| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Czy osoba chora może ubiegać się o prawo jazdy?

Czy osoba chora może ubiegać się o prawo jazdy?

W większości przypadków choroba nie zamyka drogi do uzyskania prawa jazdy – obliguje nas tylko do regularnego wykonywania badań lekarskich. Większe problemy mogą mieć osoby chore na cukrzyce i te, u których rozpoznano padaczkę.

Cukrzyca

Osoby, które chorują na cukrzycę mogą ubiegać się o wydanie prawa jazdy, jednak muszą spełnić szereg warunków:

  1. osoba taka musi przeprowadzać regularne kontrolne badania lekarskie, właściwych dla każdego przypadku (okres między badaniami nie dłuższy niż 5 lat);
  2. musi wykazać pełną świadomość ryzyka hipoglikemii, w szczególności zagrożenia utratą przytomności;
  3. sprawowania odpowiedniej kontroli nad przebiegiem choroby (regularne monitorowanie stężenia glukozy we krwi );
  4. przedstawienia opinii specjalisty diabetologa (w przypadku insulinoterapii).

Padaczka

Osoba, u której rozpoznano padaczkę, przyjmująca leki przeciwpadaczkowe, może ubiegać się o prawo jazdy, ale tylko po przedstawieniu opinii neurologa potwierdzającego brak napadów padaczkowych w ciągu ostatnich 2 lat leczenia.

Zobacz również: Jak zostać motorniczym?

Po tym okresie osoba podlega badaniom kontrolnym przez neurologa:

  1. co pół roku przez okres 2 lat;
  2. następnie – co rok przez kolejne 3 lata;
  3. następnie – w zależności od wskazań lekarskich.

W przypadku odstawienia leczenia, kierowanie pojazdem jest bezwzględnie przeciwwskazane przez 6 miesięcy od zaprzestania leczenia. Po tym czasie, osoba [podlega badaniom kontrolnym w terminach wskazanych wyżej.

Nieco inaczej wygląda kwestia możliwości ubiegania się o prawo jazdy na samochód ciężarowy, autobus czy o pozwolenie do kierowania tramwajem.

Osoba ubiegająca się o prawo jazdy kategorii C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E, D1+E, pozwolenie do kierowania tramwajem lub świadectwo kwalifikacji zawodowej, u której kiedykolwiek rozpoznano padaczkę, nie może być uznana za zdolną do kierowania tymi pojazdami.

Orzeczenie lekarskie

Bez względu na to, czy rozpoznano u nas jedną z wyżej wskazanych chorób, czy też jesteśmy zupełnie zdrowi, zanim rozpoczniemy kurs na prawo jazdy, musimy udać się do lekarza, który stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

Zobacz również serwis: Wykroczenia drogowe

W wyniku badania lekarskiego, lekarz może stwierdzić u osoby badanej, m.in. choroby narządu wzroku, słuchu, układu nerwowego, zaburzenia psychiczne. Wówczas, umieszcza stosowną informację w orzeczeniu lekarskim.

W większości przypadków nie będzie to odbierało kandydatowi na kierowcę szansy ubiegania się o prawo jazdy. Najczęściej zostanie mu po prostu wydane terminowe prawo jazdy. Po upływie terminu, na jaki został wydany dokument, trzeba będzie udać się do lekarza uprawnionego do badania kierowców i wykonać ponownie badania.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zanim rozpoczniemy kurs na prawo jazdy, musimy udać się do lekarza, który stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.
Zanim rozpoczniemy kurs na prawo jazdy, musimy udać się do lekarza, który stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK