REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mimo rosnących cen, Polacy opłacają rachunki. Jak to możliwe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mimo rosnących cen, Polacy opłacają rachunki. Jak to możliwe?
Mimo rosnących cen, Polacy opłacają rachunki. Jak to możliwe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wysokie ceny i rosnące koszty życia nie pozostawiają złudzeń – Polacy mierzą się z trudnościami finansowymi. Mimo to, najnowszy raport dowodzi, że większość z nas opłaca rachunki terminowo, co czyni nas jednym z najbardziej sumiennych społeczeństw Europy. Jak radzimy sobie z inflacją, rosnącymi ratami kredytów i kosztami energii?

Teraz, gdy inflacja nie oszczędza portfeli, Polacy stoją przed licznymi wyzwaniami finansowymi. Wysokie ceny dóbr podstawowych, rosnące koszty życia czy najwyższe w Unii Europejskiej oprocentowanie kredytów hipotecznych, które w Polsce spłaca około 4 miliony osób[1], znacząco obciążają domowe budżety. Mimo tego, najnowszy raport Intrum European Consumer Payment Report 2024, pokazuje, że jesteśmy jednym z najbardziej terminowych społeczeństw na Starym Kontynencie – 71% z nas opłaca rachunki bez opóźnień[2].

REKLAMA

Wysokie ceny jako główną przyczynę trudności w opłacaniu rachunków

REKLAMA

Ostatnie lata przyniosły istotne wyzwania ekonomiczne w całej Europie, a Polska nie stanowi tu wyjątku. GUS potwierdził, że inflacja wzrosła w październiku do 5%, co oznacza, że była najwyższa od początku tego roku[3]. Jej wzrost był głównie efektem częściowego odmrożenia cen prądu, gazu i energii cieplnej. W mniejszym stopniu wpłynął na to także wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych[4].  Taki stan rzeczy stanowi kluczowe wyzwanie dla Polaków, którzy nie regulują swoich zobowiązań w terminie – aż 3/4 badanych wskazało wysokie ceny jako główną przyczynę trudności[5].

- Pomimo tego, aż 82% ankietowanych Polaków deklaruje, że czuje się pewnie, jeśli chodzi o zdolność do regularnego opłacania wszystkich rachunków, podczas gdy w Europie wskaźnik ten wynosi 74%[6]. Lepiej od nas wypadają tylko Hiszpanie, z wynikiem 89%, a Włosi, Irlandczycy czy Niemcy plasują się za nami – mówi Anna Hyżyk, ekspertka Intrum.

Do poprawy stabilności finansowej wielu rodzin mogą przyczyniać się coraz wyższe wypłaty. Między lipcem 2023 a 2024 roku minimalna pensja wzrosła o 600 zł brutto. Według GUS, we wrześniu 2024 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie tylko w sektorze przedsiębiorstw – obejmującym firmy działające w produkcji i usługach –zwiększyło się o 10% w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając 8140,98 zł brutto[7]. Mimo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami, wyższe dochody dają Polakom większe możliwości pokrywania codziennych wydatków.

Unikamy nadmiernego zadłużania się, aby opłacić rachunki

REKLAMA

- Ponadto, zauważalne jest to, że staramy się unikać nadmiernego zadłużania się, by opłacić rachunki. Według raportu ECPR, jedynie 1/5 z nas musiała korzystać z dodatkowych środków, takich jak pożyczki czy karty kredytowe, by uregulować swoje zobowiązania – to znacznie mniej niż europejska średnia wynosząca 37%[8] – tłumaczy Anna Hyżyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, dane za II kwartał 2024 roku pokazują, że karty kredytowe nie cieszą się w Polsce dużą popularnością – zaledwie 5% transakcji realizowanych jest przy ich użyciu[9], podczas gdy np. tuż za naszą zachodnią granicą jest to 15%[10]. Polacy w większym stopniu polegają na bieżących przychodach, co świadczy o ich ostrożnym podejściu do zarządzania finansami i umiejętności dostosowywania się do zmieniających się warunków ekonomicznych.

Nieopłacanie rachunków to wyjątek, nie reguła

Nieopłacanie rachunków to dla zdecydowanej większości Polaków sytuacja incydentalna – aż 83% respondentów wskazuje, że takie zdarzenie jest dla nich wyjątkiem od reguły, a nie stałą praktyką[11]. Jednocześnie 75% Polaków uważa, że w dobie powszechnej dostępności płatności online trudno znaleźć usprawiedliwienie dla pominięcia terminu opłaty[12]. Rosnąca popularność cyfrowych rozwiązań płatniczych, które pozwalają na szybkie i wygodne regulowanie zobowiązań, dodatkowo wspiera tę odpowiedzialną postawę. Dla wielu osób takie narzędzia stają się nie tylko ułatwieniem w codziennym zarządzaniu finansami, ale także sposobem na unikanie opóźnień, które mogłyby skutkować naliczaniem odsetek, a w konsekwencji negatywnie wpływać na ich sytuację materialną.

- Ciekawym wnioskiem z raportu jest fakt, że aż 62% Polaków, którzy nie opłacili rachunków w terminie, wskazuje zapominalskość jako główną przyczynę tego opóźnienia[13]. To najwyższy odsetek w Europie, gdzie średnia wynosi 40%. Jedynie 19% z nas nie miało wystarczających środków na uregulowanie płatności, co jest wynikiem dwukrotnie niższym niż rok temu. Może to oznaczać, że trudności w regulowaniu zobowiązań częściej wynikają z kwestii organizacyjnych, a niekoniecznie z braku środków, co jest optymistycznym sygnałem dotyczącym stabilności finansowej polskich rodzin – podsumowuje Anna Hyżyk.

[1]Ariadna, 17 listopada - Światowy Dzień Bez Długów, https://panelariadna.pl/news/17-listopada-swiatowy-dzien-bez-dlugow

[2] Intrum, European Consumer Payment Report 2024, intrum.com/media/cimdhbau/ecpr-2024.pdf.

[4] NBP, Raport o inflacji – listopad 2024 r., https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/11/Raport-o-inflacji-listopad-2024-PL.pdf.

[5] Intrum, European Consumer Payment Report 2024, intrum.com/media/cimdhbau/ecpr-2024.pdf.

[6]Tamże. 

[7]GUS, Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2024 roku, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/przecietne-zatrudnienie-i-wynagrodzenie-w-sektorze-przedsiebiorstw-we-wrzesniu-2024-roku,3,154.html.

[8] Intrum, European Consumer Payment Report 2024, intrum.com/media/cimdhbau/ecpr-2024.pdf.

[9]NBP, Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2024 r., nbp.pl/wp-content/uploads/2024/11/Informacja-o-kartach-platniczych_2024Q2.pdf

[11] Intrum, European Consumer Payment Report 2024, intrum.com/media/cimdhbau/ecpr-2024.pdf.

[12] Tamże.

[13] Tamże.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

Cła wzajemne Trumpa: Gospodarcza rewolucja czy ryzyko recesji?

Amerykański prezydent Donald Trump wprowadził nowe cła na importowane towary, określając je jako "deklarację niepodległości gospodarczej" USA. Eksperci jednak ostrzegają przed możliwymi skutkami ekonomicznymi, takimi jak wzrost inflacji, kryzys gospodarczy i problemy na rynku pracy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji dla gospodarki USA i jej partnerów handlowych?

SN: ZUS przegrywa sprawę o pominięcie 2-3 lat służby wojskowej do emerytury

Wydawało się, że to będzie archiwalny problem prawny – kilka lat służby wojskowej w czasach PRL pomijanych przy ustalaniu emerytury przez ZUS. To jednak wciąż aktualna sprawa, o czym świadczy to, że wciąż zajmują się nim sądy. Z ZUSem skutecznie spierają się byli żołnierze, którzy służyli w wojsku np. w latach 80-tych, a ZUS pomija ten okres w wyliczeniach emerytalnych. Np. ZUS uważa, że do czasu pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się okresu zasadniczej służby wojskowej np. w 1983 r.

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

REKLAMA

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

MEN: Przymusowy odbiór dziecka na terenie jednostek systemu oświaty po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości

Stanowisko MEN w kwestii przymusowych odbiorów dzieci na terenie jednostek systemu oświaty nie uległo zmianie. Resort zaznaczył jednak, że odbiór dziecka powinien następować po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

REKLAMA

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

REKLAMA