| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Wcześniejszej emerytury dla kobiety

Wcześniejszej emerytury dla kobiety

Do końca roku 2008 będę miała 55 lat i 30 lat pracy, obecnie nie jestem zatrudniona na umowę o pracę tylko prowadzę działalność w spółce cywilnej. Czy gdybym zlikwidowała spółkę i zatrudniła się na umowę o pracę przez pół roku na pół etatu? Czy będę mogła przejść na wcześniejszą emeryturę w 2009 roku?  

W celu nabycia prawa do wcześniejszej emerytury przewidzianej dla pracowników urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. - warunki do przyznania tej emerytury dotyczące wymaganego wieku i stażu pracy muszą być spełnione do dnia 31 grudnia 2008 r.

Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje zatem kobietom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., które najpóźniej w dniu 31 grudnia 2008 r. osiągną wiek 55 lat oraz udowodnią okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 30 lat lub 20 lat w przypadku powstania przed dniem 1 stycznia 2009 r. całkowitej niezdolności do pracy

Natomiast pozostałe warunki, a więc:

  • pozostawanie ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, w ubezpieczeniu pracowniczym,
  • pozostawanie w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym

powinny być spełnione w okresie poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę.

Dodać należy, że spełnienia tych dwóch ostatnich warunków nie wymaga się od kobiety, która przez cały okres wymagany na prawo do wcześniejszej emerytury tj. przez 30 lat lub 20 lat przy orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy pozostawała w stosunku pracy, czyli była zatrudniona na etacie.

Z przekazanych informacji wynika, że nie posiada Pani 30-letniego okresu pracy na etacie - jako pracownik. W Pani zatem przypadku muszą być spełnione te dwa ostatnie warunki. Warunek pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym zostanie spełniony jeżeli podejmie Pani pracę na etacie. Natomiast warunek posiadania co najmniej 6 miesięcznego okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym spełni Pani po przepracowaniu tego okresu.

Dopiero po spełnieniu tych warunków może Pani ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury. Dodam również, że aby otrzymać prawo do emerytury nie musi Pani rezygnować z prowadzenia działalności w spółce. Musi Pani jednak pamiętać o tym, żeby pozostawać w stosunku pracy co najmniej w dniu poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę. Oznacza to, że nie może Pani rozwiązać stosunku pracy i po upływie np. 2 dni od rozwiązania tego stosunku zgłosić wniosku o emeryturę, gdyż w takim przypadku ostatnio przed zgłoszeniem wniosku nie będzie Pan pracownikiem - lecz osobą prowadzącą działalność.

Podstawa prawna: art. 46 w związku z art. 29 ustawy z dnia 17 grudnia 198 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, po 353 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »