reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Wynagrodzenie chorobowe 2020

Wynagrodzenie chorobowe 2020

Wynagrodzenie chorobowe w 2020 r. przysługuje za okres pierwszych 33 dni choroby. Wyjątek stanowią osoby po 50 roku życia - 14 dni. Wypłaca je pracodawca. Dłuższy od wskazanego okresu choroby powoduje powstanie prawa do zasiłku chorobowego. Jaka jest różnica między zasiłkiem chorobowym a wynagrodzeniem chorobowym? Co w przypadku choroby pracownika na przełomie roku kalendarzowego?

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Każda osoba pracująca, za którą opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, ma prawo do wypłaty zasiłku chorobowego pod warunkiem, że otrzyma od lekarza zaświadczenie lekarskie stwierdzające czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Natomiast każdy pracownik w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy zanim zostanie mu wypłacony zasiłek chorobowy, w pierwszej kolejności otrzyma wypłatę wynagrodzenia chorobowego.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę. Taki pracownik otrzymuje w pierwszej kolejności wypłatę wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

Polecamy: Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce

Kiedy otrzymuje się wynagrodzenie chorobowe w 2020 r.?

Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane za pierwsze 33 dni choroby lub za pierwsze 14 dni choroby w danym roku kalendarzowym. Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane przez 14 dni kalendarzowych od nowego roku kalendarzowego następującego po roku, w którym pracownik osiągnął 50 rok życia. Począwszy od 34 lub 15 dnia choroby, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Jaka jest różnica między zasiłkiem chorobowym a wynagrodzeniem chorobowym?

Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane ze środków finansowych pracodawcy. Zasiłek choroby jest wypłacany ze środków ZUS. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe. ZUS wypłaca zasiłek chorobowy, chyba, że pracodawca przejął wypłatę zasiłków i wyręcza Zakład Ubezpieczeń Społecznych w naliczaniu i wypłacaniu zasiłków chorobowych pracowników.

UWAGA! Wyjątek od reguły! Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy z powodu choroby jest wypadek przy pracy lub choroba zawodowa, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Zasiłek ten przysługuje nawet wtedy, gdy pracownik nie wykorzystał jeszcze 33 lub 14 dni okresu niezdolności do pracy, za który przysługuje wynagrodzenie chorobowe.

Zleceniobiorca, osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, osoba z nią współpracująca lub osoba świadcząca pracę na podstawie umowy uaktywniającej lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu uprawnia do skorzystania ze świadczeń przysługujących na mocy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w tym zasiłku chorobowego.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wynagrodzenie chorobowe 2020 - kiedy wypłaca się wynagrodzenie chorobowe a kiedy zasiłek chorobowy? Za ile dni płaci pracodawca? / fot. Shutterstock
Wynagrodzenie chorobowe 2020 - kiedy wypłaca się wynagrodzenie chorobowe a kiedy zasiłek chorobowy? Za ile dni płaci pracodawca? / fot. Shutterstock

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama