REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokie ceny prądu zmotywowały gospodarstwa domowe do oszczędzania energii. Jak robić to skutecznie

W oszczędzaniu energii kluczowe jest szczegółowe zrozumienie, gdzie dokładnie jest ona pobierana; dzięki inteligentnym urządzeniom użytkownik zyskuje dostęp do raportów dotyczących jej zużycia w swoim domu
Dragana Gordic
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zainteresowanie działaniami mającymi zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w mieszkaniach i domach rośnie wraz z kolejnymi podwyżkami cen prądu. Zapowiadane przez rząd na lipiec 2024 roku odejście od mrożenia cen sprawiło, że w tym roku energię chce oszczędzać niemal dwóch na trzech konsumentów.

Zmniejszenie ilość energii elektrycznej potrzebnej w mieszkaniach i domach ułatwiają inteligentne urządzenia, z których coraz częściej korzystamy.

REKLAMA

Jak kontrolować zużycie energii w mieszkaniu lub domu

REKLAMA

W oszczędzaniu energii kluczowe jest szczegółowe zrozumienie, gdzie dokładnie jest ona pobierana. Dzięki inteligentnym urządzeniom użytkownik zyskuje dostęp do raportów dotyczących jej zużycia w swoim domu. W rezultacie może okazać się, że niektóre urządzenia, które stale pozostają włączone, lub wysoka temperatura utrzymywana w rzadko używanych pomieszczeniach, generują zbędne koszty.

Polacy spodziewają się sporych podwyżek cen za energię. Według Badania przeprowadzonego przez UCE Research dla Netatmo, aż 61% ankietowanych planuje w tym roku oszczędzać bardziej niż w poprzednim. Spora część chce to zrobić, korzystając z urządzeń smart home.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii elektrycznej

 

Materiały prasowe

Ponad 40% ankietowanych w badaniu korzysta już z rozwiązań smart home.

Na czym polega zdalne sterowanie i planowanie funkcji urządzeń elektrycznych

Najpopularniejszymi urządzeniami są: inteligentne termostaty (17,5%), inteligentne kontrolery do klimatyzacji i pomp ciepła (15%) oraz inteligentne głowice termostatyczne (9%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

–  Każde z tych urządzeń pozwala nie tylko na automatyzację zarządzania domem, ale również na dostęp do raportów zużycia energii i dostosowanie harmonogramu ich pracy do własnych potrzeb. Tym samym domownicy zwiększając komfort obsługi domu, mogą również zmniejszyć wydatki na rachunki – komentuje Michał Sroka, Country Manager w firmie Netatmo.

Możliwość zdalnego sterowania pozwala na bardziej efektywne planowanie zużycia energii. Dzięki inteligentnemu systemowi domowemu można zarządzać ogrzewaniem nawet będąc poza domem lub dostosować harmonogram pracy automatycznie do indywidualnego trybu życia.
To umożliwia ograniczenie zużycia energii poprzez np. obniżanie temperatury w nocy lub wyłączanie ogrzewania podczas nieobecności, uruchamiając je z powrotem tuż przed planowanym powrotem do mieszkania.

Pompy ciepła i klimatyzatory pod kontrolą

Te funkcje również mogą przekonywać konsumentów do korzystania ze smart home. Według badania w ciągu najbliższych kilku miesięcy 45% Polaków zamierza zakupić inteligentne urządzenia pozwalające na zarządzanie energią. Wśród przyszłych nabywców smart home największym zainteresowaniem cieszy się inteligentny kontroler do klimatyzacji i pomp ciepła, bo wybiera go aż 1/5 ankietowanych. 

Wspomagają oszczędzanie energii w domu

Wspomagają oszczędzanie energii w domu

 

Materiały prasowe

– Jest to najprawdopodobniej związane ze wzrostem popularności pomp ciepła oraz korzystania z klimatyzacji jako źródła ogrzewania domu czy mieszkania. 13% Polaków planuje zakup inteligentnych głowic termostatycznych, a co dziesiąty stawia na inteligentny termostat.

Wybór rozwiązania wiąże się też z rodzajem ogrzewania w domu, jednak widać rosnące zainteresowanie smart home oraz otwartość Polaków na wdrażanie tych rozwiązań, zwłaszcza w dobie wysokich cen za energię – dodaje ekspert.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

REKLAMA

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

REKLAMA