| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

Pożyczanie pieniędzy stało się bardzo powszechnym zjawiskiem. Jednak nie wszystkie instytucje udzielające pożyczek oferują atrakcyjne dla klientów warunki. O czym powinni pamiętać klienci instytucji pożyczkowych?

Liderzy rynku pożyczek online od dawna korzystają z nowoczesnych technologii informacyjnych, które pozwalają na bardzo rzetelną ocenę zdolności kredytowej konsumenta. Wymiana danych o zobowiązaniach klientów instytucji pożyczkowych pomiędzy instytucjami i bankami jest faktem. Jednakże na razie żadna technologia nie jest wstanie wyręczyć klienta w ocenie jego własnych możliwości finansowych. To konsumenci sami najlepiej powinni wiedzieć, czy będą dane zobowiązanie mogli spłacić w przyszłości.

Zobacz serwis: Reklamacja

5 podstawowych zasad odpowiedzialnego pożyczania:

1. Pożyczaj tylko na własny rachunek.

2. Pożyczaj tylko wtedy gdy masz pewność co do przyszłego dochodu.

3. Pożyczaj tylko wtedy gdy rozumiesz warunki umowy i znasz łączne koszty zobowiązania.

4. Pamiętaj, że pożyczki na spłatę innych zobowiązań nie są dobrym pomysłem.

5. Pożyczki zaciągaj nie będąc pod wpływem reklam i spirali konsumpcji.

Czasem nieprzewidziane wydatki, np. naprawa samochodu, są konieczne do zabezpieczenia ciągłości uzyskiwana dochodów. Kluczem do odpowiedzialnego pożyczania, a co za tym idzie – nie zadłużania się ponad własne możliwości – jest chłodna ocena i kalkulacja czy nasze dochody wystarczą na pokrycie zaciągniętego zobowiązania nawet w sytuacji, gdy pojawi się niespodziewany wydatek. Innymi słowy, nie zadłużajmy się do granic własnych możliwości.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

- Z danych ZFP wynika, że klienci instytucji pożyczkowych zadłużają się coraz mądrzej. Systematycznie spada stosunek wartości ich zobowiązań wobec pożyczkodawców do osiąganego dochodu. Po części wynika to z akcji edukacyjnych i łatwiejszego dostępu do wiedzy finansowej oraz prawnej. Nie można pominąć faktu, że polskie społeczeństwo bogaci się a to automatycznie rozwiązuje wiele problemów – zwraca uwagę Łukasz Piechowiak, dyrektor Działu Analiz w Związku Firm Pożyczkowych.

Kilka tygodni przed Świętami zaczyna się okres tradycyjnie zwiększonych wydatków, których część Polacy planują pokryć z kredytów i pożyczek. Związek Firm Pożyczkowych pod numerem 800 706 813 prowadzi bezpłatną infolinię dla klientów instytucji pożyczkowych, którzy chcą uzyskać fachową wiedzę o pożyczkach, kredytach lub zgłosić wszelkie zauważone

Źródło: PAP/Związek Firm Pożyczkowych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »