REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt hipoteczny: konieczność spłaty to obciążenie nie tylko dla budżetów domowych, ale i zagrożenie dla trwałości związków

Kredyt hipoteczny jest nie tylko zagrożeniem dla budżetu domowego, ale i przyczyną konfliktów między partnerami
Kredyt hipoteczny jest nie tylko zagrożeniem dla budżetu domowego, ale i przyczyną konfliktów między partnerami
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spłata kredytu hipotecznego dostarcza małżonkom lub partnerom dodatkowych okazji do konfliktów, choć nie wszystkim. Najłatwiej z problemem radzą sobie osoby, które nie unikają rozmów o pieniądzach, a ostateczne decyzje finansowe podejmują w porozumieniu.

REKLAMA

Generalnie Polki i Polacy nie mają problemu z rozmawianiem o finansach z partnerem lub partnerką. Robi to aż 92 proc. badanych, a sześć na dziesięć osób omawia tę kwestię przynajmniej kilka razy w miesiącu.
Finanse są jednak często źródłem konfliktów. Aż 43 proc. par kłóci się z powodu kredytu hipotecznego, wynika z badania ANG Odpowiedzialne Finanse.

REKLAMA

Tylko 8 proc. nigdy nie rozmawia z partnerem lub partnerką o finansach. Zwykle badani rozmawiają o tej kwestii raz-dwa razy na miesiąc (45 proc.). Minimum raz w tygodniu rozmawia o pieniądzach 17 proc. osób.
Częściej są to osoby, które miały problem ze spłatą kredytu. 30 proc. rozmawia na ten temat rzadko (raz-dwa na kilka miesięcy) - są to częściej osoby o ponad 10-letnim stażu związku.

Kredyt hipoteczny: kiedy staje się źródłem konfliktów w związku

REKLAMA

Aż 43 proc. osób kłóci się z powodu kredytu hipotecznego. W 20 proc. przypadków jest to kilka kłótni w ciągu miesiąca. Co dwudziesta para konfliktuje się z tego powodu minimum raz w tygodniu.
Na konflikty bardziej narażone są młode związki. Regularne kłótnie – czyli co najmniej raz-dwa razy w miesiącu, pojawiają się w niemal połowie związków trwających do pięciu lat i tylko w 12 proc. par o stażu ponad 10-letnim.

Jak wyjaśnia Tomasz Kowalski, Dyrektor zarządzający ANG Odpowiedzialne Finanse, kłótnie dotyczące kredytu hipotecznego często wynikają z problemów z jego spłatą.
W przypadku sporów, które występują kilka razy w miesiącu zdecydowanie częściej dochodzi do nich w przypadku osób mających problem z regulowaniem tego zobowiązania.
Dlatego tak istotne jest dokładne przeanalizowanie możliwości spłaty rat jeszcze przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Warto wziąć pod uwagę różne scenariusze i zastanowić się, czy będzie nas stać na spłatę kredyt w przyszłości – mówi Tomasz Kowalski.

Konflikty o kredyt hipoteczny: brak pieniędzy sprawy nie ułatwia, ale to nie jedyny powód nieporozumień

Najczęstszym powodem kłótni jest po prostu brak pieniędzy. Często pojawia się również brak porozumienia w kwestiach związanych z nadpłacaniem kredytu. W przypadku aż 18 proc. par, którym zdarza kłócić się o kredyt hipoteczny, źródłem konfliktu jest brak zgody w kwestii tego, co stanie się z kredytem po rozstaniu lub rozwodzie. Niemal równie często powodem jest wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy przez partnera lub partnerkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Konflikt o kredyt

Konflikt o kredyt

Konflikt o kredyt

Materiały prasowe

– W ogólnym ujęciu tylko u co dziesiątej pary, u której zdarza się kłótnia o kredyt, pojawiają się zarzuty partnera lub partnerki wobec osoby biorącej udział w badaniu, że wydaje zbyt dużo i przez to pojawia się problem ze spłatą. Choć zdecydowanie częściej taki zarzut ma miejsce w przypadku, gdy badany deklarował, że to partner lub partnerka dba o ich wspólne finanse - mówi Tomasz Kowalski.

Kredyt hipoteczny w związku: problemów mniej gdy o pieniądzach się rozmawia

Pary prowadzące wspólne finanse deklarują, że najrzadziej kłócą się o kwestie związane z kredytem hipotecznym. Jeśli pojawiają się tematy sporne, to najczęściej dotyczą one kwestii nadpłacania kredytu. Aż 68 proc. twierdzi, że nigdy nie spiera się o kredyt.

– Pary, u których każda z osób jest w pełni niezależna finansowo, też raczej nie kłócą się o kredyt (twierdzi tak 56 proc. takich par). Problem pojawia się częściej wśród par, w których jedna z osób troszczy się i jest odpowiedzialna za budżet domowy i wspólne finanse - mówi Tomasz Kowalski.

Główny powód

Główny powód

Główny powód

Materiały prasowe

Mimo pojawiających się sprzeczek, aż 84 proc. badanych wskazuje, że jeśli ponownie miałoby podjąć decyzję o zaciągnięciu kredytu, zrobiłyby to.
43 proc. wzięłoby taki sam kredyt, a 41 proc. na innych warunkach, naprzykład na inną kwotę. Tylko 16 proc. wskazuje, że nie wzięłoby ponownie kredytu. Częściej są to osoby w związkach małżeńskich, w relacjach trwających ponad dekadę i te najgorzej oceniające swoją sytuację finansową.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śmierć bliskiej osoby, a potem pułapka podatkowa. Problem jest z terminem zgłoszenia nabycia spadku na formularzu SD-Z2

Są trudności w skorzystaniu ze zwolnienia z podatku od spadków po śmierci najbliższych. Podatnicy wskazują na brak informacji o 6-miesięcznym terminie na zgłoszenie nabycia spadku na formularzu SD-Z2. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do ministra finansów o wprowadzenie obowiązku pouczania o tych warunkach przez sądy i notariuszy, aby zapobiec przypadkom, gdy niewiedza prowadzi do utraty prawa do ulgi.

100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej. 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem

Już 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem. Masz dwie opcje do wyboru 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

Zmiana zasad wystawiania faktur VAT od 1 stycznia 2025 r.

Opublikowany został projekt rozporządzenia, które zmienić ma od 1 stycznia 2024 r. rozporządzenie Ministra Finansów z 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1979). Co się zmieni w fakturowaniu od nowego roku?

Kiedy dobrowolny ZUS? Jest już zapowiedź ministra: Nowe rozwiązanie miałoby polegać na możliwości zrezygnowania z więcej niż jednej składki, przez przedsiębiorcę w trudnej sytuacji

Rząd zapowiedział prace nad dobrowolnym ZUS. Minister Krzysztof Paszyk wskazał, że rozwiązanie to miałoby polegać na możliwości zrezygnowania przez przedsiębiorcę, który znajdzie się w trudnej sytuacji z więcej niż jednej składki. "Żeby mógł zrezygnować z dwóch, trzech składek. Być może to za kilka lat będzie to możliwe".

REKLAMA

Wybory prezydenckie 2025: Można zarządzić już 15 stycznia 2025 r.

Marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej. Czy zagłosujemy dwa tygodnie po Sylwestrze?

Od 2025 r. przedsiębiorca może zaoszczędzić 105 zł miesięcznie! Minimalna podstawa składki ma zostać zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia

Od 2025 r. ok. 934 tys. przedsiębiorców zapłaci niższą składkę. Minimalna podstawa składki ma zostać zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. Osoby o najniższych dochodach lub stracie zaoszczędzą dzięki temu do ok. 105 zł miesięcznie.

Zmiany w stażu pracy już od 2026 roku – co to oznacza dla pracodawców?

Od początku 2026 roku mają wejść w życie zmiany w przepisach dotyczących naliczania stażu pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy obejmie nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy zatrudnienia, takie jak umowy zlecenia czy prowadzenie działalności gospodarczej. Te zmiany przyniosą korzyści dla pracowników, ale także dodatkowe wyzwania dla pracodawców.

Zmiany w załatwianiu spraw urzędowych od 1 stycznia 2025 r. Od nowego roku część spraw załatwisz bez opłat i wychodzenia z domu

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o zmianach w załatwianiu spraw urzędowych od 1 stycznia 2025 r. Od nowego roku część spraw załatwisz bez opłat i wychodzenia z domu. e-Doręczenia to nowy krok w cyfryzacji administracji.

REKLAMA

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Sąd: ZUS z wyrównaniem i przeliczeniem emerytury tylko za 3 lata. Za błędy wcześniejsze nie odpowiada

Tylko za 3 lata. Jest to wprost zapisane w przepisach. Maksymalnie 3-letni termin chroniący emerytów. Jest to tak skrajnie niesprawiedliwie, że 5 listopada 2024 r. Sąd Okręgowy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (sygn. akt VI U 1258/23) tłumaczył się w uzasadnieniu, że musi orzec na korzyść ZUS.

REKLAMA