REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zakaz prowadzenia pojazdów jest orzekany na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Zakaz prowadzenia pojazdów jest orzekany na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

REKLAMA

REKLAMA

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym, który wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat za popełnienie określonych w kodeksie wykroczeń (w części szczególnej). Celem orzekania tego zakazu jest zabezpieczenie uczestników ruchu drogowego przed uczestnikami stwarzającymi zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, a także poprzez represyjne oddziaływanie wpłynąć na zachowania sprawcy w przyszłości.

Zakaz prowadzanie pojazdów obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia skazującego sprawcę. Wówczas, sąd wydając takie orzeczenie nakłada na sprawcę obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego go do prowadzenia pojazdu ( najczęściej prawa jazdy) i od daty zwrotu tego dokumentu odlicza się czas obowiązywania zakazu. Jeżeli natomiast prawo jazdy zatrzymano wcześniej,tj. już w toku procesu, to okres zatrzymania faktycznego tego dokumentu zalicza się na okres wymierzonego środka karnego

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli Jan. K dostał w prawomocnym wyroku zakaz prowadzenia pojazdów przez 2 lata w dniu 01.06.2008., a dokumenty zwrócił dopiero 20.06.2008 to okres dwóch lat liczy się od tej daty, tj. zakaz upłynie dopiero w dniu 21.06.2010.
Gdyby natomiast w chwili wydawania wyroku Jan.K miał już równo rok zatrzymane prawo jazdy, to na poczet dwuletniej kary ten rok zostanie mu „zaliczony” i zakaz przestanie go obowiązywać w dniu 02.06.2009

Należy wskazać na to, że zakaz prowadzenia pojazdów musi informować precyzyjnie, na jaki rodzaj pojazdów został orzeczony. Mogą to być pojazdy mechaniczne i niemechaniczne. Można orzec wobec sprawcy zakaz prowadzenia danego pojazdu, nawet jeżeli nie posiada on uprawnień do jego kierowania.

Zobacz również: Kiedy sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na zawsze?

Należy szczególnie podkreślić, iż zakaz prowadzenia pojazdów może być orzeczony nie tylko na pojazd będący przedmiotem wykroczenia, ale i na inne kategorie pojazdów. Podkreślić trzeba fakultatywność decyzji sędziego w przedmiocie tego, czy i na jakie dodatkowe kategorie zostanie zastosowany opisywany środek karny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na zawodowego kierowcę samochodów ciężarowych skazanego za prowadzenie samochodu osobowego w stanie po użyciu alkoholu może zostać nałożony zakaz prowadzenia samochodów osobowych, ale także zakaz obejmujący samochody ciężarowe. Orzeczenie sądu jest w tej materii zależne od jego uznania, w tym od poziomu nietrzeźwości,postawy sprawcy, poziomu nietrzeźwości, jego uprzedniej karalności, a także sytuacji życiowej.

Orzeczenie obowiązku naprawienia szkody może być fakultatywne lub obligatoryjne. Fakultatywnie jest to możliwe w dwóch przypadkach, tj. w odniesieniu do sprawców odpowiedzialnych za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu oraz tych, którzy nie stosowali się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującej zatrzymanie pojazdu.

Natomiast obowiązkowe jest orzeczenie zakazu prowadzenie pojazdu w 3 przypadkach:

  1. prowadzenia w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym;
  2. prowadzenia w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka innego pojazdu niż mechaniczny na drodze publicznej;
  3. nieudzielenia pomocy ofierze wypadku przez prowadzącego pojazd uczestniczącego w wypadku drogowym.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł,

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA