Kategorie

Koronawirus a świadczenia rodzinne – najważniejsze zmiany w pytaniach i odpowiedziach

Wioleta Matela-Marszałek
Co zmieniło się w zakresie przyznawania świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego w związku z zagrożeniem koronawirusem?/Fot. Shutterstock
Co zmieniło się w zakresie przyznawania świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego w związku z zagrożeniem koronawirusem?/Fot. Shutterstock
Co zmieniło się w zakresie przyznawania świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego w związku z zagrożeniem koronawirusem? Prezentujemy odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań.

Świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny – obniżka wynagrodzenia dochodem utraconym

Czy obniżka mojej pensji o 20% w związku ze skorzystaniem przez pracodawcę z dofinansowania do wynagrodzeń w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej będzie miała wpływ na dochód do świadczeń rodzinnych?

Tak, obniżenie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżenie dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z powodu przeciwdziałania COVID-19 będzie stanowiło utratę dochodu.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Dochód utracony zostanie uwzględniony przy ustalaniu prawa do

 • świadczeń rodzinnych na okresy zasiłkowe od 1 listopada 2019 r. do 31 października 2021 r.;
 • świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe od 1 października 2019 r. do 30 września 2021 r.

Będzie zatem brany pod uwagę przy ubieganiu się o świadczenia zarówno na obecny okres (2019/2020), jak i nadchodzący (2020/2021).

Zmiana ta została wprowadzona ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r., poz. 695) (tzw. Tarcza 2.0) i weszła w życie 18 kwietnia 2020 r.

Podstawa prawna:

art. 15oa ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374, ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 695)

Aktualizacja wywiadu środowiskowego podczas kwarantanny

Zostałam poddana kwarantannie. Jak w takiej sytuacji pracownik socjalny przeprowadzi aktualizację wywiadu środowiskowego?

W przypadku osób korzystających ze stałych form pomocy, u których nie nastąpiła zmiana danych, nie sporządza się aktualizacji rodzinnego wywiadu środowiskowego pomimo upływu ustawowego terminu. Aktualizacja zostanie sporządzona niezwłocznie po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Jeżeli jednak aktualizacja wywiadu jest wymagana, to może mieć formę rozmowy telefonicznej z pracownikiem socjalnym.

To kolejna zmiana wprowadzona przepisami tzw. Tarczy antykryzysowej 2.0.

Warto pamiętać, iż ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej może również nastąpić na podstawie odpowiednich dokumentów lub oświadczenia, w tym elektronicznych. Katalog takich dokumentów został określony w art. 107 ust. 5b ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Przepis ten wymienia m.in. orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości wynagrodzenia czy o kontynuowaniu nauki.

Odpowiednie informacje mogą również udostępnić podmioty takie jak przykładowo ZUS czy Policja.

Podstawa prawna:

art. 15o ust. 1 i 1a ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374, ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 695)

Świadczenia opiekuńcze - ustalenie sprawowania opieki

Ubiegam się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Czy w związku z obecną sytuacją związaną z koronawirusem konieczne jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego?

Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 przyznawanie lub aktualizacja prawa do świadczeń opiekuńczych nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego. W szczególności dotyczy to osób, które zostały poddane kwarantannie w związku z podejrzeniem o zakażenie lub o chorobę zakaźną.

Ustalenie sprawowania opieki może nastąpić w szczególności na podstawie rozmowy telefonicznej lub odpowiednich zaświadczeń/oświadczeń, w tym elektronicznych.

Podstawa prawna:

art. 15o ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374, ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 695)

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Pobieram świadczenie pielęgnacyjne. Za kilka dni upłynie termin ważności orzeczenia o niepełnosprawności dziecka. Co powinnam zrobić w tej sytuacji?

Przepisy ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadziły zasadę ciągłości orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności.

Orzeczenia pozostaną ważne do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia.

Jeżeli ważność orzeczenia upłynęła w terminie od 9 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r. dokument zachowuje ważność pod dodatkowym warunkiem: złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia.

Podstawa prawna:

art. 15h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374, ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 695)

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  26 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.