REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Weksel, Wierzyciel

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprawdź jakie są koszty czynności w postępowaniu egzekucyjnym!

Postępowanie egzekucyjne ma na celu odzyskanie przez wierzyciela jego wymagalnego roszczenia. Obok samego postępowania warto przyjrzeć się samym kosztom sądowym, które z nim się wiążą.

Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Prowadzenie egzekucji wiąże się oczywiście z kosztami. Te zależą od rodzaju egzekwowanego świadczenia, jego wartości, a także nakładu pracy komornika. Przy wyliczaniu kosztów bierze się też pod uwagę wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas komornik pobiera określony przepisami prawa procent tego wynagrodzenia.

Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Niespłacanie swoich zobowiązań może skutkować postępowaniem sądowym, w wyniku którego wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy, co pozwoli mu na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie egzekucyjne wiąże się oczywiście z kosztami. Warto wiedzieć jak kształtują się owe koszty, w przypadku egzekucji różnych rodzajów świadczeń. Najprostszym podziałam egzekwowanych świadczeń jest podział na pieniężne i niepieniężne.

Postępowanie egzekucyjne, czyli kilka praktycznych porad, na które warto zwrócić uwagę

Występując w obrocie każdy podmiot powinien liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej, swojej lub kontrahenta, a tym samym niemożnością regulacji wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji jest oczywiście możliwość zainicjowania postępowania przed sądem i dochodzenie tam swoich roszczeń. Jeżeli sąd zaś uzna roszczenie za zasadne, orzeczenie zapadłe w tej kwestii stanowi podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Wydaje się, że każdy wie jak postępowanie egzekucyjne wygląda, jakie wiążą się z tym działania. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka praktycznych kwestii, które mogą mieć bardzo znaczący wpływ na egzekucję należności.

REKLAMA

Kiedy i jak postępowanie egzekucyjne może zostać zawieszone?

Postępowanie egzekucyjne niesie pomoc podmiotowi, który domaga się ochrony swojego roszczenia. Istnieją jednak przypadki, w których postępowanie zostaje zawieszone, z urzędu, bądź też na wniosek uprawnionego do żądania tego podmiotu.Kiedy i jak postępowanie egzekucyjne zostanie zawieszone?

W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

W przypadku zaistnienia sytuacji niemożliwości uzyskania należnego roszczenia wierzycielowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu w celu uzyskania swojej należności. Jeżeli sąd uzna roszczenie za zasadne i wyda w tym przedmiocie orzeczenie, jest to pierwszy krok do wszczęcia egzekucji.

Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?

Występując w obrocie przedsiębiorca zawiera z kontrahentami różnego rodzaju umowy. Jeżeli umowa ta nie zostanie wykonana, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o ochronę swojego roszczenia. Orzeczenie wydane w takim postępowaniu może być tytułem egzekucyjnym, które pod nadaniu klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym. Takim tytułem może być także akt notarialny.

Portugalia zdała egzamin w pierwszym terminie

Pierwszy w tym roku, duży przetarg portugalskich obligacji rozpoczął się i skończył pomyślnie. Dobra passa dopisywała również innym, europejskim rynkom. Pod względem wzrostów niedoścignione okazały się Grecja i Hiszpania.

REKLAMA

Egzekucja z ruchomości - zajęcie

Egzekucja z ruchomości jest jednym ze sposobów egzekucji, który winien wskazać wierzyciel we wniosku egzekucyjnym, aby komornik mógł prowadzić postępowanie z majątku ruchomego dłużnika.

Czy znasz fakty i mity dotyczące kredytów hipotecznych?

Powszechna opinia o kredytach hipotecznych jest taka jak przekonanie o większości instytucji finansowych: uważać, unikać i korzystać, gdy ma się przysłowiowy „nóż na gardle”. Jednak większość sceptycznych argumentów jest nietrafiona i można śmiało odłożyć je do lamusa.

W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

Znane są już warunki emisji detalicznych obligacji Skarbu Państwa w styczniu. Klienci indywidualni będą mieli do wyboru cztery rodzaje obligacji z oprocentowaniem od 3,85 proc. do 5,25 proc. w pierwszym roku odsetkowym.

Co oznacza, że dłużnik jest zobowiązany przemiennie?

Czasami spełnienie świadczenia, do którego zobowiązany jest dłużnik może nastąpić przez spełnienie jednego z kilku świadczeń. Jest to tzw zobowiązanie przemienne. Jaki wpływ na spełnienie tego, a nie innego świadczenia ma wierzyciel?

Na czym polega solidarna odpowiedzialność dłużników za zobowiązania?

Zobowiązanie dłużników wobec wierzyciela może mieć charakter solidarny. Na czym polega zasada solidarności dłużników i jaki ma ona skutek wobec wierzyciela?

Czym jest deklaracja wekslowa?

Deklaracja wekslowa jest to dokument, który opisuje stosunek prawny, będący podstawą wystawienia weksla (np. wskazuje na fakt zaciągnięcia pożyczki). Gdyby bowiem okazało się, że wierzyciel wypełni nieuczciwie weksel in blanco na kwotę przewyższającą sumę pożyczki, w takim przypadku dłużnik posiadający deklarację wekslową, będzie mógł bardzo łatwo udowodnić przed sądem, jaka była jej rzeczywista wielkość. Tak więc deklaracja wekslowa jest to dokument chroniący przede wszystkim dłużnika przed nieuczciwością wierzyciela.

Czy warto zabezpieczać zobowiązania wekslem?

Weksel własny jest papierem wartościowym, w którym dłużnik zobowiązuje się do zapłaty określonej sumy pieniędzy. Jest więc dokumentem potwierdzającym istnienie zobowiązania. Weksle zwykło się traktować jako formę zabezpieczania zobowiązań, co nie jest do końca prawdą.

Dlaczego w grudniu jest więcej mieszkań w okazyjnej cenie?

Rynek najmu rozpoczął grudzień od wycieczki w kierunku nowych rekordów. W porównaniu z sytuacją sprzed kilku miesięcy, ubyło kupujących, choć ich liczna nadal jest większa niż w styczniu. Właściciele nieruchomości wykazują dużą chęć negocjacji, co stanowi dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych najmem lub kupnem.

Co zrobić, gdy firma popadnie w długi?

Rosnące zobowiązania i malejące przychody to problem, który dotyka wiele firm. Okres kryzysu na stałe odcisnął piętno na budżetach małych i średnich przedsiębiorstw. Jak sobie poradzić z długami, aby wyprowadzić biznes na prostą drogę?

Jakie są podstawowe zasady wykonywania umów?

Niewłaściwy sposób wykonania umowy może sprawić, że choć praca lub wpłata została fizycznie wykonana, nie ma ona mocy zamknięcia umowy. W skrajnych przypadkach może to skutkować nawet odszkodowaniem dla drugiej strony umowy.

Wystawienie weksla własnego in blanco

Wekslem in blanco jest dokumentem nieposiadającym wszystkich wymaganych przez prawo wekslowe elementów (klauzul), lecz zawierający przynajmniej podpis wystawcy.

Weksel własny

Weksel własny zawiera bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy zapłacenia określonej sumy pieniężnej na rzecz lub zlecenie oznaczonej w dokumencie weksla osoby (remitenta). Jest to zatem dwustronny stosunek prawny, w którym wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty na rzecz remitenta.

Wierzyciel może zaskarżyć wniosek dłużnika o podział majątku

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 czerwca 2010 r. stwierdził, że wierzyciel może zaskarżyć zgodny wniosek dłużnika oraz pozostałych uczestników postępowania o podział majątku wspólnego, dział spadku i zniesienie współwłasności, jeżeli w wyniku uwzględnienia tego wniosku przedmioty majątkowe objęte podziałem zostały nabyte przez uczestników niebędących dłużnikami.

Dlaczego najtrudniej jest spłacić kredyt konsumpcyjny?

Z badań statystycznych wynika, że łatwiej jest spłacić kredyt na mieszkanie niż kredyt konsumpcyjny. W zeszłym roku co dziesiąty Polak nie uregulował kredytu konsumpcyjnego, podczas kiedy tylko 1,8 proc. kredytobiorców miało problem ze spłaceniem kredytu mieszkaniowego – ostrzega Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Jak negocjować z dłużnikiem? Spolaryzowanie dłużników

Zaleganie z płatnościami za dostarczony towar czy usługę, to w naszej rzeczywistości zjawisko częste, wręcz powszechne. Opóźnienia w płatnościach w wielu firmach sięgają kilkudziesięciu albo i kilkuset procent względem określonego w umowach terminu zapłaty. To zjawisko uderza w większość firm produkcyjnych, usługowych oraz w hurtownie. Wizyty przedstawicieli firm windykacyjnych czy podawanie niesolidnego dłużnika do sądu to ostateczność.

Kiedy weksel ulega przedawnieniu?

Weksel to wciąż popularny sposób zabezpieczenia roszczeń, zwłaszcza w obrocie gospodarczym. Należy pamiętać jednak o tym, że roszczenia z weksla także ulegają przedawnieniu.

Weksel in blanco. Jak wypełnić?

Uprawnienie do wypełnienia weksla in blanco posiada osoba, które weksel ów został wręczony. Nie oznacza to jednak, że może ona wypełnić go dowolnie, a zgodnie z treścią deklaracji wekslowej.

Sens i cel prowadzenia postępowania zabezpieczającego

Decyzja w zakresie prowadzenia postępowania zabezpieczającego należy do powoda (uprawnionego). Jednocześnie należy mieć na względzie okoliczność, iż dokonanie przez komornika zabezpieczenia kwoty określonej w tytule zabezpieczenia (np. wyroku sądu gospodarczego w I instancji, nakazie zapłaty w postępowaniu nakazowym) nie oznacza, iż z zabezpieczonej kwoty osoba dokonująca zabezpieczenie otrzyma całą należną kwotę.

Hipoteka przymusowa, jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Hipoteka przymusowa na nieruchomości dłużnika, jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności, którą posiadamy wobec dłużnika. Nie przeceniając jej rangi i skuteczności, uznać jednak należy, iż jest to jeden z najlepszych źródeł zabezpieczenia wierzytelności.

Rynek obligacji rozkwita – w co warto inwestować?

Na nasz rodzimy rynek obligacji oddziałują czynniki, które sprzyjają jego rozwojowi. Nie w pełni jeszcze ukształtowany – dobrze rokuje na przyszłość. Dla nas oznacza to coraz więcej możliwości na pomnożenie swojego kapitału.

Jak wnieść skargę na czynności komornika?

Prowadzę zakład krawiecki. Na podstawie tytułu wykonawczego komornik zajął ostatnio kilka ruchomości w moim miejscu pracy. Zajął też maszynę do szycia, pomimo mojego oświadczenia, że jest mi ona niezbędna do wykonywania pracy zawodowej. Wydaje mi się, że powinna być zatem wyłączona od egzekucji. Jak mogę zaskarżyć tę czynność komornika?

Raty malejące, czy nadpłacanie kapitału - sposoby na szybszą spłatę kredytu

Ubiegając się o kredyt, większość osób decyduje się na 30-letni okres kredytowania, tak by zminimalizować miesięczne obciążenie z tytułu raty kredytu oraz zwiększyć zdolność kredytową. Mało który kredytobiorca ma jednak zamiar spłacić kredyt w wyznaczonym przez bank terminie.

Niewykonanie zobowiązania – sprawdź czy zastrzegłeś w umowie karę umowną!

W obrocie gospodarczym przedsiębiorcy zawierają między sobą umowy, na mocy których jeden podmiot zobowiązuje się do wykonania określonej czynności, drugi zaś do zapłaty określonej sumy pieniężnej. Istnieją jednak sytuacje, gdy dłużnik zobowiązania nie wykonuje lub wykonuje je nienależycie. W takiej sytuacji wierzyciel może podjąć kroki, które będą zmierzać do niwelowania strat jakie poniósł przez niewykonanie zobowiązania.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredycie studenckim

Trudno znaleźć lepszy sposób na pozyskanie pieniędzy, niż kredyt studencki. Ten rodzaj kredytu nie ma sobie równych, dlatego warto wiedzieć, na czym dokładnie polega. Warto podkreślić, że nie każdy student może skorzystać z tej formy wsparcia.

Czy można zabezpieczyć majątku dłużnika na poczet przyszłego orzeczenia sądu?

Nagminne jest, że dłużnicy nie regulują lub przestają regulować zobowiązanie, co kończy się często sprawą w sądzie. Czy wierzyciel ma prawo żądać zabezpieczenia majątku dłużnika na poczet wyroku, który dopiero ma zapaść?

Ugoda pod nadzorem sądu

Powszechnie wiadomo, że wierzyciel ma do wyboru dwie drogi dochodzenia swojej wierzytelności od dłużnika: polubowną (polegającą na nakłonieniu dłużnika do spłaty długu w toku negocjacji) oraz drogę przymusowego wyegzekwowania należności, tj. skierowanie sprawy do sądu, a następnie do komornika - dużo bardziej nieprzyjemną i stresującą dla osoby zadłużonej. Jednak niewielu dłużników wie, że istnieje także trzeci sposób rozwiązania problemu zadłużenia.

Jak zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń?

Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia kłopotów przy transakcjach handlowych jest zawarcie umowy z wiarygodnym, sprawdzonym, wypłacalnym partnerem. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a nawet sprawdzony kontrahent może popaść w kłopoty. Podpowiadamy zatem jakie prawne zabezpieczenia transakcji mogą okazać się najbardziej skuteczne przy dochodzeniu naszych ewentualnych roszczeń.

Umorzenie a zakończenie postępowania upadłościowego

Kiedy sąd umarza, a kiedy kończy postępowanie upadłościowe? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Potrącenie a zarzut potrącenia - jaka jest różnica

Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony. Potrącenie następuje poprzez złożenie oświadczenia woli przez jednego wierzyciela drugiemu wierzycielowi.

Zapomnij o zakupach na raty

Niezapłacony mandat, kolejna rata kredytu, czy rachunek nieuregulowany w terminie - i znajdziesz się w BIG. Czy wiesz, jaka kwota zadłużenia wystarczy aby stać się niewiarygodnym finansowo dla banków?

Sposób na dłużnika

Nie trać głowy, gdy Twój wierzyciel przekazał odzyskanie pieniędzy firmie windykacyjnej. To naturalna kolej rzeczy, jeśli nadmiernie spóźniasz się z regulowaniem płatności. W okresie wychodzenia z kryzysu przedsiębiorcy bardziej niż kiedyś dbają o swoje finanse. Egzekwowanie należności coraz szybciej przekazują wyspecjalizowanym firmom.

Wierzyciel poinformuje biuro informacji gospodarczej o nierzetelnym dłużniku

Dnia 14 czerwca 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (dalej „ustawa”), która zastępuje dotychczasową ustawę z dnia 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych, wprowadzając szereg zmian w stosunku do dotychczasowego stanu prawnego.

Kto pokrywa wydatki w toku egzekucji?

Wydatki w toku postępowania egzekucyjnego pokrywa w formie zaliczki wierzyciel, o ile nie został on zwolniony z kosztów postępowania sądowego/egzekucyjnego oraz jeśli nie korzysta z ustawowego zwolnienia od obowiązku ponoszenia tych kosztów.

Jakich wierzytelności wspólnik spółki jawnej nie będzie mógł potrącić?

Jeżeli wspólnik spółki jawnej wyrządził spółce szkodę, spółka ma w stosunku to tego wspólnika wierzytelność przysługującą z tytułu wyrządzenia przez niego szkody. Jeżeli wspólnikowi również przysługuje jakaś wierzytelność wobec spółki, potrącenie tej wierzytelności z wierzytelnością spółki przysługującą wobec wspólnika z tytułu wyrządzenia szkody w pewnych przypadkach nie będzie możliwe.

Komornik będzie mógł odmówić przyjęcia sprawy spoza rewiru

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji pozwala komornikowi na odmówienie przyjęcia sprawy, która wymaga podjęcia czynności poza rewirem. Nowelizacja jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 maja 2009.

Weksel in blanco, czyli sposób na ograniczenie ryzyka

Weksel in blanco jest jednym z najdogodniejszych sposobów zabezpieczania umów w obrocie gospodarczym. Umożliwia zabezpieczenie wszelkich wierzytelności pieniężnych, których wysokość w chwili jego wystawienia nie jest znana.

Jak uzupełnić weksel własny in blanco?

Prawo do uzupełnienia weksla posiada jego uprawniony posiadacz. Jest nim osoba, której weksel został wręczony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego oraz jej następca wekslowy np. indosatariusz.

Praktyczne zastosowanie weksla in blanco w obrocie

Weksel jest papierem wartościowym, który może być przedmiotem obrotu. Daje to wierzycielowi możliwość uzyskania części sumy wekslowej przed terminem płatności poprzez jego przeniesienie na bank (dyskonto weksla) lub inny podmiot.

Jak i kiedy przedawniają się roszczenia z weksla?

Dla wielu przedsiębiorców weksel to najpewniejsze zabezpieczenie wierzytelności. Nie można jednak zapominać, że upływ czasu powoduje dla wierzyciela negatywne skutki.

Do czego potrzebna jest deklaracja wekslowa?

Wręczeniu weksla in blanco towarzyszy porozumienie między stronami. Obejmuje ono upoważnienie do uzupełnienia weksla o brakujące elementy. Może przybrać postać deklaracji wekslowej.

Jakie świadczenia może zająć komornik?

Musisz wiedzieć, że w postępowaniu egzekucyjnym obowiązek wskazania składników majątku dłużnika spoczywa na wierzycielu. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (np. orzeczenie SN z 25 kwietnia 1955 r., IV CZ 72/55, OSN 1956, nr III, poz. 69) wskazanie we wniosku o wszczęcie egzekucji tylko rodzaju egzekucji bez określenia jej sposobu nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 797 kodeksu postępowania cywilnego („kpc”). W praktyce oznacza to, że komornik nie podejmie egzekucji ze składników majątku dłużnika, które nie zostały wskazane we wspomnianym wniosku.

Ochrona majątku na granicy prawa cz. IV, czyli bankructwo umyślne i nieumyślne

Przepisy art. 301 § 2 i 3 k.k. określają czyny zabronione, stanowiące podstawę przestępstwa umyślnego lub nieumyślnego bankructwa, których istotą jest karalne lekkomyślne doprowadzenie przez dłużnika do swojego bankructwa (upadłości lub niewypłacalności).

REKLAMA