REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy istnieje obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków

Subskrybuj nas na Youtube
Alimenty od dziadków można uzyskać, jeśli rodzice nie żyją, nie są w stanie ich zapłacić lub gdy uzyskanie ich na czas jest niemożliwe.
Alimenty od dziadków można uzyskać, jeśli rodzice nie żyją, nie są w stanie ich zapłacić lub gdy uzyskanie ich na czas jest niemożliwe.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo polskie przewiduje, że dziadek lub babcia mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz swoich wnuków. Są to tzw. alimenty uzupełniające, których wysokość jest niższa niż wysokość alimentów zasądzonych rodziców.

Obowiązek alimentacyjny ma zapewnić środki utrzymania i wychowania, tym członkom rodziny, którzy sami nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych.

REKLAMA

Obowiązek alimentacyjny w pierwszej kolejności obciąża małżonków. Następnie krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Alimentami mogą być obciążanie na początku krewni w linii prostej bez ograniczeń, przy czym zstępni są obciążeni przed wstępnymi. Oznacza to, że najpierw można żądać alimentów od dzieci lub wnuków względem ich rodziców lub dziadków, a dopiero potem od rodziców i dziadków względem dzieci lub wnuków.

Zobacz też: Czy wnuki muszą płacić alimenty na dziadków

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych bliższego stopnia przed krewnymi dalszego stopnia. Najpierw alimenty zapłacą rodzice, a dopiero potem dziadkowie.

W momencie, gdy osoba zobowiązana do alimentacji w bliższej kolejności będzie mogła zaspokoić potrzeby uprawnionego, gaśnie obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku dziecka, które nie jest w stanie samo się utrzymać, może wystąpić do sądu o alimenty od swoich rodziców. Z pozwem o alimenty od swoich dziadków, może wystąpić tylko, kiedy rodzice:

  • nie żyją,
  • gdy nie są w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub
  • gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

 Zobacz również: Kiedy alimenty płaca dziadkowie i rodzeństwo?

Przesłanki obowiązku alimentacyjnego na rzecz wnuków

REKLAMA

Obowiązek utrzymania i wychowania dziecka ciąży przede wszystkim na rodzicach dziecka. Mają oni obowiązek dostarczać środków utrzymania i wychowania. W przypadku, kiedy jedno z rodziców nie żyje lub nie jest w stanie samemu zaspokoić potrzeb dziecka, obowiązek ten w całości spocznie na drugim z rodziców.

W przypadku, gdy pozostały przy życiu rodzic nie jest w stanie w całości lub w części sprostać swoim obowiązkom względem dziecka, dziecko może zażądać alimentów od swoich dziadków. Należy pamiętać, że obowiązek alimentacyjny dziadków, nie polega na przerzuceniu na nich, niespełnionego obowiązku alimentacyjnego rodziców dzieci.

Obowiązek alimentacyjny dziadków może powstać, gdy:

  • wnuki nie mają swoich dorosłych dzieci, które ten obowiązek mogłyby spełniać,
  • rodzice tych wnuków nie żyją lub nie są w stanie sprostać temu obowiązkowi,
  • wnuki znajdują się w niedostatku.

Prawo nie wskazuje, którzy dziadkowie powinni płacić alimenty w pierwszej kolejności. Wydaje się, że sad powinien obciążyć alimentami dziadków o lepszej sytuacji materialno – finansowej.

Obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków, ma racje bytu, tylko wtedy kiedy wnuk znajduje się w niedostatku. Niedostatek to stan, w którym osoba nie jest w stanie sama się utrzymać. Osoba uprawniona nie może sama się wprowadzić w niedostatek, tylko aby uzyskać alimenty. Oznacza to, że na alimenty nie ma co liczyć osoba, która pomimo zdolności zarobkowych nie podejmuje pracy lub nie szuka żadnych innych środków utrzymania.

Ponadto sąd zasądzając alimenty od dziadków musi pamiętać, że dziadkowie muszą mieć możliwości zarobkowo – finansowe, aby mogli nałożony na nich obowiązek spełnić.

Gdzie po alimenty

Dochodzenie świadczeń alimentacyjnych w przedmiotowej sprawie powinno odbyć się przez złożenie pozwu o świadczenia alimentacyjne przeciwko dziadkom. Pozew taki powinien być złożony przed sąd właściwy miejscowo:

  • sąd rejonowy właściwy miejscowo według zamieszkania pozwanego,
  • sąd rejonowy miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Pozew zwolniony jest od kosztów sądowych.

Zobacz również serwis: Alimenty

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse?

Sondaż Instytutu Pollster dla „Super Expressu” ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

REKLAMA

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

Czy kandydat na Prezydenta RP może być karany? [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]

18 maja 2025 roku Polacy ponownie pójdą do urn, by wybrać głowę państwa. W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi pojawia się pytanie, które budzi emocje i wątpliwości: czy osoba karana może ubiegać się o urząd Prezydenta RR?

REKLAMA

Bezpłatny webinar. Czas pracy i odpoczynku w podróży służbowej

Jako pracodawca musisz wiedzieć, jak prawidłowo zapewnić pracownikom czas odpoczynku w trakcie i po zakończeniu podróży służbowej. Nie warto opierać się przy tym na fałszywych mitach krążących w Internecie. Naruszenia przepisów w tym zakresie może cię bowiem sporo kosztować, bo PIP chętnie nakłada za to grzywny. Weź udział w webinarze i posłuchaj eksperta, który wytłumaczy, jak rozliczać czas pracy pracownika w podróży służbowej w zależności od środka transportu, rozkładu czasu pracy oraz liczby uczestników podróży.

Tylko do 15 maja 2025 r. można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]

Wybory Prezydenta RP odbędą się 18 maja 2025 r. Tylko do 15 maja 2025 r. można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania. Gdzie i jak złożyć wniosek?

REKLAMA