REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wójt, Opłata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo wójta do zaskarżenia uchwały w sprawie referendum odwoławczego

Rada gminy podjęła uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta przed upływem kadencji na wniosek ustawowo wymaganej grupy radnych. Czy wójt może taką uchwałę rady gminy zaskarżyć do sądu administracyjnego na podstawie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym?

Opłata deszczowa – kto płaci podatek od deszczu?

Opłata deszczowa to w praktyce nowy podatek. Powstał 1 stycznia 2018 roku w wyniku znowelizowania ustawy Prawo wodne. Obecnie planowane są zmiany, które mają obowiązywać od 2023 roku.

Wójt, burmistrz i prezydent miasta bez podwyżek w 2023 r. [JST]

Z przyjętego przez rząd projektu ustawy okołobudżetowej na 2023 rok wynika, że nie wzrosną maksymalne stawki wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Nie będzie więc podwyżek dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2023 r.

Decyzja o czasowym odebraniu zwierząt

Decyzja o czasowym odebraniu zwierząt. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) może czasowo odebrać właścicielowi lub opiekunowi zwierzę i przekazać je do schroniska, gospodarstwa rolnego albo do zoo. Niekiedy opiekę nad zwierzęciem może przejąć fundacja, stowarzyszenie - a nawet osoba fizyczna.

REKLAMA

Opłata na CEPiK, droższe OC. Co planuje rząd?

Opłata na CEPiK, droższe OC i koniec opłaty ewidencyjnej. To pojęcia, które zdominowały motoryzacyjne dyskusje w ostatnich dniach. O co tu chodzi?

Opłata ewidencyjna zniknie? Rejestracja auta będzie tańsza!

Opłata ewidencyjna zniknie? Taki właśnie scenariusz zakłada projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Został skierowany do konsultacji.

Czy wójt może wydawać wytyczne dyrektorowi szkoły

Sprawowanie nadzoru nad działalnością jednostek oświatowych nie jest uprawnieniem na tyle szerokim, aby dawało wójtowi prawo ingerowania w kompetencje dyrektorów szkół i przedszkoli.

Koniec z opłatą za czas oczekiwania na wpis hipoteki do KW

Sejm uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu, mocą której banki będą zobowiązane do zwrotu opłat naliczanych w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt hipoteczny.

REKLAMA

Podatek od psa w 2023 r.

Ile wynosi maksymalna stawka opłaty od posiadania psów, czyli tzw. podatku od psa na 2023 rok?

Opłata za wydanie karty pobytu w 2022 r. - zmiany

Nowe stawki opłat za karty pobytu i inne dokumenty wydawane cudzoziemcom obowiązują od 29 lipca 2022 r. Ile obecnie wynoszą?

Opłata za opakowania z tworzywa sztucznego w 2023 r. - projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt dotyczący stawek za opakowania z tworzywa sztucznego. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Zarządzanie kryzysowe - zadania wójta

Sytuacje kryzysowe wymagające konkretnego działania po stronie organów różnego szczebla administracji państwowej i samorządowej nabrały w ostatnim czasie szczególnego znaczenia. Wojna w Ukrainie i ruchy migracyjne ze wschodu powodują, że problematyka ta wydaje się dziś bardziej aktualna niż zazwyczaj. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na zadania organu wykonawczego gminy wynikające z ustawy o zarządzaniu kryzysowym.

Okazjonalne kąpielisko za milczącą zgodą wójta

Zmienia się procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Zgłoszenie wodnoprawne i zgłoszenie na utworzenie takiego miejsca będzie można załatwić w jednym urzędzie - gminy. Nowelizacja Prawa wodnego upraszcza także zasady i formę zgody na utworzenie takiego miejsca (może być milcząca). Ważne jest również skrócenie terminów opiniowania zgłoszenia przez inspekcje ochrony środowiska, sanepid, dyrektorów: parku narodowego, urzędu morskiego czy urzędu żeglugi śródlądowej.

Pełnomocnictwo dla wójta do reprezentowania spółki to nie dokument urzędowy

Pełnomocnictwo udzielone przez reprezentującego podmiot gospodarczy, nawet na rzecz osoby sprawującej funkcję publiczną, nie jest dokumentem urzędowym. Taki dokument jest wystawiony przez podmiot prywatny i dotyczy spraw, które nie są związane z działalnością organu publicznego oraz zarządzaniem mieniem komunalnym. Z tego powodu dokument taki nie stanowi również informacji publicznej i nie podlega udostępnieniu.

Abonament RTV - opłaty wzrosną od 2023 r.

W 2023 r. podwyżka obejmie opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ile wyniosą nowe stawki?

Powołanie zastępcy wójta - obowiązek czy wolna wola

Władza na poziomie samorządu gminnego została podzielona pomiędzy organ kolegialny, jakim jest rada gminy, oraz organ monokratyczny, którym jest wójt. Ustawodawca, dostrzegając ryzyko związane z realizowaniem władzy wykonawczej jednoosobowo, wprowadził do systemu prawnego funkcję zastępcy wójta. Czy powołanie osoby na takie stanowisko jest jednak obowiązkowe oraz jakie konsekwencje mogą wynikać z braku powołania zastępcy?

Jak wyrobić paszport? Wszystko, co musisz wiedzieć

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 oraz do strefy Schengen kilka lat później sprawiło, że paszporty stały się w jakimś sensie zbędne. Każdy może przekroczyć pieszo granice z Niemcami lub Czechami i nie zwrócić na to większej uwagi. Jednak na strefie Schengen świat się nie kończy. Wycieczka w dalsze rejony świata wiąże się z koniecznością posiadania paszportu. Od czego zacząć, aby wyrobić paszport?

Taksa notarialna

Taksa notarialna to opłata pieniężna, którą notariusz pobiera za dokonanie czynności notarialnej.

Operatorzy sieci komórkowych muszą zwrócić opłaty pobrane za automatyczną aktywację dodatkowo płatnych usług

Netia, Orange i P4 zostali zobligowani przez UOKiK do wypłaty rekompensaty za aktywację dodatkowych usług bez wyraźnej zgody konsumenta. O które usługi tych operatorów chodzi? Co możesz zrobić jeśli Tobie również została taka usługa włączona?

Roaming w UE - nowe (przekształcone) unijne rozporządzenie roamingowe od 1 lipca 2022 r.

Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje, że 13 kwietnia 2022 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE tekst przekształconego rozporządzenia roamingowego - Rozporządzenie PE i Rady UE 2022/612 z dnia 06.04.2022 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii. Znowelizowane przepisy wchodzą w życie 1 lipca 2022 r.

Zmiana zarządcy drogi a zwrot opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym

Zarządca drogi pobiera opłatę roczną za umieszczenie urządzenia obcego w pasie drogowym. Opłata uiszczana jest za dany rok z góry w terminie do 15 stycznia.

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS krok po kroku

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS - jak krok po kroku je uzyskać? Czy można online? Jaka jest opłata i ile jest ważne?

Abonament systemu monitoringu GPS e-TOLL - jaki paragraf w 2022 r.?

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej dla 2022 r. ująć wydatek za abonament systemu monitoringu GPS e-TOLL? Czy można zastosować paragraf 430 "Zakup usług pozostałych"?

Opłata roczna BDO – do kiedy w 2022 r.?

Do kiedy należy uiścić opłatę roczną BDO w 2022 r.? Podpowiadamy ile wynosi opłata i kto jej podlega.

Nie ma opłat od źle oznaczonego miejsca parkingowego

Pobór opłaty za parkowanie jest zasadny wyłącznie w sytuacji, w której parkowanie odbywa się w miejscu oznaczonym w sposób prawidłowy. Postawienie wyłącznie znaku pionowego nie jest wystarczające, aby uznać, że miejsce postoju jest prawidłowo wyznaczone. Taki wniosek płynie z orzecznictwa NSA.

Dojazd wójta do pracy samochodem służbowym

Dojazd wójta do pracy samochodem służbowym. Wykorzystywanie samochodu służbowego do przejazdu z miejsca zamieszkania przez wójta gminy do miejsca wykonywania pracy i odwrotnie (garażowanie nocą w miejscu zamieszkania) nie stanowi nieodpłatnego świadczenia. Wartość tego świadczenia nie powinna być zaliczana do przychodu ze stosunku pracy wójta gminy.

Projekt budżetu opracowuje wójt, a uchwala go rada

Budżet jednostki samorządu terytorialnego - uchwała. Ustawodawca przyznał wyłączną kompetencję do opracowania projektu uchwały budżetowej (a także uchwał nowelizujących budżet) organowi wykonawczemu jednostki samorządu terytorialnego. Oznacza to, że rada gminy (powiatu) oraz sejmik województwa nie może wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą - ani w sprawie budżetu, ani w sprawie wprowadzenia do jego treści zmian.

Dorosłe dziecko zapłaci za pobyt rodzica w DPS

Opłata za pobyt rodzica w DPS zmieni się. Ile wyniesie? Kto zapłaci?

Decyzja wójta o wykorzystaniu samochodu na potrzeby wojska

Na urzędy, instytucje państwowe, przedsiębiorców oraz inne jednostki organizacyjne, a także na osoby fizyczne może zostać nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony państwa. Obowiązek taki nakładany jest decyzją. Jej wzór stanowi załącznik do rozporządzenia w sprawie świadczeń rzeczowych na rzecz obrony w czasie pokoju.

Pakiet odpadowy - opłata opakowaniowa, rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP)

Pakiet odpadowy - opłata opakowaniowa. Co nas czeka w kontekście wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) i jak możemy zbliżyć się do osiągnięcia wyznaczonych celów środowiskowych?

Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

Opłata za odholowanie pojazdu 2022 r. Znamy stawki!

Opłata za odholowanie pojazdu 2022 r. jest już znana. W przypadku osobówki to co najmniej - uwaga! - 588 zł.

Zwolnienie z opłat za pobyt rodzica w DPS - planowane zmiany

Katalog przesłanek, które umożliwiają zwolnienie z ponoszenia odpłatności za pensjonariusza DPS, zostanie rozszerzony.

Gmina nie może odstąpić od naliczenia opłaty prolongacyjnej

Czy należy naliczyć opłatę prolongacyjną w okresie stanu pandemii, jeśli gmina nie podjęła uchwały o nienaliczaniu opłaty prolongacyjnej w okresie pandemii?

RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

Rada nie musi upoważniać wójta do spłaty gminnych zobowiązań

Czy rada gminy może w uchwale nowelizującej budżet gminy na 2021 rok upoważnić wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do spłat zobowiązań gminy oraz do zabezpieczania zawieranych umów o dofinansowanie realizowanych programów i projektów w „innej formie wymaganej przez dysponenta środków”?

Opłata za odbiór śmieci z nieruchomości letniskowej

Czy rada gminy może wprowadzić w trakcie trwania roku podatkowego ryczałtowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe?

Odholowanie samochodu przez policję

Odholowanie samochodu przez policję: w jakich przypadkach jest możliwe? Jak wygląda procedura odbioru samochodu z parkingu policyjnego?

Nieodebranie samochodu z parkingu policyjnego

Nieodebranie samochodu z parkingu policyjnego: co oznacza? I kiedy właściciel straci pojazd? Dziś poszukamy odpowiedzi na te pytania.

Ile kosztuje parking policyjny 2021 r.?

Ile kosztuje parking policyjny 2021 r.? Na jak duże opłaty powinni przygotować się kierowcy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Ile kosztuje doba na parkingu policyjnym?

Ile kosztuje doba na parkingu policyjnym? Od 1 stycznia kierowcy powinni się liczyć z wyższymi opłatami. O ile wzrosły i ile teraz wynoszą?

Umorzenie opłaty za holowanie pojazdu. Czy to możliwe?

Umorzenie opłaty za holowanie pojazdu jest możliwe? W pewnym sensie tak. Niestety droga do uniknięcia wysokiej opłaty nie jest ani krótka, ani łatwa.

Opłaty za wstęp do parków narodowych

Opłaty za wstęp do parków narodowych nie muszą uiszczać określone grupy osób. Komu przysługuje bilet ulgowy?

Czy konto 840 jest właściwe do rozliczania opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności

Czy jednostka - urząd gminy - powinna prowadzić konto 840 do księgowania opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności na 20 lat?

Opłaty za pobyt w schronisku dla bezdomnych

Czy rada gminy, ustalając opłaty za dzień pobytu w schronisku dla osób bezdomnych (schronisku z usługami opiekuńczymi), może różnicować stawkę tej opłaty w zależności od płci osoby korzystającej z placówki (inna stawka opłaty dla kobiet i inna stawka opłaty dla mężczyzn)?

Nie można przenieść uprawnienia wójta do wydawania zezwoleń na sprzedaż alkoholu

Czy rada gminy może, w drodze uchwały, upoważnić kierownika jednostki organizacyjnej gminy do realizacji zadania wydawania zezwoleń na sprzedaż alkoholu? Czy art. 18 ust. 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest przepisem lex specialis wobec art. 39 ust. 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym?

Wyższe opłaty za śmieci w Warszawie od 1 kwietnia 2021 r.

Podwyżki za śmieci - od 1 kwietnia 2021 r. wchodzą w życie zmiany w naliczaniu opłat za śmieci w Warszawie. O ile wzrosną opłaty za gospodarowanie odpadami?

Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w 2021 r.

Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w 2021 r. nie uległa zmianie w porównaniu do roku ubiegłego. Ile zatem wynosi?

Opłata za śmieci zależna od wody - jakie będą problemy?

Uzależnienie wysokości opłaty za wywóz śmieci od zużycia wody wzbudza kontrowersje. Chodzi nie tylko o wysokość wspomnianej opłaty w Warszawie. Sam mechanizm jej naliczania generuje pewne problemy.

Zwolnienie z opłat za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych 2021

Zwolnienie z opłat za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przedłużono na 2021 r. Rady gmin mają możliwość podejmowania uchwał zwalniających z opłat za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży lub przedłużających termin na ich wniesienie do końca roku.

REKLAMA