| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Alimenty na dziecko przy rozwodzie - wysokość świadczeń

Alimenty na dziecko przy rozwodzie - wysokość świadczeń

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania małoletniego dziecka.

Konieczność uregulowania kwestii alimentów w wyroku rozwodowym istnieje również w przypadku, gdy rozwodzący się małżonkowie dobrowolnie porozumieli się, co do sposobu i kosztów utrzymania dziecka.

Sposoby wykonania obowiązku alimentacyjnego względem dziecka

Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie może polegać:
- w całości lub w części na osobistych staraniach jednego z rodziców o utrzymanie lub o wychowanie dziecka,
- pokrywaniu w całości lub w części, przez drugiego z rodziców, kosztów utrzymania lub wychowania dziecka.

Sąd może wyznaczyć jako obowiązek alimentacyjny jednego z rozwiedzionych małżonków jedynie osobiste starania o utrzymanie lub wychowanie dziecka, natomiast drugiego z małżonków obciążyć obowiązkiem pokrywania całości kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Zobacz również: Czy alimenty na dziecko są opodatkowane

Zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka, których zaspokojenie pozwoli mu na prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy. Nie można ogólnie określić, co należy rozumieć pod pojęciem usprawiedliwionych potrzeb, gdyż są one różne w zależności od uzdolnień oraz wieku uprawnionego.

Zarobkowe i majątkowe możliwości rodziców

Dziecko ma prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, co oznacza, że nawet niskie dochody rodziców z reguły nie zwalniają ich od obowiązku alimentacyjnego.

Rozstrzygnięcie co do alimentów zależne jest od możliwości zarobkowych rodziców, a nie od rzeczywiści osiąganych zarobków i dochodów. Istotne więc będzie, jakie rodzice osiągaliby zarobki i dochody w pełni wykorzystując swoje zdolności umysłowe i możliwości fizyczne.

Żona wystąpiła o rozwód. Razem z mężem mają wspólne małoletnie dziecko. Ojciec, ma niskie dochody i z tego powodu jest pewien, iż nie będzie musiał płacić żadnych alimentów na dziecko. Sąd orzekając rozwód, pomimo niewielkich dochodów najprawdopodobniej nałoży na ojca obowiązek alimentacyjny. 

Zobacz również serwis: Alimenty

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dziecko ma prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, co oznacza, że nawet niskie dochody rodziców z reguły nie zwalniają ich od obowiązku alimentacyjnego.
Dziecko ma prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, co oznacza, że nawet niskie dochody rodziców z reguły nie zwalniają ich od obowiązku alimentacyjnego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK