REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba będzie płacić fortunę za remont domu i mieszkania. Wszystko przez zmianę przepisów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Trzeba będzie płacić fortunę za remont domu i mieszkania. Wszystko przez zmianę przepisów
Od stycznia obowiązują unijne regulacje dotyczące segregacji śmieci. Za powstałe w czasie remontów odpady, których trzeba się pozbyć, będziemy musieli słono zapłacić.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mocno trzepnie nas teraz po kieszeniach remont domu czy mieszkania. Wszystko przez obowiązujące od stycznia unijne przepisy dotyczące segregacji śmieci. Okazuje się, że za powstałe w czasie takich robót odpady, których trzeba się pozbyć, będziemy musieli słono zapłacić. 

I znowu unijne regulacje namieszają w naszych domowych budżetach. Wszystko przez nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Teraz po nowemu trzeba się będzie pozbywać tych, które powstają w czasie remontów. Regulacje odnoszą się nie tylko firmy budowlane i deweloperów, ale także osoby fizyczne. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, kiedy prowadzimy prace remontowe i budowlane na własnej posesji.

REKLAMA

Jak to jest teraz z tą selekcją odpadów budowlanych? 

REKLAMA

Pytanie, jakie odpady wymagają segregacji. Na tej liście jest drewno, bo można je wykorzystać do produkcji płyt drewnopochodnych. Jest też szkło i metal, które można przetworzyć. Selekcji wymagają również tworzywa sztuczne i materiały izolacyjne, takie jak styropian, wełna mineralna czy pianki. Dotyczy to także gruzu i pozostałych odpadów mineralnych, które mogą być potem użyte w postaci kruszywa. 

Co więcej, segregacja odpadów powinna się odbywać się już na etapie ich powstawania. Śmieci muszą trafić do odpowiednich pojemników lub kontenerów, a my mamy obowiązek zadbać o zawarcie umowy z certyfikowanym odbiorcom odpadów. Na tym wymogi się nie kończą. Konieczne jest również prowadzenie ich ewidencji.

Za remont zapłacimy więcej? Eksperci wskazują na dodatkowe koszty

Jak nowe przepisy odbiją się na naszych kieszeniach? Czy teraz więcej zapłacimy za remonty? Te kwestie na łamach serwisu portalsamorzadowy.pl, komentował Piotr Szewczyk, wicedyrektor instalacji Orli Staw i prezes Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Jak wskazywał, brak długoterminowego planowania w gospodarce odpadami powoduje, że takie zmiany bywają dla rynku zaskoczeniem.

- Działamy niestety z roku na rok, a planowanie w gospodarce odpadami powinno odbywać się w cyklach wieloletnich. Bez tego mamy takie właśnie efekty zaskoczenia jak z tekstyliami czy odpadami budowlanymi – zauważył Szewczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cytowani przez portalsamorzadowy.pl eksperci podkreślają, że głównym wyzwaniem nie jest samo segregowanie odpadów, lecz ich przetwarzanie. Konieczność transportu materiałów do różnych instalacji recyklingowych zwiększa koszty logistyki, co finalnie przekłada się na wyższe ceny usług remontowych.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karol Nawrocki – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Karol Nawrocki - jaka partia popiera kandydata na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Karola Nawrockiego, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów w wyborach 2025 r. Jakie są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego?

QUIZ Słynne cytaty i złote myśli
Czy pamiętasz kto to powiedział, napisał, zaśpiewał? Znasz popularne maksymy wielkich filozofów? A może potrafisz rozpoznać utwór po jego fragmencie? Koniecznie sprawdź to w naszym teście!
Test wiedzy z geografii. Gdzie znajdują się te wulkany?
Szybka powtórka z geografii. Gdzie znajdziemy te najsłynniejsze wulkany?
Sprawdź swoją wiedzę. Gdzie leży to państwo?
Chyba każdy odbywał podróże palcem po mapie, a niektórzy nawet podróżowali po globusie. Na pewno z takich wojaży zapamiętaliście, na jakim kontynencie leży dane państwo. To prosty test z geografii i nie powinno być z nim problemów. Zaczynamy!

REKLAMA

Trzynasta emerytura 2025: Co warto wiedzieć o wypłatach w kwietniu?

Pierwsza transza trzynastej emerytury została wypłacona 1 kwietnia 2025 roku i objęła 889 tys. osób. Kolejne wypłaty nastąpią w ustalonych terminach kwietniowych, a świadczenia trafią na konta jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Sprawdź, co warto wiedzieć o trzynastej emeryturze, komu przysługuje i kiedy spodziewać się przelewu.

Polakom wciąż za mało galerii handlowych

Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że Polacy wciąż nie mają dość galerii handlowych. Tylko 36,4 proc. rodaków uważa, że tych obiektów jest za dużo.

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

MRPiPS rozwiązuje sprawę wyroku TK z 4 czerwca 2024 r., żeby „utrzymać zaufanie obywateli wobec państwa”, ale zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i nikomu nie chce przyznać wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń

W dniu 14 marca 2025 r. – w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, MRPiPS przedstawiło rozwiązanie, jakie proponuje dla poszkodowanych emerytów, w kontekście rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r., sygn. akt SK 140/20. Zostały opracowane założenia specustawy przeliczeniowej, która – pomimo, że jej celem (jak wskazuje sam resort) jest „uregulowanie kwestii dotyczącej stosowania art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej w stosunku do osób ze wskazanych powyżej roczników w sposób pozwalający na utrzymanie zaufania obywatela do państwa” – zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i ponadto – dla nikogo nie przewiduje wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń.

REKLAMA

Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

REKLAMA