REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy, Kwarantanna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 13 czerwca 2020 r. granice otwarte dla państw Unii Europejskiej

W nocy z 12 na 13 czerwca 2020 r. Polska przywróci pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry – jak długo trwa i jak jest płatne?

Kwestie dotyczące zwolnienia lekarskiego od psychiatry budzą spore zainteresowanie wśród pracowników, ale też wiele wątpliwości. Warto wiedzieć ile dni można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry w ciągu roku, jak jest ono płatne i w jaki sposób i jak wygląda ewentualna kontrola ZUS.

Zwolnienie od psychiatry – ile dni wstecz, wysokość chorobowego, kontrola ZUS

Zwolnienie od psychiatry to szczególnego rodzaju zwolnienie lekarskie, gdyż wystawiane jest z przyczyn natury psychicznej, a nie fizycznej. Wysokość chorobowego zależy od wysokości wynagrodzenia – jak przy każdym innym zaświadczeniu o niezdolności do pracy. Różnica polega na możliwości wystawienia zwolnienia na większą liczbę dni przed badaniem. Ile dni można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry w ciągu roku? Czy można w trakcie zwolnienia wykonywać pracę zarobkową? Czy częsta jest kontrola ZUS?

Zasiłek chorobowy urzędnika przebywającego na kwarantannie

Czy urzędnikowi przebywającemu na kwarantannie przysługują świadczenia chorobowe?

REKLAMA

Czy otrzymam zasiłek chorobowy za czas kwarantanny, jeśli jestem pierwszy miesiąc na zleceniu?

Pierwszą w życiu umowę zlecenia podpisałam 5. maja 2020 r. W tym samym miesiącu przebywałam na kwarantannie w związku z koronawirusem. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy? Na pytanie odpowiada Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy można wypłacić wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy za ten sam dzień?

Pracownik centrum pomocy społecznej rozpoczął pracę, ale po godzinie źle się poczuł i lekarz udzielił mu zwolnienia lekarskiego na ten sam dzień. Czy za przepracowany czas (tj. godzinę) pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za pracę i za ten sam dzień również wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek? Jak rozliczyć takie wynagrodzenie? - pyta Czytelnik z Łomży.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownicą w ciąży z powodu likwidacji pracodawcy

Zatrudniamy 8 pracowników, w tym 1 kobietę we wczesnej ciąży, oraz 4 zleceniobiorców. Prowadzona przez nas działalność zostanie niebawem zlikwidowana. Pracownica w ciąży ma wątpliwości, czy po rozwiązaniu umowy o pracę nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, a następnie do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Rolnik na kwarantannie - ile wynosi zasiłek?

KRUS może przyznać prawo do zasiłku rolnikowi w sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19. Jaka jest wysokość takiego zasiłku?

REKLAMA

Koronawirus: test w mobilnym punkcie pobrań 12. dnia kwarantanny

Osoby, które chcą dowiedzieć się czy nadal są zakażone koronawirusem w 12. dniu kwarantanny mogą zrobić test w mobilnym punkcie pobrań. Jakie warunki należny spełnić?

Nowe zasady kierowania pracowników na kwarantannę

Od poniedziałku obowiązują nowe zasady odbywania kwarantanny. W efekcie wielu apeli BCC, z kwarantanny zwolnieni zostali pracownicy przekraczający granicę krajów sąsiednich w celach zawodowych i służbowych. Nie powinno mieć przy tym żadnego znaczenia to, jak często przekraczana jest granica, ponieważ zwolnienie nie dotyczy wyłącznie pracowników, którzy przekraczają ją codziennie. Zwolnienie dotyczy również kierowców wykonujących czynności zawodowe w państwach sąsiadujących.

Jakie świadczenia przysługują za czas kwarantanny, izolacji i nadzoru epidemiologicznego z powodu COVID-19

Zasiłek chorobowy przysługuje osobom ubezpieczonym nie tylko za czas niezdolności do pracy z powodu choroby. Prawo do tego świadczenia mają też osoby, które nie mogą wykonywać pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny lub izolacji, a także nadzorowi epidemiologicznemu z powodu COVID-19. Natomiast ubezpieczeni, pod których opieką znajdują się osoby na kwarantannie lub w izolacji, mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy.

Nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków (chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych) oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Zostały one zwaloryzowane kwotowo jak w poprzednim roku rozliczeniowym trwającym do 29 lutego 2020 r. Płatnicy zasiłków ustalają wysokość potrąceń z zasiłków z zastosowaniem dotychczasowych granic, które nie uległy zmianie.

Pracownik na kwarantannie – prawa, obowiązki, świadczenia

Z uwagi na ogłoszenie w Polsce stanu epidemii, gwałtownie wzrasta liczba osób, które zostały skierowane do odbycia kwarantanny. Mowa tu w szczególności o osobach powracających zza granicy oraz tych, które miały styczność z osobą zarażoną wirusem SARS-CoV-2. Obowiązek odbycia kwarantanny może być spowodowany różnymi okolicznościami i różne mogą być jego podstawy prawne. Warto pamiętać, że w świetle obowiązujących przepisów, wszystkie osoby odbywające kwarantannę mogą być traktowane jak osoby niezdolne do pracy i ubiegać się o świadczenie z tytułu choroby.

Obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających granice przedłużony

Do odwołania przedłużone zostało wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczpospolitej Polskiej. Także do odwołania przedłużony został obowiązek kwarantanny dla osób, które przekraczają granicę i udają się do miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce.

Koronawirus a świadczenia rodzinne – najważniejsze zmiany w pytaniach i odpowiedziach

Co zmieniło się w zakresie przyznawania świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego w związku z zagrożeniem koronawirusem? Prezentujemy odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań.

Kwarantanna po powrocie z zagranicy - wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy także dla domowników

Od 1 kwietnia obowiązkowa kwarantanna po powrocie z zagranicy dotyczy również domowników. Im także należy się za ten czas wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy. Ważne, aby osoby te były objęte ubezpieczeniem chorobowym.

Koronawirus. Izolacja a kwarantanna - różnice i konsekwencje prawne

Czym jest kwarantanna a czym izolacja, a także jakie są konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania nakazów oraz zakazów z nich wynikających? Na te i kilka innych pytań znajdziecie Państwo odpowiedzi w poniższym tekście.

Koronawirus. 100 proc. zasiłku chorobowego dla pracowników służby zdrowia

Personelowi medycznemu w okresie epidemii przysługuje 100% zasiłku chorobowego - przewiduje ustawa z 31 marca 2020 r. dot. zwalczania COVID-19. Tak ministerstwo zdrowia odpisało Rzecznikowi Praw Obywatelskich, który wnosił o zwiększenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracowników służby zdrowia z 80 do 100% za okres choroby i przymusowej kwarantanny

Wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy za ten sam dzień

Pracownik centrum pomocy społecznej przyszedł do pracy, ale po godzinie źle się poczuł i udał się do lekarza, który udzielił mu zwolnienia lekarskiego na ten sam dzień. Czy za przepracowany czas (tj. godzinę) pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za pracę i za ten sam dzień również wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek? Jak rozliczyć takie wynagrodzenie?

Osoby na kwarantannie muszą mieć specjalną aplikację i robić sobie „selfie”

Na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, za naruszenie obowiązków związanych z walką z koronawirusem grozi kara administracyjna do 30 000 zł. Jako wykroczenie traktowane jest także niekorzystanie ze specjalnej aplikacji podczas odbywania kwarantanny.

Koronawirus: czy wprowadzone drakońskie kary administracyjne są legalne?

Polskie władze wybrały bardzo restrykcyjny model ograniczeń dotyczących stanu epidemii i sankcji za naruszanie tych ograniczeń, sięgających 30 000 zł. Czy jednak wprowadzone rozwiązania są poprawne pod kątem techniki legislacyjnej, a nade wszystko, czy są zgodne z Konstytucją?

Kwarantanna z powodu koronawirusa - jak i kiedy? [WYWIAD]

Ponad 150 tys. Polaków jest dziś w kwarantannie. O tym co wolno, a czego nie wolno na kwarantannie mówi w wywiadzie dla DGP Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

NFZ: znacznik kwarantanny z powodu koronawirusa w eWUŚ uruchomiony

W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawia się już informacja o kwarantannie danej osoby i terminie jej zakończenia. Znacznik został uruchomiony – poinformował prezes NFZ Adam Niedzielski.

Kwarantanna - bezpłatne posiłki dla potrzebujących

Jeżeli osoba objęta obowiązkową kwarantanną domową nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, może otrzymać taką pomoc bezpłatnie od gminy. Dotyczy to szczególnie osób starszych, samotnych czy niepełnosprawnych.

Obowiązkowa kwarantanna po powrocie z zagranicy - zasiłek z funduszu chorobowego

Osoba powracająca z zagranicy ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Aby otrzymać zasiłek z funduszu chorobowego, należy złożyć specjalne oświadczenie.

Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy - wzór, jak wysłać

Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny. Jak wygląda wzór oświadczenia? W jaki sposób należy wysłać oświadczenie?

"Kwarantanna domowa" - można pobrać darmową aplikację Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało darmową aplikację "Kwarantanna domowa". Ma ona ułatwić kontakt ze służbami oraz opiekę nad osobami objętymi kwarantanną.

Rozwiązania w walce z koronawirusem dla pracowników i przedsiębiorców

Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań w walce z koronawirusem przewiduje nowe regulacje przeznaczone dla pracowników i przedsiębiorców m.in. pracę zdalną, zasiłek za okres kwarantanny, ulgę w spłacie składek do ZUS. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z obecną sytuacją.

Ile wynosi wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Komu przysługuje? - pytania i odpowiedzi

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje? Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Stan zagrożenia epidemicznego – czym jest i kiedy może być wprowadzony?

Stan zagrożenia epidemicznego jest sytuacją prawną. Na czym polega? Kto i kiedy może wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego?

Kwarantanna dziecka i zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka - zasiłek opiekuńczy

Objęcie dziecka kwarantanną z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem lub zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii uzasadnia wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać świadczenie?

Kontrola osoby objętej kwarantanną przez policjanta przynajmniej raz na dobę

Kontrola osób objętych kwarantanną będzie się odbywać przynajmniej raz na dobę. Policjant wyposażony w służbowy telefon komórkowy pojawi się w miejscu zamieszkania osób objętych kwarantanną.

ZUS: specjalna infolinia dotycząca zasiłków opiekuńczych, chorobowych

ZUS poinformował o uruchomieniu specjalnych linii tematycznych w związku z uzyskaniem zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek oświatowych czy poddania się kwarantannie.

Ważne informacje dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

Ulgi w spłacie lub umorzenie należności z tytułu składek, zasiłki chorobowe i opiekuńcze, pomniejszenie podstawy wymiaru składek - to podstawowe formy wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

Kwarantanna – definicja, zasady

Przepisy prawa definiują czym jest kwarantanna i kto musi zostać nią objęty. Czas trwania kwarantanny zależy od konkretnej choroby.

Kwarantanna i izolacja uprawniają do wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego

ZUS informuje, że kwarantanna i izolacja uprawniają do wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. Pracodawca lub ZUS wypłaca świadczenie na podstawie decyzji państwowego inspektora sanitarnego.

Jakie świadczenia przysługują z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji

Osobom poddanym kwarantannie lub izolacji przysługuje prawo do świadczeń. Sprawdź jakie są to świadczenia.

Kwarantanna pracownika a zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe

Pracownik objęty kwarantanną z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem będzie miał prawo do otrzymania zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego - wyjaśnia ZUS. Podstawą do wypłaty będzie decyzja inspektora sanitarnego.

Wynagrodzenie chorobowe 2020

Wynagrodzenie chorobowe w 2020 r. przysługuje za okres pierwszych 33 dni choroby. Wyjątek stanowią osoby po 50 roku życia - 14 dni. Wypłaca je pracodawca. Dłuższy od wskazanego okresu choroby powoduje powstanie prawa do zasiłku chorobowego. Jaka jest różnica między zasiłkiem chorobowym a wynagrodzeniem chorobowym? Co w przypadku choroby pracownika na przełomie roku kalendarzowego?

Kontrola zwolnień lekarskich - wyniki za 2019 r.

W 2019 roku ZUS przeprowadził łącznie ponad 570 tys. kontroli zwolnień lekarskich. ZUS sprawdzał m.in. czy chory prawidłowo korzystał ze zwolnienia oraz czy zwolnienie było zasadne.

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2019 r.

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2019 r. Emeryci i renciści, jak wszyscy podatnicy, mogą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego w 2020 r.

Dla pracowników zatrudnionych na pełen etat, podstawa wymiaru zasiłku, od której oblicza się zasiłek chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne, nie może być niższa od 1 stycznia 2020 r. niż 2243,54 zł.

Trzynastka za niepełny rok w podstawie zasiłku chorobowego

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się przychód pracownika, od którego jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe, po pomniejszeniu o potrącone pracownikowi składki na ubezpieczenia społeczne. Składki te wynoszą: 9,76% kwoty przychodu - na ubezpieczenie emerytalne, 1,50% kwoty przychodu - na ubezpieczenia rentowe oraz 2,45% kwoty przychodu - na ubezpieczenie chorobowe.

Nagroda z okazji DEN w podstawie wymiaru świadczeń za czas choroby

Nauczyciel przedłożył zwolnienie lekarskie od 3 do 15 listopada 2019 r. W październiku 2019 r. została mu przyznana nagroda z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Czy nagroda powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych?

Zmiany w zwolnieniach lekarskich w 2020 roku? Ministerstwo odpowiada

Resort pracy zapewnił, że nie prowadzi żadnych prac dotyczących zmian w wypłatach zasiłków chorobowych. Według wcześniejszych informacji, planowane jest wprowadzenie od 2020 r. tzw. okresu wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego oraz wydłużenie okresu wyczekiwania na zasiłek chorobowy.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy - niezbędny wniosek

Przedsiębiorca, który opłaca składki za siebie musi pamiętać, że zwolnienie lekarskie nie jest jednoznaczne z wypłatą zasiłku. W tym celu należy złożyć wniosek do ZUS.

Ustalenie płatnika zasiłków w 2020 roku

Każdy płatnik składek musi ustalić na 30 listopada 2019 r., ile osób zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Od tej liczby właśnie zależy kto w kolejnym roku kalendarzowym będzie wypłacał zasiłki (chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie, wyrównawcze oraz świadczenia rehabilitacyjne).

Duże zmiany w zasiłku chorobowym, opiekuńczym i macierzyńskim w 2020 roku

Planuje się, że w 2020 roku wprowadzony zostanie okres wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego. Obecnie takich ograniczeń nie ma. Zmiany dotkną również zasiłku chorobowego - będzie on przysługiwał jeżeli pracownik przepracuje co najmniej 90 dni.

Świadczenia z ZUS dla chorych na raka

Osoby chore na raka, które nie są w stanie pracować, mogą liczyć na zasiłki i świadczenia z ZUS. Jakie wsparcie finansowe mogą otrzymać w tym trudnym czasie? Ile wynoszą poszczególne świadczenia dla chorych na nowotwór?

Świadczenia chorobowe dla doktorantów 2019/2020

Prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa dla doktorantów, którzy rozpoczną kształcenie nie wcześniej niż w roku akademickim 2019/2020 - wyjaśnienia ZUS.

REKLAMA