| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Organizacje pozarządowe przestrzegają przed nowelizacją

Organizacje pozarządowe przestrzegają przed nowelizacją

Już tylko Senat może zmienić nowelizowane przepisy kodeksu karnego, w przeciwnym razie handel dziećmi zostanie w Polsce zalegalizowany. O sytuacji alarmują liczne organizacje pozarządowe, które buntują się przeciwko nowym przepisom.

Adopcja ze wskazaniem

Aktualnie istnieje luka w prawie, dzięki której matki mają możliwość znalezienia rodziny, która chce adoptować dziecko i korzystając z dobrodziejstwa instytucji adopcji ze wskazaniem przed sądem wskazują konkretną rodzinę do której chcą aby trafiło ich dziecko. W zamian za to nowa rodzina dziecka nagradza finansowo matkę biologiczna dziecka. Nowa rodzina dziecka unika w ten sposób skomplikowanych procedur adopcyjnych ciągnących się czasem latami. 

Zobacz też: Apel Fundacji DAR (Dziecko - Adopcja - Rodzina)

Organizacje pozarządowe ostrzegają

Twórcy kampanii społecznej fundacji Dziecko – Adopcja – Rodzina ostrzegają, że podziemie adopcyjne w Polsce nadal się rozwija.

Dzieci traktuje się w tej całej procedurze jak rzeczy, które podlegają normalnemu obrotowi gospodarczemu. Dochodzi do tego, że w wyniku zawieranej umowy pomiędzy stronami „transakcji” w przypadku niezadowolenia jednej strony z „towaru” może ona zwrócić dziecko niczym „wadliwy towar.”

Aktualnie w Polsce przeprowadza się kilkaset adopcji ze wskazaniem rocznie. Nie wiadomo ile z tych adopcji to „transakcje.”

Nowelizacja kodeksu karnego

Nowelizacja kodeksu karnego, która właśnie została zaakceptowana przez Sejm i wkrótce trafi przed oblicze Senatu zajmuje się tylko tymi przypadkami płatnej adopcji w wyniku której małoletni będą później wykorzystywani do prostytucji bądź innych celów przestępczych. Tymczasem płatna adopcja nie mająca nic wspólnego z wyżej wymienionymi celami nie będzie przedmiotem zainteresowania organów ścigania.
Przedstawiciele organizacji związanych z adopcją zapowiadają, że możliwie wszelkimi sposobami będą oddziaływać na senatorów, aby Ci zmienili przepisy tak aby każda postać handlu dziećmi była przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności. 

Zobacz też: Dziecko i prawo

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK