REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sklepy mają coraz bogatszą ofertę piwa, niemal wszystkie starają się jak najlepiej prezentować je na sklepowych półkach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sklepy prezentują coraz większą ofertę piw na swoich półkach, by zwiększyć sprzedaż
Sklepy prezentują coraz większą ofertę piw na swoich półkach, by zwiększyć sprzedaż
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Badanie ekspozycji pokazało, które sklepy mają najbardziej zróżnicowaną półkę piwną. Auchan i Leclerc – te sieci hipermarketów w pierwszym półroczu 2024 roku mogły pochwalić się największą i najbardziej zróżnicowaną ofertą piwną.

W kategorii dyskontów najlepsze okazały się pod tym względem Lidl i Netto, a niekwestionowanym liderem wśród sklepów formatu proximity pozostaje Intermarche.
To, jak duża i jak bardzo zróżnicowana była półka piwna w poszczególnych sieciach handlowych, zbadała firma eLeader, która bazując na narzędziach wykorzystujących sztuczną inteligencję, opracowała raport dotyczący półkowej ekspozycji piwa.

REKLAMA

Piwo na sklepowych półkach: duży wybór, staranna ekspozycja w prawie wszystkich sieciówkach

Przeprowadzona analiza pokazała, że sieci handlowe mają coraz bardziej zróżnicowaną ofertę piwną, a niektóre hipermarkety, dyskonty i sklepy proximity przewyższają pod tym względem standardy rynkowe.

REKLAMA

–Wielkość i zróżnicowanie regału z piwami zależą w dużej mierze od powierzchni sklepu, dlatego w naszym badaniu skupiliśmy się osobno na hipermarketach, dyskontach oraz kanale proximity – wyjaśnia Iwona Puchacz-Wośko, analityk ekspozycji w eLeader.

Zaskoczeniem nie jest, że największą i najbardziej zróżnicowaną ofertę posiadają przede wszystkim sklepy wielkopowierzchniowe. Tam, gdzie ekspozycja była największa, było jednak również najwięcej wahań związanych z jej pojemnością.
Zauważyliśmy też, że w każdej z badanych kategorii sklepów znalazły się sieci, które zdecydowanie wyróżniają się pod względem różnorodności oferowanych producentów i marek piwa – mówi Iwona Puchacz-Wośko.

W tych sieciach półka z piwami jest najbardziej różnorodna

Obserwowany od dłuższego czasu spadek konsumpcji piwa, wzrost kosztów jego produkcji oraz zmieniające się trendy konsumenckie sprawiają, że nie tylko browary szukają nowych sposobów na przyciągnięcie uwagi klienta. Czynią to także sieci handlowe, dla których jednym z podstawowych narzędzi jest ekspozycja półkowa.
Jak pokazuje raport eLeader, sklepy coraz mocniej stawiają na zróżnicowanie swojej oferty piwnej, starając się wyjść naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marki piwa w sklepach

Marki piwa w sklepach

Materiały prasowe

W okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku największym facingiem piwa, czyli tym, co widzimy na froncie sklepowego regału, mogły pochwalić się sieci Auchan i Leclerc, wśród dyskontów Lidl i Netto, a w kategorii proximity Intermarche.
Wszystkie te sieci przodowały jednocześnie, jeśli chodzi o zróżnicowanie półki piwnej, tak pod względem obecnych na niej producentów, jak i marek.

Setki piw dziesiątek marek na półkach supermarketu

REKLAMA

Niekwestionowanym liderem we wszystkich kategoriach był Auchan, na którego półkach można było znaleźć w badanym okresie 281 marek piwa i 138 jego producentów. Hipermarketom niewiele ustępuje Intermarche, gdzie narzędzia AI naliczyły 130 producentów i 266 brandów. W kategorii dyskontów najlepszy okazał się Lidl, który ze średnio 111 producentami i 219 markami piwa, wyprzedził sieci takie jak Biedronka czy Netto.

– Auchan pozostaje liderem naszego zestawienia, nawet pomimo wyniku audytów image recognition, które wykazały, że ekspozycja piwa w tej sieci, w badanym okresie się zmniejszyła. Jednocześnie stała się ona jednak bardziej zróżnicowana – wyjaśnia Iwona Puchacz-Wośko, analityk ekspozycji w eLeader.
Auchan posiadał rekordowy wśród badanych sieci udział piw kraftowych (38,6 proc.), oferował także największą liczbę marek piwa bezalkoholowego (30). W kategorii proximity zdecydowanie dominował Intermarche, który daleko w tyle pozostawił takie sieci jak Stokrotka, Polomarket czy Delikatesy Centrum. Wśród dyskontów walka była bardziej wyrównana, a pod względem wielkości i zróżnicowania oferty piwnej, od innych sieci odstawał jedynie Aldi – tłumaczy ekspertka.

Piwa na sklepowych półkach: kto stawia na krafty, a kto rozwija marki własne?

Raport eLeader potwierdza, że na sklepowych półkach nadal dominują piwa z największych w Polsce grup piwowarskich, jednak sieci coraz mocniej stawiają także na inne kategorie. Przy pomocy narzędzi AI eksperci sprawdzili, jak w sieciach detalicznych wyglądało czołowe 5 pozycji pod względem ilości faceów na ekspozycji piwnej. W trzech z nich (Carrefour, Kaufland, Żabka) do pierwszej piątki zakwalifikowały się piwa z browarów regionalnych i rzemieślniczych.
Na marki własne najmocniej stawiały: Aldi, Delikatesy Centrum, Dino, Netto i Polomarket. Resztę czołowych pozycji na półkach w badanych sieciach zajmowały piwa pięciu największych w Polsce Grup Piwowarskich (Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec, Carlsberg Polska, Van  Pur, Perła Browary Lubelskie).

Piwo wiodący producenci

Piwo wiodący producenci

Materiały prasowe

– Sieci handlowe mają bardzo zróżnicowaną politykę, jeśli chodzi o ofertę piw. Piwa kraftowe, będące relatywnie wąską półką w przypadku małych sklepów detalicznych, stanowią istotną część oferty specjalistycznych sklepów alkoholowych – wujaśnia Maciej Ptaszyński, Prezes Polskiej Izby Handlu.
Coraz częściej pojawiają się także w supermarketach. Różne są również strategie sieci względem marki własnej. Według danych agencji CMR, udział piw marek własnych w małych sklepach wynosi zaledwie ok. 1,5 proc. wartości obrotu, za to w przypadku niektórych supermarketów ich udział wynosi aż 8 proc. wartości obrotu – dodaje Maciej Ptaszyński.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe windy w każdym budynku mieszkalnym, który ma co najmniej dwie kondygnacje. To tylko jedna ze zmian, która nas czeka

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt zmian w przepisach technicznych dotyczących budynków. Chodzi o to, by były one lepiej dopasowane do dzisiejszych potrzeb – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, jak i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Trwają konsultacje publiczne, a dokument jest już dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Orzeczenie o niepełnosprawności 2025: Sprawdź listę 150 chorób dających prawo do stałej opieki i rehabilitacji

Lista 150 chorób, które automatycznie uprawniają do wskazań w punktach 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności, to prawdziwe ułatwienie dla chorych i ich rodzin. Oznacza to, że osoby z tymi schorzeniami – po potwierdzeniu diagnozy – zyskują prawo do stałej opieki oraz pierwszeństwo w rehabilitacji społecznej i zawodowej, bez konieczności szczegółowego udowadniania swojej niesamodzielności.

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał przekraczający 32 lub 35 st. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie? Miały zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2025 r. Okazuje się, że wejdą ale najwcześniej po 1 stycznia 2027 r.

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Sąd: po przeliczeniu emerytura wyższa o 281,13 zł. Niestety niskie wyrównanie

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Co mówić na komisji lekarskiej orzekającej o niepełnosprawności

Stajesz przed komisją orzekającą o niepełnosprawności i czujesz się zagubiony? To normalne! Odpowiednie przygotowanie i właściwa komunikacja mogą zaważyć na tym, czy otrzymasz orzeczenie, a wraz z nim dostęp do niezbędnych świadczeń, ulg i wsparcia. Sprawdź, co mówić, czego unikać i jak się przygotować do tego ważnego spotkania.

MRPiPS wprowadza bezwzględny zakaz pracy w czasie upałów. Kara do 3 lat pozbawienia wolności dla pracodawcy, który nie zwolni pracowników do domów

W związku ze zmianą klimatu i wynikającymi z niej coraz częstszymi falami upałów, w czasie których temperatury niejednokrotnie przekraczają 30 st. C – MRPiPS zdecydowało się na dookreślenie w przepisach o BHP maksymalnych progów temperatury (wynikającej z warunków atmosferycznych), których przekroczenie skutkować będzie zakazem wykonywania pracy przez pracowników. Projekt resortu pracy nie obejmuje jednak, na tych samych zasadach, wszystkich pracowników – ochroną przed pracą w upalnych warunkach, nie zostaną objęci m.in. pracownicy gastronomii, hoteli czy opiekunowie małych dzieci. Pracodawcę łamiącego nowe zakazy – czekać będą natomiast surowe konsekwencje.

REKLAMA

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w JST. Najważniejsze informacje

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu są one objęte szeregiem obowiązków. Co trzeba wiedzieć o obowiązujących przepisach? Oto lista 10 najważniejszych informacji!

REKLAMA