| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Sądowe ustalenie ojcostwa

Sądowe ustalenie ojcostwa

Nie zawsze ojcem dziecka jest mąż matki. Czasem matka w ogóle jest niezamężna. Ustalenia ojcostwa osoby innej niż mąż matki można dochodzić przed sądem.

Gdy pochodzenie dziecka od ojca nie wynika ani z domniemania ojcostwa męża matki (tzn. jeżeli dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa albo przed upływem 300 dni od jego ustania, unieważnienia lub orzeczenia separacji), ani z uznania dziecka można dochodzić sądowego ustalenia ojcostwa. Przez sądowe ustalenie ojcostwa rozumie się stwierdzenie w wyroku sądowym, że urodzone dziecko pochodzi od określonego mężczyzny. Nie można natomiast żądać sądowego ustalenia ojcostwa dziecka poczętego, lecz jeszcze nieurodzonego.

Kto może dochodzić?

Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć: dziecko, matka oraz domniemany ojciec dziecka lub prokurator. Matka może wytoczyć powództwo w imieniu własnym jak i w imieniu dziecka - nie jest potrzebna na to zgoda sądu opiekuńczego. Powództwo może wytoczyć także matka, która została pozbawiona władzy rodzicielskiej.

Jeżeli matka ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (tzn. jest pomiędzy 13 a 18 rokiem życia, a po ukończeniu lat 16, ale przed skończeniem 18 lat nie zawarła związku małżeńskiego), wówczas powództwo w jej imieniu może wytoczyć jej przedstawiciel ustawowy. Uprawnienie matki do wytoczenia powództwa o ustalenie ojcostwa jest jej prawem osobistym, niezależnym od sprawowania lub niesprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem i ewentualnego sprzeciwu opiekuna.

Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także biologiczny ojciec dziecka. Podobnie jednak jak matka, nie może wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości. W razie śmierci dziecka, które było powodem w sprawie,  o ustalenie ojcostwa mogą dochodzić jego zstępni.

Zobacz: Chcę uznać ojcostwo. Gdzie mogę to zrobić?

Przeciw komu wytacza się powództwo?

Powództwo o ustalenie ojcostwa wytacza się przeciw domniemanemu ojcu, a gdy on nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie żyje - przeciwko dziecku.

Po rozpoczęciu się procesu o ustalenie ojcostwa nie może być wszczęta odrębna sprawa o ustalenie ojcostwa, jednak strona pozwana w sprawie o ustalenie ojcostwa może również żądać ustalenia ojcostwa.

Powództwo o ustalenie ojcostwa wytacza się przed sąd rejonowy, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania lub przed sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także biologiczny ojciec dziecka. Podobnie jednak jak matka, nie może wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości.
Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także biologiczny ojciec dziecka. Podobnie jednak jak matka, nie może wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK