reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Jak wnieść skargę na czynności komornika?

Jak wnieść skargę na czynności komornika?

Prowadzę zakład krawiecki. Na podstawie tytułu wykonawczego komornik zajął ostatnio kilka ruchomości w moim miejscu pracy. Zajął też maszynę do szycia, pomimo mojego oświadczenia, że jest mi ona niezbędna do wykonywania pracy zawodowej. Wydaje mi się, że powinna być zatem wyłączona od egzekucji. Jak mogę zaskarżyć tę czynność komornika?

W wypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wykonywaniu czynności przez komornika, tak dłużnik jak i wierzyciel mają prawo zaskarżyć jego działanie lub zaniechanie. Postępowanie egzekucyjne jest nadzorowane przez sąd rejonowy, przy którym działa komornik i to do tego sądu należy złożyć skargę.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Wymogi formalne

Skargę wnosi się w terminie 7 dni od dnia, w którym danej czynności dokonano lub zaniechano (gdy strona była obecna lub zawiadomiona) lub 7 dni od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności, a w braku zawiadomienia – od dnia kiedy czynność powinna być dokonana. Pismo złożone po upływie tygodnia podlega odrzuceniu, dlatego ważne jest pilnowanie tego terminu. Skarga powinna spełniać wymogi przewidziane dla pisma procesowego oraz dokładnie określać zaskarżone działanie lub zaniechanie. Ponadto powinna zawierać wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.

Opłata 

Od skargi pobierana jest opłata w wysokości 100 zł, niezależnie od wartości egzekwowanej należności. Jeżeli w jednej skardze podnoszone są zarzuty na kilka czynności, opłata wynosi wielokrotność zaskarżonych czynności.

WAŻNE W przypadku gdy sytuacja majątkowa skarżącego nie pozwalała na uiszczenie opłaty, istnieje możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych. Do takiego wniosku należy dołączyć oświadczenie, że nie jest się w stanie ponieść powyższych wydatków bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny.

Procedura

Przed rozpoznaniem skargi sąd przesyła jej odpis komornikowi. Ten może ją uwzględnić w całości – wtedy zawiadamia o tym strony i sąd. Jeżeli jednak nie zgadza się z zarzutami przedstawionymi przez skarżącego, ma 3 dni na sporządzenie uzasadnienia dokonanej czynności lub przyczyn jej zaniechania. Następnie przesyła to wraz z aktami sprawy do sądu, który rozstrzyga skargę.

Sąd rozpoznaje skargę w terminie jednego tygodnia. Gdyby skarga zawierała braki formalne, sąd wezwie pisemnie skarżącego do ich uzupełnienia w terminie tygodnia, pod rygorem zwrotu pisma. Sąd może, ale nie musi, zawiesić postępowanie egzekucyjne lub wstrzymać dokonanie czynności.

Zobacz: Co to jest natychmiastowa wykonalność wyroku

Komornik odpowiada za swoje czynności i zaniechania, dlatego gdyby w wyniku jego bezprawnego działania lub zaniechania przy wykonywaniu czynności powstała szkoda, można domagać się odszkodowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama