdzać prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych oraz przestrzeganie znowelizowanych przepisów o umowach terminowych, które wejdą w życie 22 lutego 2016 roku.

Prognozy zmian na rynku pracy w 2016 roku

Rok 2016 ma przynieść istotne zmiany na rynku pracy, m.in. ozusowanie umów zleceń. Spodziewany jest także wzrost płac w wielu sektorach gospodarki. Jak te zmiany oceniają eksperci?

Komu będzie przysługiwać od 2016 r. świadczenie rodzicielskie

Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać nowe wsparcie dla rodziców, którzy nie nabędą prawa do zasiłku macierzyńskiego – świadczenie rodzicielskie. Wyniesie 1000 zł miesięcznie i nie będzie uzależnione od kryterium dochodowego. Komu i na jakich zasadach będzie przysługiwać świadczenie?

Podatek bankowy od 2016 r.

Prawdopodobnie już od 2016 r. zostanie wprowadzony podatek bankowy. Jego uchwalenie przewiduje przygotowany projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych.

Oskładkowanie umów zleceń 2016

Od 1 stycznia 2016 roku wejdą w życie przepisy dotyczące oskładkowania umów zlecenia. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli zleceniobiorca będzie miał kilku płatników, składkę odprowadzać będzie każdy z nich. Zwolniony będzie tylko zleceniobiorca, który przedstawi zleceniodawcy dokumenty, z których będzie wynikał brak konieczności opłacania składek.

Transakcje kupna/sprzedaży nieruchomości według obrotu

Nawet przypadkowy obserwator rynku nieruchomości nie powinien mieć wątpliwości, iż większość transakcji jaka na nim zachodzi, ma miejsce na wolnym rynku. Kupujący i sprzedający bez żadnych zewnętrznych ograniczeń dobrowolnie ustalają warunki transakcji, w szczególności akceptowaną cenę. Tym niemniej na rynku nieruchomości możemy spotkać także inne formy obrotu.

500 zł na dziecko - termin wypłat w 2016 r.

Realny termin wypłat kwoty 500 zł na dziecko to 1 kwietnia 2016 r. Projekt jest od dawna gotowy, jednak oczekuje na poprawki i doprecyzowanie.

OPZZ proponuje 15 zł za godzinę dla umów cywilnoprawnych

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) zaproponowało wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla umów cywilnoprawnych, która powinna wynosić 15 zł brutto, natomiast dla umów o pracę 12 zł. OPZZ argumentuje to tym, że koszty pracodawcy są niższe w przypadku umów cywilnoprawnych niż przy umowach etatowych.

Jak oszczędzają Polacy?

Przeciętny majątek polskiej rodziny wynosi 257 tys. zł po odjęciu zadłużenia – wynika z najnowszego pilotażowego badania Narodowego Banku Polskiego.

Budżet województwa wielkopolskiego na 2016 rok z deficytem

Na dochody w budżecie województwa wielkopolskiego na 2016 rok składać się mają: udziały we wpływach z podatków - 550 mln zł, dotacje celowe w wysokości 383,5 mln zł, subwencja ogólna 55,6 mln zł i pozostałe dochody w kwocie 58,8 mln złotych. Planowane udziały we wpływach od podatku PIT jak i CIT mają być nieznacznie większe od przewidywanego wykonania w roku 2015.

Lewiatan o umowach cywilnoprawnych

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, stosowanie umów cywilnoprawnych jest nadmiernie stosowane, dlatego należy ograniczyć ich stosowanie, ale nie całkowicie zlikwidować. Według ekspertów umowy takie są potrzebne gospodarce, a także osobom, które chcą dorobić do pensji czy emerytury.

Konsultacje nad projektem 500+ do końca pierwszego kwartału 2016 r.

Program 500+, czyli 500 zł na drugie i kolejne dziecko ma zostać poddany konsultacjom społecznym i uzgodnieniom, które mogą zakończyć się pod koniec pierwszego kwartału 2016 r. Ponadto priorytetem rządu jest podwyższenie stawki minimalnej oraz ozusowanie umów śmieciowych.

REKLAMA