REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy piątek 29 marca to dzień ustawowo wolny od pracy, dla kogo wielkanocny weekend jest czterodniowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Do 13. dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 r. mają dojść dwa kolejne, czy Wielki Piątek już jest jednym z nich?
Do 13. dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 r. mają dojść dwa kolejne, czy Wielki Piątek już jest jednym z nich?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Już jakiś czas temu w Sejmie pojawił się projekt ustawy wprowadzającej urzędowo dwa dni wolne od pracy, dodatkowo ponad 13 dni, które ustawowo są już wolne od pracy. Zmiana prawa na korzyść pracowników dotyczy Wielkiego Piątku oraz Wigilii. Czy te dwa dni dopisane zostały do listy dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 roku?

Wielki Piątek już coraz bliżej, bo to 29 marca. W domach, ale i w pracy czuć już bliskość Wielkanocy: zakupy, plany wyjazdów lub rodzinnych wizyt, ale i czas pracy. Kto ma wolne tego dnia – czy wszyscy są zwolnieni z obowiązku pracy w Wielki Piątek 29 marca 2024 roku?

REKLAMA

Wielki Piątek: dodatkowy dzień wolny od pracy w 2024 roku?

REKLAMA

Niestety, nawet jeśli ostatecznie Sejm uchwali ustawę zwiększającą liczbę dni ustawowo wolnych od pracy z 13 do 15, to w tym roku na pewno nie obejmie ona Wielkiego Piątku 29 marca; być może natomiast takim dodatkowym dniem ustawowo wolnym od pracy będzie Wigilia przed Bożym Narodzeniem 2024, wypadająca w tym roku we wtorek.

W tej sytuacji wszystko zależy od ustaleń na linii pracodawca-pracownik.
W wielu firmach pracodawcy nie oglądając się na obowiązujące prawo dają wolne w Wielki Piątek jako swoisty prezent – bez obowiązku odpracowywania czy odejmowania tego dnia od wymiary urlopu wypoczynkowego.

Wtedy pracownicy, którzy mogą mieć wolne bez komplikowania funkcjonowania firmy w Wielki Piątek 29 marca mają wolne, ci zaś, którzy ze względu na charakter pracy pracować muszą, zachowują prawo do wykorzystania tego dodatkowego dnia wolnego w innym terminie.

Jak załatwić wolne w piątek za akceptacją pracodawcy

Niestety, nie wszyscy pracodawcy są tacy hojni. Ale kolejna grupa jest gotowa pójść na współpracę i pozwala w ten dzień wziąć jeden dzień urlopu, co oczywiście pomniejsza wymiar urlopu wypoczynkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Takie rozwiązanie jest najbardziej kompromisowe, choć nie zawsze pracodawcy do końca działają pod wpływem dobrej woli a raczej kierując się racjonalnym podejściem do problemu.
Obecnie bowiem pracownicy, którzy chcą mieć wolny Wielki Piątek, mogą to bez większego wysiłku osiągnąć stawiając na swoim nawet wbrew woli pracodawcy.
Takie legalne możliwości daje im kodeks pracy. Najprostsze to jeden dzień urlopu na żądanie lub w związku z działaniem siły wyższej. 

Urlop na żądanie to dzień wolny od dawna uregulowany w kodeksie pracy. Pracownik ma do dyspozycji cztery dni w roku, a wystarczy, że powiadomi o zamiarze skorzystania z takiego urlopu nawet tego samego dnia – w tym przypadku w Wielki Piątek 29 marca 2024 roku – by pracodawca musiał go mu udzielić. Wadą takiego rozwiązanie jest to, iż pomniejsza taki dzień urlopu wymiar rocznego urlopu wypoczynkowego. Dodatkową zaletą – wynagrodzenie w pełnym wymiarze, wyliczane tak samo jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

Wolny Wielki Piątek 29 marca 2024 roku: jak załatwić nawet wbrew pracodawcy

Nowym rozwiązaniem jest wolne z powodu działania siły wyższej, uregulowane w kodeksie pracy od niespełna roku. W przypadku takiego wolnego od pracy pracownik także może skorzystać z niego na ostatnią chwilę, a pracodawca praktycznie nie może odmówić – nie ma też podstaw by sprawdzić czy faktycznie siła wyższa wystąpiła, co daje pracownikom korzystanie z nowej możliwości praktycznie bez ograniczeń, jak w przypadku urlopu na żądanie.

Różnica jest taka, że wolne na działanie siły wyższej to tylko dwa dni w roku, nie pomniejszają one wymiaru urlopu wypoczynkowego, ale przysługuje za nie tylko połowa regulaminowego wynagrodzenia.

Wyższą stawkę, bo wynoszącą 80 procent wynagrodzenia zasadniczego można uzyskać biorąc na ten dzień zwolnienie lekarskie – to bodaj najstarszy sposób stosowany w takich przypadkach jak chęć wolnego dnia w przeddzień świąt gdy jeszcze nie było ani urlopu na żądanie, ani wolnego na działanie siły wyższej.

Ale prawda też jest taka, że im więcej takich możliwości jest po stronie pracownika, tym większa skłonność pracodawcy do polubownego rozwiązania sprawy wolnego w takie dni jak Wielki Piątek.

Zresztą nawet w firmach, w których nie ma oficjalnie zarządzonego wolnego od pracy tego dnia, powszechnie stosowany jest obyczaj skracania czasu pracy, przynajmniej dla kobiet, bo wiadomo – Święta, rzecz święta!

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian.

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

REKLAMA

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!
Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny. Można zaoszczędzić dużo pieniędzy [LISTA ZNIŻEK]

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny oznacza realne oszczędności na wszystkim. Lista zniżek zawiera supermarkety, stacje paliw, przejazdy komunikacją, restauracje, noclegi i atrakcje. Zaplanuj długi weekend majowy z KDR.

REKLAMA

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 r.

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

REKLAMA