reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Obowiązek alimentacyjny może obciążyć rodzeństwo

Obowiązek alimentacyjny może obciążyć rodzeństwo

Na rodzeństwie ciąży obowiązek alimentacyjny, gdy inni zobowiązani krewni nie mogą go wykonać. Uprawniony musi znajdować się w stanie niedostatku, a świadczenia alimentacyjne nie mogą stanowić nadmiernego uszczerbku dla zobowiązanego lub jego najbliższej rodziny.

Przedmiotem świadczenia alimentacyjnego jest dostarczenie środków utrzymania, a w razie potrzeby również środków wychowania. Mogą to być świadczenia w formie pieniężnej lub w formie świadczeń osobistych.

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej, a więc osoby, z których jedna pochodzi od drugiej (wnuki, dzieci, czyli zstępnych oraz rodziców, dziadków, czyli wstępnych) i rodzeństwo, czyli osoby, które mają chociaż jednego wspólnego przodka.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje kolejność w jakiej krewni obciążani są obowiązkiem alimentacyjnym. Najpierw jest to były małżonek, następnie zstępni, później wstępni i w ostatniej kolejności rodzeństwo. Obowiązek ten może obciążyć rodzeństwo dopiero gdy nie ma zstępnych i wstępnych albo nie mogą oni wykonać swojego obowiązku.

Zobacz również: Alimenty na dziecko - poradnik

Obowiązek alimentacyjny między rodzeństwem realizowany jest w ostatniej kolejności. Obowiązek ten uzależniony jest od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego rodzeństwa. O świadczenia alimentacyjne od rodzeństwa może ubiegać się tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. Stan niedostatku trzeba udokumentować, czyli wskazać, że dochody nie wystarczają na podstawowe wydatki np. jedzenie czy opłaty. Trzeba również uargumentować niemożność podjęcia dodatkowej pracy.

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w części odpowiadającej ich możliwościom zarobkowym.

Od obowiązku alimentacyjnego rodzeństwo może się uchylić, jeśli powodowałby on nadmierny uszczerbek dla samego zobowiązanego lub jego najbliższej rodziny. W takiej sytuacji sąd oddala powództwo o alimenty albo o ich podwyższenie.

Jeśli zobowiązany w celu uniknięcia płacenia alimentów dobrowolnie doprowadzi do uszczuplenia swojego majątku albo zrzeknie się zatrudnienia lub zmieni je na mniej zyskowne, sąd nie uwzględni takiej zmiany przy ustaleniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.

Agnieszka Galiszewska (Kęsoń)

Zobacz również serwis: Alimenty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama