REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON: Możesz przedłużyć orzeczenie o niepełnosprawności! Sprawdź, jak nie stracić wsparcia finansowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PFRON: Możesz przedłużyć orzeczenie o niepełnosprawności! Sprawdź, jak nie stracić wsparcia finansowego
PFRON: Możesz przedłużyć orzeczenie o niepełnosprawności! Sprawdź, jak nie stracić wsparcia finansowego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PFRON wyjaśnia, jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności i zachować dofinansowanie. Czy potrzebne jest specjalne zaświadczenie? Kiedy orzeczenie zostaje przedłużone automatycznie? Sprawdź, co musisz zrobić, aby nie stracić refundacji i wsparcia finansowego!

PFRON przypomina, że orzeczenia zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności[1], których ważność wygasła 30.09.2024 r. lub później, mogą być przedłużane na podstawie art. 6bb ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej[2]. Z przepisu tego wynika, że jeśli wniosek o nowe orzeczenie zostanie złożony w czasie ważności poprzedniego orzeczenia, to orzeczenie to pozostaje ważne do dnia wydania nowego, ostatecznego orzeczenia. Przedłużenie ważności nie może jednak trwać dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca po dacie określającej ważność orzeczenia. Terminowe złożenie wniosku o nowe orzeczenie potwierdza przewodniczący zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności – wydając zaświadczenie, które określa termin ważności dotychczasowego orzeczenia. Dokument ten umożliwia przedłużenie uprawnień związanych z niepełnosprawnością do czasu wydania nowego orzeczenia.

REKLAMA

Czy można przedłużyć poprzednie orzeczenie bez zaświadczenia, które określa termin ważności dotychczasowego orzeczenia? PFRON wyjaśnia

REKLAMA

Wydane przez przewodniczącego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności zaświadczenie, które określa termin ważności dotychczasowego orzeczenia, pozostaje podstawowym dokumentem, dzięki któremu na bieżąco potwierdza się, że poprzednie orzeczenie jest przedłużone.

Jednocześnie Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w ostatnich wyjaśnieniach wskazało, że ocena możliwości przedłużenia poprzedniego orzeczenia może być również dokonana w oparciu o treść poprzedniego i nowego orzeczenia o niepełnosprawności/ stopniu niepełnosprawności. Na podstawie tych dokumentów da się określić ważność poprzedniego orzeczenia oraz termin złożenia wniosku o wydanie nowego orzeczenia.

  1. Jeżeli z treści obu dokumentów: poprzedniego i nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności będzie wynikać, że:
    • wniosek o wydanie nowego orzeczenia został złożony przed upływem ważności poprzedniego orzeczenia oraz
    • nowe ostateczne orzeczenie zostało wydane przed upływem ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność poprzedniego orzeczenia
      – to poprzednie orzeczenie może być przedłużone – w oparciu o posiadane dokumenty (czyli oba orzeczenia) – do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia.
  2. Jeżeli z treści obu dokumentów: poprzedniego i nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności będzie wynikać, że:
    • wniosek o wydanie nowego orzeczenia został złożony przed upływem ważności poprzedniego orzeczenia oraz
    • nowe ostateczne orzeczenie zostało wydane po upływie ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność poprzedniego orzeczenia
      – to poprzednie orzeczenie może być przedłużone – w oparciu o posiadane dokumenty (czyli oba orzeczenia) – do ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność poprzedniego orzeczenia.

Co trzeba zrobić, aby dalej ubiegać się refundację składek ZUS/KRUS?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub rolnikiem z niepełnosprawnością (albo opłacasz składki KRUS za niepełnosprawnego domownika) i chcesz przedłużyć Twoje lub domownika orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji, przekaż do Funduszu:

  • kopię zaświadczenia, które potwierdzi, że złożyłeś wniosek o nowe orzeczenie i określi termin ważności poprzedniego orzeczenia oraz
  • kopię nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, gdy je otrzymasz.

Dostarczenie kolejnego orzeczenia jest szczególnie ważne, jeśli nowe orzeczenie ma niższy stopień lub nie przyznaje statusu osoby niepełnosprawnej. Dzięki temu prawidłowo zakończymy ważność poprzedniego orzeczenia. Jeśli dostarczysz do PFRON nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale nie dostarczysz zaświadczenia, Fundusz przeanalizuje poprzednie i nowe orzeczenie, aby ustalić, czy przedłużenie poprzedniego orzeczenia jest możliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co trzeba zrobić, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń?

Jeśli jesteś pracodawcą, który ubiega się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, to abyś mógł dalej na bieżąco korzystać z tego wsparcia, powinieneś otrzymać od pracownika:

  • kopię zaświadczenia, które potwierdzi, że pracownik złożył wniosek o nowe orzeczenie i określi termin ważności poprzedniego orzeczenia oraz
  • kopię nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, gdy już je otrzyma.

REKLAMA

Istotne jest, aby pracodawca pozyskał od pracownika informację, kiedy było wydane kolejne, ostateczne orzeczenie, aby prawidłowo zakończyć przedłużenie poprzedniego orzeczenia. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy kolejne orzeczenie przyznaje niższy stopień, nie wskazuje schorzeń szczególnych lub w ogóle nie przyznaje statusu osoby niepełnosprawnej.

Jeśli pracownik dostarczy nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale nie dostarczy zaświadczenia, możesz przeanalizować poprzednie i nowe orzeczenie, aby ustalić, czy przedłużenie poprzedniego orzeczenia pracownika jest możliwe.

Gdzie szukać więcej informacji?

Jeżeli będziecie mieć Państwo pytania w sprawie przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności dla celów dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS/KRUS, prosimy o kontakt z nami pod numerem telefonu: (22) 581-84-10 wew. 1. Infolinia dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Możecie Państwo do nas również pisać w tej sprawie:

  • na adres: sod@pfron.org.pl lub
  • w SODiR w module ‘Korespondencja’.

Przypisy:
[1] Miejskich, powiatowych lub wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności
[2] Dz.U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.

pfron państwowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych

pfron państwowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych

PFRON

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
14. emerytura: znamy już termin wypłaty i wysokość świadczenia

Czternaste emerytury będą wypłacone we wrześniu, czyli tak jak w poprzednich latach – wynika z informacji o projekcie rozporządzenia MRPiPS, który właśnie ukazał się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W tym roku 14. emerytura w pełnej wysokości wyniesie 1878,91 zł brutto.

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Komputer kwantowy na Politechnice Wrocławskiej. "To są rzeczy wykraczające poza zdrowy rozsądek"

Na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono pierwszy w Polsce pięciokubitowy komputer kwantowy typu full-stack, oparty na technologii nadprzewodzącej. Urządzenie „IQM Spark” stanowi przełomowy krok w rozwoju krajowej infrastruktury kwantowej. Towarzyszy mu inauguracja nowego kierunku studiów na uczelni.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

REKLAMA

PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

REKLAMA

Gdy ogień nie jest przypadkiem. Pożary w punktach handlowo-usługowych

Od stycznia do początku maja 2025 roku straż pożarna odnotowała 306 pożarów w obiektach handlowo-usługowych, z czego aż 18 to celowe podpalenia. Potwierdzony przypadek sabotażu, który doprowadził do pożaru hali Marywilska 44, pokazuje, że bezpieczeństwo pożarowe staje się kluczowym wyzwaniem dla tej branży.

Średnio o 300 zł więcej trafi od 1 lipca 2025 r. do kieszeni setek tysięcy Polaków pobierających to świadczenie. ZUS ogłasza podwyżkę ważnego świadczenia

W dniu 15 maja 2025 r. Prezes ZUS ogłosił nowy wskaźnik waloryzacji, który znacząco wpłynie na wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, którego pierwszy dzień okresu, na jaki świadczenie to zostało przyznane, przypadać będzie w III kwartale kalendarzowym roku 2025 (tj. w okresie od 1 lipca 2025 r. do 30 września 2025 r.) Do kieszeni osoby zatrudnionej w ramach stosunku pracy, która otrzymuje wynagrodzenie na poziomie ostatnio ogłoszonego przez GUS przeciętnego wynagrodzenia – trafi wówczas średnio o 300 zł brutto miesięcznie więcej.

REKLAMA