REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy piątek 29 marca to dzień ustawowo wolny od pracy, dla kogo wielkanocny weekend jest czterodniowy

Do 13. dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 r. mają dojść dwa kolejne, czy Wielki Piątek już jest jednym z nich?
Do 13. dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 r. mają dojść dwa kolejne, czy Wielki Piątek już jest jednym z nich?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Już jakiś czas temu w Sejmie pojawił się projekt ustawy wprowadzającej urzędowo dwa dni wolne od pracy, dodatkowo ponad 13 dni, które ustawowo są już wolne od pracy. Zmiana prawa na korzyść pracowników dotyczy Wielkiego Piątku oraz Wigilii. Czy te dwa dni dopisane zostały do listy dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 roku?

Wielki Piątek już coraz bliżej, bo to 29 marca. W domach, ale i w pracy czuć już bliskość Wielkanocy: zakupy, plany wyjazdów lub rodzinnych wizyt, ale i czas pracy. Kto ma wolne tego dnia – czy wszyscy są zwolnieni z obowiązku pracy w Wielki Piątek 29 marca 2024 roku?

REKLAMA

Wielki Piątek: dodatkowy dzień wolny od pracy w 2024 roku?

REKLAMA

Niestety, nawet jeśli ostatecznie Sejm uchwali ustawę zwiększającą liczbę dni ustawowo wolnych od pracy z 13 do 15, to w tym roku na pewno nie obejmie ona Wielkiego Piątku 29 marca; być może natomiast takim dodatkowym dniem ustawowo wolnym od pracy będzie Wigilia przed Bożym Narodzeniem 2024, wypadająca w tym roku we wtorek.

W tej sytuacji wszystko zależy od ustaleń na linii pracodawca-pracownik.
W wielu firmach pracodawcy nie oglądając się na obowiązujące prawo dają wolne w Wielki Piątek jako swoisty prezent – bez obowiązku odpracowywania czy odejmowania tego dnia od wymiary urlopu wypoczynkowego.

Wtedy pracownicy, którzy mogą mieć wolne bez komplikowania funkcjonowania firmy w Wielki Piątek 29 marca mają wolne, ci zaś, którzy ze względu na charakter pracy pracować muszą, zachowują prawo do wykorzystania tego dodatkowego dnia wolnego w innym terminie.

Jak załatwić wolne w piątek za akceptacją pracodawcy

Niestety, nie wszyscy pracodawcy są tacy hojni. Ale kolejna grupa jest gotowa pójść na współpracę i pozwala w ten dzień wziąć jeden dzień urlopu, co oczywiście pomniejsza wymiar urlopu wypoczynkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Takie rozwiązanie jest najbardziej kompromisowe, choć nie zawsze pracodawcy do końca działają pod wpływem dobrej woli a raczej kierując się racjonalnym podejściem do problemu.
Obecnie bowiem pracownicy, którzy chcą mieć wolny Wielki Piątek, mogą to bez większego wysiłku osiągnąć stawiając na swoim nawet wbrew woli pracodawcy.
Takie legalne możliwości daje im kodeks pracy. Najprostsze to jeden dzień urlopu na żądanie lub w związku z działaniem siły wyższej. 

Urlop na żądanie to dzień wolny od dawna uregulowany w kodeksie pracy. Pracownik ma do dyspozycji cztery dni w roku, a wystarczy, że powiadomi o zamiarze skorzystania z takiego urlopu nawet tego samego dnia – w tym przypadku w Wielki Piątek 29 marca 2024 roku – by pracodawca musiał go mu udzielić. Wadą takiego rozwiązanie jest to, iż pomniejsza taki dzień urlopu wymiar rocznego urlopu wypoczynkowego. Dodatkową zaletą – wynagrodzenie w pełnym wymiarze, wyliczane tak samo jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

Wolny Wielki Piątek 29 marca 2024 roku: jak załatwić nawet wbrew pracodawcy

Nowym rozwiązaniem jest wolne z powodu działania siły wyższej, uregulowane w kodeksie pracy od niespełna roku. W przypadku takiego wolnego od pracy pracownik także może skorzystać z niego na ostatnią chwilę, a pracodawca praktycznie nie może odmówić – nie ma też podstaw by sprawdzić czy faktycznie siła wyższa wystąpiła, co daje pracownikom korzystanie z nowej możliwości praktycznie bez ograniczeń, jak w przypadku urlopu na żądanie.

Różnica jest taka, że wolne na działanie siły wyższej to tylko dwa dni w roku, nie pomniejszają one wymiaru urlopu wypoczynkowego, ale przysługuje za nie tylko połowa regulaminowego wynagrodzenia.

Wyższą stawkę, bo wynoszącą 80 procent wynagrodzenia zasadniczego można uzyskać biorąc na ten dzień zwolnienie lekarskie – to bodaj najstarszy sposób stosowany w takich przypadkach jak chęć wolnego dnia w przeddzień świąt gdy jeszcze nie było ani urlopu na żądanie, ani wolnego na działanie siły wyższej.

Ale prawda też jest taka, że im więcej takich możliwości jest po stronie pracownika, tym większa skłonność pracodawcy do polubownego rozwiązania sprawy wolnego w takie dni jak Wielki Piątek.

Zresztą nawet w firmach, w których nie ma oficjalnie zarządzonego wolnego od pracy tego dnia, powszechnie stosowany jest obyczaj skracania czasu pracy, przynajmniej dla kobiet, bo wiadomo – Święta, rzecz święta!

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

REKLAMA

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

REKLAMA