REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek Belki nie będzie już drenował naszych oszczędności, przynajmniej w jakimś zakresie. Problemem jest niska kwota wolna i sposób jej wyliczania

zniesieniem podatku Belki od oszczędności i inwestycji
zniesieniem podatku Belki od oszczędności i inwestycji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nasze oszczędności cierpią od lat z powodu wysokiego podatku Belki. Na szczęście już niedługo ma się to zmienić. Ministerstwo Finansów zapowiada bowiem częściowe zniesieniem tego podatku od zysków kapitałowych w przypadku oszczędności i inwestycji w tym także na GPW. W związku z tym chociaż jakaś część odsetek m.in. z oszczędności pochodzących z lokat trafi do naszych kieszeni, a nie do kasy fiskusa.
rozwiń >

Dobra wiadomość jest taka, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad modyfikacją przepisów dotyczących podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Ustawodawca informuje, że zniesieniem podatku Belki będzie obejmowało oszczędności i inwestycje, w tym także te przeprowadzane na Giełdzie Papierów Wartościowych (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku).

REKLAMA

Co się dzieje w sprawie zniesienia podatku Belki? Czekamy, kiedy nasze oszczędności nie będą już obciążone tym podatkiem

W ramach prac nad zmianami w podatku Belki przygotowywany jest projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzający normy ograniczające opodatkowanie osiąganych przez osoby fizyczne dochodów (przychodów) z kapitałów pieniężnych. Projekt znajduje się w uzgodnieniach wewnętrznych - informuje Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w MF, w odpowiedzi na interpelację nr 2328.

Propozycja zawarta w projekcie zakłada, że wprowadzone zostaną kwoty dochodów (przychodów) wolne od opodatkowania z oszczędności oraz z inwestycji kapitałowych.

W przypadku oszczędności, zwolnienie z podatku będzie dotyczyło dochodów (przychodów) – do określonego rocznego limitu – z rachunków terminowych lokat oszczędnościowych oraz z obligacji, o terminie zapadalności co najmniej rok, które będą zapisane w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, osobno prowadzonym dla obligacji i osobno dla lokat terminowych.

Podatnik będzie mógł gromadzić oszczędności tylko w jednym wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, a więc ograniczenia

Resort finansów wyjaśnia, że podatnik będzie mógł gromadzić oszczędności tylko w jednym wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym obligacji lub jednym wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym lokat terminowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Istotą projektowanego zwolnienia jest to, że instytucja finansowa, prowadząca wyodrębniony pakiet oszczędnościowy, nie będzie pobierała, jako płatnik, tzw. „podatku Belki” od dochodów (przychodów) z lokat terminowych lub obligacji, do wysokości kwoty zwolnionej. Natomiast powyżej tej kwoty instytucja finansowa, jako płatnik, będzie pobierała 19% zryczałtowany podatek dochodowy, tak jak jest to obecnie.

W przypadku dochodów z inwestycji kapitałowych (np. ze sprzedaży akcji na giełdzie) wprowadzona będzie roczna kwota dochodów wolna od podatku, którą podatnik będzie rozliczał w zeznaniu rocznym PIT-38.

Brak podatku Belki oznacza, że nasze oszczędności do 100 tys. zł nie będą obciążone podatkowo, powyżej już tak

Zarówno roczna kwota zwolnienia dochodów (przychodów) z oszczędności gromadzonych w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym obligacji lub lokat terminowych, jak i roczna kwota wolna od podatku od dochodów z inwestycji kapitałowych, określane będą w obwieszczeniu Ministra Finansów na każdy rok kalendarzowy.

Ministerstwo Finansów proponuje, aby każda z tych kwot wynosiła iloczyn stopy depozytowej NBP na ostatni dzień trzeciego kwartału roku poprzedzającego rok podatkowy i 100 tys. zł (obecnie byłoby to 5250 zł).

Zmiany w podatku Belki to krok w dobrym kierunku, ale nie będzie raczej zachętą do oszczędzania na lokatach i inwestowania na giełdzie

Eksperci komentują, że planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w podatku Belki to krok w dobrym kierunku, ale może być niewystarczającą zachętą do oszczędzania i inwestowania. Skorzystać na nich mają głównie drobni inwestorzy.

REKLAMA

Indywidualny podatnik mógłby skorzystać z preferencji nieprzekraczającej 2000 zł podatku rocznie (2 x 997,5 zł). Taką kwotę można traktować jako pewną ulgę dla podatników, zwłaszcza tzw. drobnych ciułaczy, ale trudno uznać ją za zachętę do inwestycji kapitałowych. „Zakup i wynajem mieszkania z podatkowego punktu widzenia nadal będzie korzystniejszy niż inwestycja np. w akcje spółek giełdowych czy obligacje” - stwierdził dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners.

Kontrowersyjny wydaje się też wymagany przynajmniej roczny okres zapadalności lokat i obligacji, ponieważ efektem tego będzie ograniczenie dostępu do własnych środków. Inwestor nie skorzysta z kwoty wolnej, jeśli zdecyduje się np. na lokatę 3 lub 6- miesięczną.

Sposób wyliczania kwoty wolnej od podatku Belki w praktyce może okazać się problematyczny

Eksperci wskazują również, że sposób wyliczania kwoty wolnej od podatku Belki w praktyce może okazać się problematyczny. - Jak to zwykle bywa, na etapie projektowania ustaw brane są pod uwagę i komunikowane dla obywateli różne propozycje. Rząd musi w jakiś sposób kształtować politykę fiskalną i wysokość podatków. Problem zaczyna się w momencie, w którym te mnożniki, współczynniki, kwoty wolne, minimalne i maksymalne robią się zbyt skomplikowane dla Polaków - mówi Szymon Mrugała, eksperta finansowy, w komentarzy dla Forsal.pl.

- Ostatnia sytuacja gospodarcza przyczyniła się do zwiększenia świadomości Polaków w zakresie działań Rady Polityki Pieniężnej, wysokości stóp procentowych oraz ich wpływu na raty kredytów czy oprocentowanie lokat i obligacji. Nie oznacza to jednak, że do każdej ustawy należy tworzyć skomplikowane równania. Polacy zdecydowanie oczekują uproszczenia, a nie dalszego komplikowania systemu podatkowego. Kwota wolna w stałej wysokości będzie zdecydowanie lepiej odebrana i łatwiejsza do zrozumienia, niż kwota zależna od wysokości stopy depozytowej z określonej daty, zmieniająca się w czasie - dodaje. Zobacz: Podatek Belki. Kwota wolna pozwoli na większe zyski [WYLICZENIA]

Zmiany w podatku Belki w "100 Konkretach" Koalicji Obywatelskiej

Przypomnijmy, że zmiany podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) znajdowały się w tzw. "100 Konkretach", czyli programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej. KO wskazywała wówczas, że zaproponuje zniesienie tego podatku dla oszczędności i inwestycji, w tym także na GPW, do 100 tys. zł, powyżej 1 roku.

Szef resortu finansów Andrzej Domański poinformował w pierwszej połowie marca tego roku, że Ministerstwo Finansów ma gotowe założenia zmian w podatku Belki, które wkrótce będą przedmiotem obrad Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM). "To kwestia najbliższych dni" - powiedział Domański.

Podatek Belki reguluje ustawa o o podatku od osób fizycznych (PIT)

Podatek Belki, uregulowany przepisami art. 30a oraz art. 30b ustawy o podatku od osób fizycznych, został wprowadzony jako zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w 2002 roku. W momencie jego wprowadzenia dotyczył głównie odsetek od depozytów oraz lokat bankowych. Jednak już od 2004 roku jego zakres rozszerzono na wszystkie dochody pochodzące z inwestycji kapitałowych.

Wysokość podatku Belki wynosi 19% i stan ten utrzymuje się na tym poziomie od 2004 roku. Jest to opłata, którą osoby fizyczne uiszczać muszą wyłącznie od zysków kapitałowych, to znaczy od profitu wygenerowanego przez ich zainwestowane środki. Warto podkreślić, że podatek Belki obciąża jedynie zyski, a nie całość zgromadzonego kapitału.

Jakie zyski kapitałowe są opodatkowane podatkiem Belki?

W przypadku jakich zysków kapitałowych obowiązuje podatek Belki? Otóż, podatek ten obejmuje zyski z następujących źródeł:

  • lokaty i depozyty bankowe,
  • obligacje,
  • papiery wartościowe,
  • fundusze kapitałowe,
  • pracownicze fundusze emerytalne,
  • dywidendy.

W skrócie, podatek Belki odnosi się do przychodów uzyskanych z różnorodnych inwestycji kapitałowych.

Rekordowe wpływy do budżetu państwa z podatku Belki

Wpływy do budżetu państwa z podatku Belki są na wysokim poziomie. W ubiegłym wpływy były rekordowe, tj. budżet zarobił na podatku Belki, czyli na oszczędzających i inwestujących, aż 9,069 mld zł. To najwięcej w trwającej już dwie dekady historii funkcjonowania tego podatku.

Należy jednak zaznaczyć, że podatek Belki nie jest osobnym podatkiem, tj. nie istnieje odrębna ustawa o podatku Belki, ale stanowi część ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Całościowe dochody budżetowe z podatku PIT w ubiegłym roku, w skład których wchodzą dochody z podatku Belki, osiągnęły wartość 91,7 mld zł (w tym właśnie 9,069 mld zł z podatku Belki).

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

REKLAMA

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

REKLAMA

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE
Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

REKLAMA