| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Sądowe ustalenie ojcostwa

Sądowe ustalenie ojcostwa

Nie zawsze ojcem dziecka jest mąż matki. Czasem matka w ogóle jest niezamężna. Ustalenia ojcostwa osoby innej niż mąż matki można dochodzić przed sądem.

Gdy pochodzenie dziecka od ojca nie wynika ani z domniemania ojcostwa męża matki (tzn. jeżeli dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa albo przed upływem 300 dni od jego ustania, unieważnienia lub orzeczenia separacji), ani z uznania dziecka można dochodzić sądowego ustalenia ojcostwa. Przez sądowe ustalenie ojcostwa rozumie się stwierdzenie w wyroku sądowym, że urodzone dziecko pochodzi od określonego mężczyzny. Nie można natomiast żądać sądowego ustalenia ojcostwa dziecka poczętego, lecz jeszcze nieurodzonego.

Kto może dochodzić?

Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć: dziecko, matka oraz domniemany ojciec dziecka lub prokurator. Matka może wytoczyć powództwo w imieniu własnym jak i w imieniu dziecka - nie jest potrzebna na to zgoda sądu opiekuńczego. Powództwo może wytoczyć także matka, która została pozbawiona władzy rodzicielskiej.

Jeżeli matka ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (tzn. jest pomiędzy 13 a 18 rokiem życia, a po ukończeniu lat 16, ale przed skończeniem 18 lat nie zawarła związku małżeńskiego), wówczas powództwo w jej imieniu może wytoczyć jej przedstawiciel ustawowy. Uprawnienie matki do wytoczenia powództwa o ustalenie ojcostwa jest jej prawem osobistym, niezależnym od sprawowania lub niesprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem i ewentualnego sprzeciwu opiekuna.

Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także biologiczny ojciec dziecka. Podobnie jednak jak matka, nie może wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości. W razie śmierci dziecka, które było powodem w sprawie,  o ustalenie ojcostwa mogą dochodzić jego zstępni.

Zobacz: Chcę uznać ojcostwo. Gdzie mogę to zrobić?

Przeciw komu wytacza się powództwo?

Powództwo o ustalenie ojcostwa wytacza się przeciw domniemanemu ojcu, a gdy on nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie żyje - przeciwko dziecku.

Po rozpoczęciu się procesu o ustalenie ojcostwa nie może być wszczęta odrębna sprawa o ustalenie ojcostwa, jednak strona pozwana w sprawie o ustalenie ojcostwa może również żądać ustalenia ojcostwa.

Powództwo o ustalenie ojcostwa wytacza się przed sąd rejonowy, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania lub przed sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego.

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także biologiczny ojciec dziecka. Podobnie jednak jak matka, nie może wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości.
Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także biologiczny ojciec dziecka. Podobnie jednak jak matka, nie może wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK