REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny złota i ropy zaczęły interesować że grono Polaków, dlaczego. Jakie jeszcze notowania są wyszukiwane – TOP20

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jaka jest aktualnie cena złoto czy ropy - notowania interesują coraz większe grono Polaków
Jaka jest aktualnie cena złoto czy ropy - notowania interesują coraz większe grono Polaków
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wobec niepewnej sytuacji gospodarczej i zapowiadanych podwyżek Polacy intensywnie poszukują w Internecie informacji na temat cen produktów i usług. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy najczęściej byli zainteresowani cenami złota i ropy naftowej.

Instytut Przywództwa sprawdził, które ceny najbardziej interesują polskich internautów. Analiza średniej liczby zapytań w wyszukiwarce Google w okresie 08.2023 – 07.2024 r. dostarcza ciekawych informacji na temat trendów i preferencji konsumentów, ale również obaw o wzrosty cen.

REKLAMA

Ceny złota i ropy interesują bardziej niż oprocentowanie lokat

REKLAMA

Wśród cen produktów i usług polscy internauci najbardziej interesowali się ceną złota. Średnio co minutę padały 3 zapytania o ceny tego kruszcu, a na przestrzeni 12 miesięcy zainteresowanie wzrosło o prawie 50%.
Złoto od wieków pełni rolę bezpiecznej przystani dla inwestorów w czasach niepewności gospodarczej i politycznej. Wzrost zainteresowania cenami złota może być związany z globalnymi napięciami geopolitycznymi, wahaniami kursów walut i obawami przed inflacją, ale także niekorzystną ofertą oprocentowania lokat bankowych.
Co zaskakujące, o oprocentowanie lokat pytano 10 razy rzadziej, jedynie 12,1 tys. razy w miesiącu. Inwestycje w złoto stają się alternatywą dla lokat, których oprocentowanie często nie chroni przed inflacją.     

Ex aequo na podium zestawienia znalazło się zainteresowanie ceną ropy naftowej. Wzrost cen ropy naftowej może prowadzić do ogólnego wzrostu cen w gospodarce, a wyższe koszty transportu i produkcji mogą być przenoszone na konsumentów w postaci wyższych cen żywności, energii i innych podstawowych dóbr.
To bezpośrednio wpływa na budżety gospodarstw domowych, zmniejszając ich siłę nabywczą i podnosząc koszty życia.
– Oba obszary, mimo że są tak różne, wzbudzały podobne zainteresowanie i wydaje się, że motywacją w obu przypadkach jest kwestia bezpieczeństwa. Przy złocie chodzi oczywiście o bezpieczeństwo inwestycji. Natomiast bezpieczeństwo prowadzonej działalności, próba przewidywania cen towarów oraz bezpieczeństwo płynności finansowej z tym związane dyktowały poszukiwanie trendów cen ropy – tłumaczy Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa. 

Nowy trend: coraz większe zainteresowanie cenami produktów rolnych

Wysokie miejsca na liście popularności zajmują także ceny produktów rolnych, takich jak pszenicy (49,5 tys. zapytań/mies.), ogólnie zboża (33,1 tys. zapytań/mies.) i rzepaku (22,2 tys. zapytań/mies.), co wskazuje na duże zainteresowanie sektorem rolniczym.
Produkty te stanowią podstawę dla wielu gałęzi przemysłu, w tym przemysłu spożywczego i mają kluczowy wpływ na ceny żywności. Zainteresowanie cenami rolnymi odzwierciedla także zainteresowanie rolników opłacalnością ich produkcji. Dla producentów rolnych zmienność cen może oznaczać niestabilne przychody i ryzyko finansowe, które wymaga odpowiedniego zarządzania i strategii zabezpieczających.

Wyszukiwane notowania

Wyszukiwane notowania

Wyszukiwane notowania

Materiały prasowe

Ceny prądu notowane na giełdzie interesują także konsumentów

REKLAMA

Wysokie miejsca w zestawieniu zainteresowania cenami zajmują także ceny prądu (22,2 tys. zapytań/mies.). Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy liczba zapytań o ceny prądu wzrosła o ponad 80%. To znaczne zwiększenie zainteresowania sugeruje głębokie zaniepokojenie zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw w obliczu rosnących kosztów energii.
Dla gospodarstw domowych wzrost kosztów energii elektrycznej przekłada się bezpośrednio na wyższe rachunki za prąd. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i zaniepokojeni tym, jak rosnące koszty energii wpływają na ich codzienne wydatki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla przedsiębiorstw, szczególnie tych o wysokim zużyciu energii, wzrost cen prądu może prowadzić do znacznych wzrostów kosztów operacyjnych. Intensywne relacje medialne na temat rosnących kosztów prądu i ich wpływu na życie codzienne oraz działalność gospodarczą przyczyniają się również do zwiększonego zainteresowania cenami energii.
– Wielość pojawiających się informacji o tym, co i jak będzie miało wpływ na ceny energii, rodzi niepewność i pytania o to, jakie rozwiązania energetyczne przyjąć dla nowo powstających inwestycji, zarówno przemysłowych jak i indywidualnych. Zainteresowanie cenami prądu wynika też z zamieszania na rynku OZE oraz kwestii tego, w co warto inwestować i jakie ewentualne wsparcie jest dostępne na rynku – tłumaczy ekspert. 

Ceny usług i produktów medycznych: zdrowie kategorią interesującą najbardziej

W zestawieniu znalazły się również zapytania dotyczące cen związanych ze zdrowiem: ceny leczenia kanałowego zęba oraz implantów (po 9,9 tys. zapytań/mies.), okularów progresywnych (5,4 tys. zapytań/mies.).
Ale także artykułów budowlanych, takich jak kostki brukowej (12,1 tys. zapytań/mies.), blachodachówki (6,6 tys. zapytań/mies.) czy rolet zewnętrznych (5,4 tys. zapytań/mies.).
Jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną, to w rankingu zainteresowania znalazło się zapytanie o cenę Dacii Duster (6,6 tys. zapytań/mies.) oraz o cenę konserwacji podwozia (4,4 tys. zapytań/mies.).

Wśród najpopularniejszych zapytań o ceny pojawiły się również jedno z sektora gastronomicznego - dotyczące cen w menu restauracji McDonald`s (8,1 tys. zapytań/mies.) oraz dwa dotyczące turystyki – na temat Term Chochołowskich (14,8 tys. zapytań/mies.) oraz cen spływu Dunajcem (5,4 tys. zapytań/mies.).
Obserwując wyniki zestawienia, można zauważyć trend, że internauci najczęściej poszukują informacji na temat cen produktów i usług, które są uważane za niezbędne. Z kolei ceny produktów i usług, które nie są nieodzowne, nie wzbudzają takiego zainteresowania.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS rozwiązuje sprawę wyroku TK z 4 czerwca 2024 r., żeby „utrzymać zaufanie obywateli wobec państwa”, ale zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i nikomu nie chce przyznać wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń

W dniu 14 marca 2025 r. – w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, MRPiPS przedstawiło rozwiązanie, jakie proponuje dla poszkodowanych emerytów, w kontekście rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r., sygn. akt SK 140/20. Zostały opracowane założenia specustawy przeliczeniowej, która – pomimo, że jej celem (jak wskazuje sam resort) jest „uregulowanie kwestii dotyczącej stosowania art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej w stosunku do osób ze wskazanych powyżej roczników w sposób pozwalający na utrzymanie zaufania obywatela do państwa” – zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i ponadto – dla nikogo nie przewiduje wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń.

Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

REKLAMA

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

Są zmiany w 800 plus. ZUS przesuwa w kwietniu terminy wypłaty pieniędzy

Drożyzna w sklepach i coraz wyższe rachunki za prąd rujnują domowe budżety.   Niektórym coraz trudniej związać koniec z końcem, zwłaszcza wtedy, kiedy ma się kilkoro dzieci.  Sytuację ratuje 800 plus.  Na ten zastrzyk gotówki rodzice czekają co miesiąc. Tymczasem w kwietniu zmienia się nieco harmonogram wypłat. Kiedy zatem można się spodziewać przelewów z ZUS na bankowe konta?

Nadchodzi podwyżka wieku emerytalnego. Ile wyniesie nowy ustawowy wiek emerytalny kobiet, a ile mężczyzn, od kiedy zmiany

Podwyżka wieku emerytalnego kobiet jest już przesądzona. Ale czy to wszystkie zmiany w emeryturach? Problemów jest tak wiele, że konieczna jest prawdziwa reforma a może nawet i rewolucja w systemie emerytalnym. Czy rząd się na nią zdecyduje i co zmieni w pierwszej kolejności?

Tyle co teraz za rok, zapłacisz co miesiąc gdy nowy podatek katastralny zastąpi obecny podatek od nieruchomości

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości, jaka to różnica? Zasadnicza. Danina dla fiskusa jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości a nie jej metrażu. Efekt jest taki, że za miesiąc fiskusowi z tego tytułu trzeba zapłacić nawet więcej niż teraz płaci się za cały rok.

REKLAMA

Będzie druga waloryzacja emerytur w 2025 roku, bo inflacja ciągle za wysoka. To byłaby ulga dla seniorów

W pierwszym kwartale 2025 inflacja wciąż ociera się o 5 procent, ale rosnące ceny żywności i kosztów utrzymania mogą sprawić, że w drugim kwartale przyspieszy. Wtedy realna stanie się druga waloryzacja emerytur. Jej warunkiem jest bowiem inflacja wyższa niż 5 procent w całym pierwszym półroczu danego roku.

Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

REKLAMA