reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Weksle > Weksel własny

Weksel własny

Weksel własny zawiera bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy zapłacenia określonej sumy pieniężnej na rzecz lub zlecenie oznaczonej w dokumencie weksla osoby (remitenta). Jest to zatem dwustronny stosunek prawny, w którym wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty na rzecz remitenta.

Wystawienie weksla polega na naniesieniu dowolną techniką na blankiet weksla brakujących elementów treści weksla i złożenie przez wystawcę w przeznaczonym do tego miejscu własnoręcznego podpisu w celu nadania dokumentowi formy wymaganej przez przepisy prawa wekslowego.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Weksel własny

Elementy ustawowe – ich brak w treści weksla z reguły powoduje nieważność weksla.

1. Miejsce wystawienia weksla - jest miejscowość, w której weksel został wystawiony. Oznaczana się ją poprzez wpisanie jej pełnej nazwy.

2. Data wystawienia weksla – jest dniem powstania zobowiązania wekslowego. Najczęściej oznacza się ją wpisując dzień (w formacie dwucyfrowym), miesiąc (słownie) i rok (w formacie czterocyfrowym).

3. Suma wekslowa - określa ona wysokość zobowiązania zawartego w wekslu. Wymagane jest wskazanie zarówno kwoty jak i waluty tego zobowiązania. Sumę wekslową zaleca się wpisać: w 3-cim wierszu – kwotę oznaczając cyframi, a walutę skrótem np. „zł”, oraz w 4-ym wierszu – wskazując słownie zarówno kwotę jak i walutę. W razie, gdy suma wekslowa została oznaczona w sposób odmienny cyframi i słownie, weksel opiewa na sumę niższą.

4. Termin płatności - to dzień, w którym zgodnie z treścią dokumentu weksla ma nastąpić zapłata sumy wekslowej. Najczęściej termin ten wyraża się poprzez wskazanie dnia, miesiąca i roku (tak jak w przypadku daty wystawienia).

5. Przyrzeczenie zapłaty – musi mieć charakter bezwarunkowy (nie może uzależniać zapłaty sumy wekslowej od jakiegokolwiek warunku). Wyraża się je słowami „zapłacę” – jeżeli wystawcą jest jedna osoba, albo „zapłacimy” – jeżeli weksel wystawia kilka osób lub osoba prawna np. spółka akcyjna. Treść przyrzeczenia zapłaty formułuje się poprzez uzupełnienie rdzenia „zapłac.” końcówką fleksyjną „-ę” albo „-imy”.

6. Słowo weksel – jest umieszczone w treści blankietu wekslowego. Przed słowem „weksel” można dopisać oznaczenie wskazujące na jego rodzaj; dla weksla własnego przyjmuje się określenie: „własny”, „sola”, „suchy”.

Zobacz również: Weksel in blanco, czyli sposób na ograniczenie ryzyka

7. Oznaczenie remitenta – remitent jest osobą uprawnioną z weksla (wierzycielem). Po słowie „weksel” (2-gi wiersz) a przed oznaczeniem remitenta (3-ci wiersz) należy wpisać: „na zlecenie” (jeżeli weksel ma być przedmiotem obrotu poprzez indosowanie) albo „tylko” (jeżeli wystawca chce zabronić indosowania). Remitenta oznacza się wpisując przynajmniej jego nazwisko, a w przypadku osób prawnych i innych podmiotów - pełną nazwę lub firmę. Zaleca się także, aby wskazać: imię remitenta oraz dodatkowe dane identyfikacyjne: miejsce zamieszkania lub siedziby, PESEL, nr KRS, REGON.

8. Miejsce płatności – jest miejscowość, w której suma wekslowa ma zostać zapłacona. Zamiast miejsca płatności można wskazać domicyliata (patrz niżej).

9. Podpis wystawcy: musi być własnoręczny, złożony pod treścią weksla i obejmować przynajmniej nazwisko (osoby fizyczne), a w przypadku osób prawnych i innych podmiotów - pełną nazwę lub firmę (może być pieczęć firmowa) oraz podpisy osób umocowanych do ich reprezentacji; zaleca się także, aby podpis: był czytelny oraz obejmował imię wystawcy oraz dodatkowe dane identyfikacyjne: miejsce zamieszkania lub siedziby, PESEL, nr KRS, REGON. 

Zobacz serwis: Umowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czym jest weksel własny?
Czym jest weksel własny?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama