REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pamiętasz, że na Lotnisku Chopina wyrobisz paszport od ręki? Jak to zrobić? Ile jest ważny?

Pamiętasz, że na Lotnisku Chopina wyrobisz paszport od ręki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nieważny dokument przed wylotem na urlop to nie koniec świata. 20 kwietnia 2032 r. na Lotnisku Chopina w Warszawie został uruchomiony punkt paszportowy, w którym tymczasowy paszport można wyrobić w 15 minut. Od początku działania do końca roku wydano dokładnie 10 874 paszporty tymczasowe. Jak wyrobić paszport tymczasowy? 

Blisko 11 tysięcy paszportów tymczasowych 

REKLAMA

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród podróżnych. Od 20 kwietnia 2023 r. do końca roku wydano 10 874 paszporty tymczasowe. Najwięcej paszportów wydano w okresie wakacyjnym – w lipcu 1894 dokumenty, a w sierpniu 1846. Z kolei po świętach, wydawano przez trzy kolejne dni ponad 100 dokumentów dziennie. Rekordowy pod względem liczby wydanych paszportów był 14 sierpnia 2023 r., kiedy wydano 125 paszportów tymczasowych. 

REKLAMA

"Dzięki sprawnej obsłudze naszego punktu paszportowego w ostatnich miesiącach udało się pomóc wielu osobom. Byli to m.in. rodzice, którym w ramach prezentu urodzinowego bliscy zafundowali wymarzoną podróż. Innej osobie wyjazd umożliwił obronę pracy doktorskiej. Tymczasowy paszport otrzymali także rodzice, którzy mogli dzięki niemu dotrzeć na ślub swojej córki oraz małżeństwo udające się w podróż poślubną" - poinformowało MSWiA.

 

Jak wyrobić paszport tymczasowy? Ile jest ważny? 

Punkt znajduje się na Lotnisku Chopina w Warszawie. Do wyrobienia paszportu niezbędne jest posiadanie ważnego biletu lotniczego. Wystarczy złożyć wniosek, a pracownik na miejscu sprawdzi tożsamość osoby ubiegającej się o paszport. Od razu wykonywane jest także zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.

Co z ważnością dokumentu? Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.

Kiedy można wyrobić paszport tymczasowy? 

Paszport tymczasowy jest wyrabiany w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrobienie paszportu tymczasowego jest również możliwe gdy posiadany paszport lub dowód utracił ważność.

Gdzie znajduje się punkt paszportowy?

Punkt paszportowy jest na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku, w godz. 8-20. W punkcie jest Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

REKLAMA

Źródło: MSWiA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

REKLAMA

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

REKLAMA

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Rozpoczął się prawosławny Wielki Tydzień. W najbliższą niedzielę Wielkanoc

Rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej w kościele prawosławnym i innych obrządków wschodnich. Wielkanoc w tym roku wypada pięć tygodni po świętach katolickich, czyli 5 maja.  

REKLAMA