| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > W każdej szkole znajdzie się mydło

W każdej szkole znajdzie się mydło

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od września 2011 r. w każdej szkole ma znaleźć się mydło. Uczniowie mają mieć także zapewniony dostęp do ciepłej oraz zimnej wody.

Takie zmiany wynikają z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Ostatnie wprowadzone w tym zakresie zmiany dotyczyły zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia w szkole podręczników. W praktyce dzieci mogą zostawiać książki w szafkach lub w pudełkach.

Obowiązki szkoły

Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków w szkole należy do dyrektora. Powinien on przynajmniej raz w roku przeprowadzić kontrolę oraz określić kierunki poprawy sytuacji.

Lekcje i przerwy

Uczniowie powinni mieć równomiernie rozłożone zajęcia w poszczególnych dniach tygodnia. Zajęcia nie powinny odbywać się w blokach z tego samego przedmiotu.
Przerwy w zajęciach uczniowie spędzają pod nadzorem nauczyciela. Co ważne, nauczyciele podlegają szkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jest to szczególnie ważne w przypadku pedagogów prowadzących zajęcia techniczne czy sportowe.

Podczas opadów śniegu teren szkoły powinien zostać oczyszczony ze śniegu i lodu oraz posypany piaskiem.

Sale lekcyjne

Pomieszczenia szkoły powinny być odpowiednio oświetlone. Uczniom zapewnia się także odpowiednią wentylację i ogrzewanie. Minimalna temperatura panująca w salach lekcyjnych powinna wynosić co najmniej 18 stopni C.

Jadalnia

Uczniowie spożywają gorące posiłki jedynie w jadalniach albo w innych pomieszczeniach specjalnie wydzielonych w tym celu.

Zobacz również: Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły?

Zajęcia techniczne

Maszyny i inne urządzenia techniczne powinny być w pełni sprawne i bezpieczne w użyciu. Wyposaża się je w zabezpieczenia, chroniące przed urazami, działaniem substancji szkodliwych dla zdrowia, porażeniem prądem, nadmiernym hałasem oraz promieniowaniem.

Laboratorium

Podczas zajęć chemicznych, gdzie dochodzi do kontaktu z substancjami chemicznymi, na szkole ciąży obowiązek zapewnienia uczniom odzieży oraz obuwia roboczego.

Zajęcia sportowe

Bramki i kosze mocowane są na stałe, co ma zapewnić bezpieczeństwo uczniów.

Ze względu na problemy zdrowotne nauczyciel wychowania fizycznego zwalania ucznia z wykonywania w tym dniu ćwiczeń, o czym powiadamia jego rodziców.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 6 ze zm.);

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu z dnia 18 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK