REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiast leczyć otyłość, Polak wydaje fortunę na dietę cud, która ma dać szybkie efekty. Dlatego tak szybko przybywa osób z nadwagą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Polacy otyłość chcą leczyć dietą, zamiast iść do lekarza
Polacy otyłość chcą leczyć dietą, zamiast iść do lekarza
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo powszechnej świadomości, że otyłość można skutecznie leczyć, większość osób z otyłością woli działać na własną rękę. Pacjenci kupują diety cud, ściągają aplikacje do liczenia kalorii, zamawiają suplementy diety, które obiecują natychmiastowy efekt.

Jednak statystyki są nieubłagane – niemal co druga osoba z otyłością ma za sobą co najmniej trzy nieudane próby odchudzania . Zamiast rezultatów, pojawiają się kolejne nieudane podejścia i rosnące poczucie winy, które staje się ciężarem większym niż nadmiar kilogramów.

REKLAMA

Leczenie otyłości: Polacy liczą na dietę cud i odchudzają się na własną rękę

REKLAMA

Badania wskazują, że 63% Polaków zmagających się z otyłością uznaje ten stan za efekt własnych zaniedbań.
Podobny odsetek badanych zgadza się, że obecnie dostępne są skuteczne metody leczenia otyłości, jednak oprócz zmiany nawyków żywieniowych i włączenia aktywności fizycznej, najczęściej wybiera różne diety, aplikacje do liczenia kalorii i suplementy diety.
Jedynie 15% pacjentów z otyłością korzystało z leczenia.

Każda nieudana próba odchudzania to coś więcej niż tylko porażka. To dodatkowa warstwa frustracji. Często zapomina się o tym, że droga do zdrowia to nie sprint, ale maraton.
Aby skutecznie walczyć z otyłością, konieczne jest zrozumienie, że leczenie tego schorzenia to długotrwały proces, a sukces mierzy się nie tylko w kilogramach, ale przede wszystkim w coraz lepszym zdrowiu i poprawie jakości życia.

Leczenie otyłości: oczekiwanie szybkich efektów odchudzania to fundamentalny błąd

Pacjenci wpadają w błędne koło odchudzania i nierealistycznych oczekiwań. Skupiają się na szybkiej utracie kilogramów, która w wielu przypadkach prowadzi do efektu jojo.
Podejście do odchudzania, które skupia się tylko na kilogramach jest niewłaściwe, a to właśnie fundują social media.

– A przecież podczas zdrowo prowadzonego odchudzania zmienia się całe ciało.
Kilka kilogramów mniej na wadze, może oznaczać zmianę kilku rozmiarów ubrań i przede wszystkim pozytywną zmianę zdrowotną – mówi dr Zuzanna Przekop, Head of R&D w klinice Holi.
Trudności pacjentów często wynikają również z braku wsparcia, zrozumienia i akceptacji. To wpływa na opóźnienie leczenia tej choroby, która rozwija się w Polsce niezwykle szybko.
Presja, która jest nakładana na społeczeństwo, związana z idealną sylwetką tylko pogłębia problem osób chorujących na otyłość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leczenie otyłości: dlaczego ważne jest wsparcie psychologa

REKLAMA

Często pomijanym, ale niezwykle istotnym elementem leczenia otyłości jest wsparcie psychologiczne.
Zrozumienie mechanizmów psychologicznych, które leżą u podstaw nadmiernej masy ciała, może okazać się decydujące dla osiągnięcia trwałych efektów terapii. Aż 55% osób cierpiących na otyłość uważa, że psycholog powinien być integralnym członkiem zespołu terapeutycznego . Choć świadomość roli zdrowia psychicznego w procesie leczenia rośnie, to pacjenci wciąż zbyt rzadko decydują się na współpracę z psychologiem.

A otyłość to nie tylko nadmiar kilogramów, ale także skomplikowany problem emocjonalny. Pacjenci często utożsamiają swoje niepowodzenia z brakiem samokontroli, co tylko pogłębia poczucie winy i frustrację.
Psycholog może pomóc im spojrzeć na problem z innej perspektywy, zmieniając sposób myślenia o odchudzaniu i leczeniu otyłości, co znacznie zwiększa szanse na powodzenie terapii.
To nie brak wiedzy na temat zdrowego stylu życia, lecz psychologiczne bariery, takie jak negatywne myślenie, niska samoocena czy nierealistyczne oczekiwania, okazują się często największymi przeszkodami na drodze do zdrowia.

Zmiana myślenia o otyłości, przekształcenie postrzegania jej z osobistej porażki w przewlekłą chorobę, może znacząco zredukować frustrację oraz zwiększyć skuteczność terapii.
– Wiele osób koncentruje się wyłącznie na diecie i ćwiczeniach, pomijając emocjonalne aspekty swojego problemu, co często prowadzi do kolejnych niepowodzeń. Współpraca z psychologiem pozwala odkryć i przepracować wewnętrzne blokady, odciążając pacjentów z presji samodyscypliny oraz skupić się na długofalowych celach - podkreśla dr Zuzanna Przekop.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

Cła wzajemne Trumpa: Gospodarcza rewolucja czy ryzyko recesji?

Amerykański prezydent Donald Trump wprowadził nowe cła na importowane towary, określając je jako "deklarację niepodległości gospodarczej" USA. Eksperci jednak ostrzegają przed możliwymi skutkami ekonomicznymi, takimi jak wzrost inflacji, kryzys gospodarczy i problemy na rynku pracy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji dla gospodarki USA i jej partnerów handlowych?

SN: ZUS przegrywa sprawę o pominięcie 2-3 lat służby wojskowej do emerytury

Wydawało się, że to będzie archiwalny problem prawny – kilka lat służby wojskowej w czasach PRL pomijanych przy ustalaniu emerytury przez ZUS. To jednak wciąż aktualna sprawa, o czym świadczy to, że wciąż zajmują się nim sądy. Z ZUSem skutecznie spierają się byli żołnierze, którzy służyli w wojsku np. w latach 80-tych, a ZUS pomija ten okres w wyliczeniach emerytalnych. Np. ZUS uważa, że do czasu pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się okresu zasadniczej służby wojskowej np. w 1983 r.

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

REKLAMA

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

MEN: Przymusowy odbiór dziecka na terenie jednostek systemu oświaty po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości

Stanowisko MEN w kwestii przymusowych odbiorów dzieci na terenie jednostek systemu oświaty nie uległo zmianie. Resort zaznaczył jednak, że odbiór dziecka powinien następować po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

REKLAMA

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

REKLAMA