| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Czy warto zabezpieczać zobowiązania wekslem?

Czy warto zabezpieczać zobowiązania wekslem?

Weksel własny jest papierem wartościowym, w którym dłużnik zobowiązuje się do zapłaty określonej sumy pieniędzy. Jest więc dokumentem potwierdzającym istnienie zobowiązania. Weksle zwykło się traktować jako formę zabezpieczania zobowiązań, co nie jest do końca prawdą.

Dokument ten niestety nie daje wierzycielowi żadnych praw do majątku dłużnika, z którego można by się zaspokoić w przypadku nieuregulowania należności.

Po drugie pomimo posiadania weksla wierzyciel nie może wprost dochodzić swoich roszczeń w drodze egzekucji. Wierzyciel wekslowy, jak każdy inny, musi najpierw pozwać dłużnika, wygrać sprawę sądową - uzyskać przeciw niemu tytuł wykonawczy, którym będzie co do zasady nakaz zapłaty lub wyrok. I dopiero po spełnieniu tych warunków, może skierować do komornika wniosek egzekucyjny. Nie daje to jednak żadnej pewności, że egzekucja okaże się skuteczna, wszystko bowiem zależeć będzie od tego, czy dłużnik będzie posiadać jeszcze jakiś majątek.

Tak więc weksel daje wyłącznie ułatwienia o charakterze procesowym. Wierzyciel będący w jego posiadaniu może bowiem skorzystać z postępowania nakazowego przy dochodzeniu swoich roszczeń.

Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o zapłatę w postępowaniu nakazowym

Postępowanie nakazowe jest najszybszą i najtańszą formą dochodzenia roszczeń majątkowych przed sądem. Istotą jego jest to, że w przypadku dołączenia do pozwu „mocnych dowodów” – a za taki uchodzi właśnie weksel - sąd wydaje orzeczenie bez wzywania stron, czyli na tzw. posiedzeniu niejawnym. Orzeczenie to zwane jest właśnie nakazem zapłaty.

W nakazie stwierdza się, że pozwany powinien uregulować należność w ciągu dwóch tygodni od chwili otrzymania go, względnie w tym czasie wnieść zarzuty. W przypadku wniesienia zarzutów, sąd dopiero wtedy wyznaczy rozprawę i będzie zastanawiać się, czy były podstawy do wydania nakazu. Tak więc najbardziej charakterystyczną cechą postępowania nakazowego jest odwrócenie kolejności. W przypadku zwykłego procesu sąd najpierw wyznacza rozprawę, przeprowadza dowody, wzywa strony, a następnie dopiero wydaje orzeczenie zwane wyrokiem.

Z uwagi na fakt, że weksel daje wierzycielowi tylko i wyłącznie pewne ułatwienia o charakterze procesowym, należy uznać go za dość słaby sposób zabezpieczenia. Z tego też powodu przy udzielaniu większych pożyczek czy też kredytów kupieckich warto pomyśleć o innych równoległych formach zabezpieczenia, takich jak poręczenie, hipoteka, gwarancje bankowe…

W kolejnym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, co to jest deklaracja wekslowa – zapraszam.

Zobacz również: Czym jest deklaracja wekslowa?

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »