| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Jakie są skutki zaprzeczenia ojcostwa?

Jakie są skutki zaprzeczenia ojcostwa?

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Prawomocny wyrok zaprzeczający ojcostwo, zmienia sytuacją prawną, w jakiej znalazł się zarówno mąż matki dziecka, jak i samo dziecko.

Władza rodzicielska

Od chwili uprawomocnienia się orzeczenia zaprzeczającego ojcostwo, ustaje władza rodzicielska (skutek ex nunc). Mąż matki nie może podejmować skutecznie działań zarówno faktycznych, jak i prawnych wobec osoby lub majątku dziecka, które wchodzą w zakres władzy rodzicielskiej. Nie powoduje to jednak nieważności działań podjętych przez męża matki w imieniu dziecka przed prawomocnym wyrokiem.

Dziedziczenie

Prawomocne zaprzeczenie ojcostwa ma skutek wsteczny (ex tunc) w tym sensie, że mąż matki nie może być uważany za ojca dziecka od chwili jego urodzenia, bowiem ojcem dziecka zgodnie z prawem może być tylko jeden mężczyzna. Skutek wsteczny odnosi się również do kwestii dziedziczenia dziecka z ustawy po mężu matki oraz po jego krewnych, zmarłych przed zaprzeczeniem ojcostwa. Spadkobiercom przysługuje uprawnienie do domagania się uchylenia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Zobacz też: Zaprzeczenie ojcostwa-jakie dowody mogę powołać

Co z alimentami?

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 11.10.1982 r. III CZP 22/82, mąż matki, zobowiązany prawomocnym wyrokiem do świadczenia alimentów na rzecz dziecka, może z chwilą prawomocnego obalenia domniemania jego ojcostwa w drodze zaprzeczenia ojcostwa żądać ustalenia, że jego obowiązek alimentacyjny ustał, co do świadczeń alimentacyjnych nie spełnionych do tej chwili.

Prawomocne zaprzeczenie ojcostwa nie wywiera wpływu na wyrok nakazujący obowiązek alimentacyjny w okresie, gdy obowiązywało domniemania ojcostwa względem dziecka, jak również nie ma wpływu na uznanie nieważności umowy zawartej między stronami, określającej świadczenia alimentacyjne.

Mąż matki, chcąc ustalenia, iż jego obowiązek alimentacyjny ustał, musi w tym celu wystąpić z powództwem do sądu.

Mężowi matki nie przysługuje jednak roszczenie o zwrot świadczeń spełnionych przed prawomocnym zaprzeczeniem ojcostwa.

Zobacz też serwis: Ustalenie ojcostwa

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawomocne zaprzeczenie ojcostwa ma skutek wsteczny (ex tunc) w tym sensie, że mąż matki nie może być uważany za ojca dziecka od chwili jego urodzenia, bowiem ojcem dziecka zgodnie z prawem może być tylko jeden mężczyzna.
Prawomocne zaprzeczenie ojcostwa ma skutek wsteczny (ex tunc) w tym sensie, że mąż matki nie może być uważany za ojca dziecka od chwili jego urodzenia, bowiem ojcem dziecka zgodnie z prawem może być tylko jeden mężczyzna.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK