REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba będzie płacić fortunę za remont domu i mieszkania. Wszystko przez zmianę przepisów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Trzeba będzie płacić fortunę za remont domu i mieszkania. Wszystko przez zmianę przepisów
Od stycznia obowiązują unijne regulacje dotyczące segregacji śmieci. Za powstałe w czasie remontów odpady, których trzeba się pozbyć, będziemy musieli słono zapłacić.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mocno trzepnie nas teraz po kieszeniach remont domu czy mieszkania. Wszystko przez obowiązujące od stycznia unijne przepisy dotyczące segregacji śmieci. Okazuje się, że za powstałe w czasie takich robót odpady, których trzeba się pozbyć, będziemy musieli słono zapłacić. 

I znowu unijne regulacje namieszają w naszych domowych budżetach. Wszystko przez nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Teraz po nowemu trzeba się będzie pozbywać tych, które powstają w czasie remontów. Regulacje odnoszą się nie tylko firmy budowlane i deweloperów, ale także osoby fizyczne. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, kiedy prowadzimy prace remontowe i budowlane na własnej posesji.

REKLAMA

Jak to jest teraz z tą selekcją odpadów budowlanych? 

REKLAMA

Pytanie, jakie odpady wymagają segregacji. Na tej liście jest drewno, bo można je wykorzystać do produkcji płyt drewnopochodnych. Jest też szkło i metal, które można przetworzyć. Selekcji wymagają również tworzywa sztuczne i materiały izolacyjne, takie jak styropian, wełna mineralna czy pianki. Dotyczy to także gruzu i pozostałych odpadów mineralnych, które mogą być potem użyte w postaci kruszywa. 

Co więcej, segregacja odpadów powinna się odbywać się już na etapie ich powstawania. Śmieci muszą trafić do odpowiednich pojemników lub kontenerów, a my mamy obowiązek zadbać o zawarcie umowy z certyfikowanym odbiorcom odpadów. Na tym wymogi się nie kończą. Konieczne jest również prowadzenie ich ewidencji.

Za remont zapłacimy więcej? Eksperci wskazują na dodatkowe koszty

Jak nowe przepisy odbiją się na naszych kieszeniach? Czy teraz więcej zapłacimy za remonty? Te kwestie na łamach serwisu portalsamorzadowy.pl, komentował Piotr Szewczyk, wicedyrektor instalacji Orli Staw i prezes Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Jak wskazywał, brak długoterminowego planowania w gospodarce odpadami powoduje, że takie zmiany bywają dla rynku zaskoczeniem.

- Działamy niestety z roku na rok, a planowanie w gospodarce odpadami powinno odbywać się w cyklach wieloletnich. Bez tego mamy takie właśnie efekty zaskoczenia jak z tekstyliami czy odpadami budowlanymi – zauważył Szewczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cytowani przez portalsamorzadowy.pl eksperci podkreślają, że głównym wyzwaniem nie jest samo segregowanie odpadów, lecz ich przetwarzanie. Konieczność transportu materiałów do różnych instalacji recyklingowych zwiększa koszty logistyki, co finalnie przekłada się na wyższe ceny usług remontowych.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian.

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"

REKLAMA

Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!

REKLAMA

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny. Można zaoszczędzić dużo pieniędzy [LISTA ZNIŻEK]

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny oznacza realne oszczędności na wszystkim. Lista zniżek zawiera supermarkety, stacje paliw, przejazdy komunikacją, restauracje, noclegi i atrakcje. Zaplanuj długi weekend majowy z KDR.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

REKLAMA