| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czy osoby bliskie mogą wstąpić w stosunek najmu po śmierci najemcy

Czy osoby bliskie mogą wstąpić w stosunek najmu po śmierci najemcy

W razie śmierci najemcy osoby bliskie najemcy, które stale z nim mieszkały, aż do chwili jego śmierci wstępują w stosunek najmu. W przypadku braku osób bliskich – stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

Kto z bliskich osób może wstąpić w stosunek najmu?

1. Komentowany przepis art. 31 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71, poz.733), stanowi kontynuację regulacji przewidzianej w przepisie art. 63a uchylonej NajLokU. Treść art. 31 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733) odsyła do osób, które do chwili śmierci najemcy lokalu sprawowały nad nim opiekę na podstawie umowy zawartej z najemcą przed 12.11.1994 r., spełniającej wymagania określone w art. 9 ust. 2 z 10.04.1974 r. – Prawo lokalowe – gdzie należy stosować przepis art.691 Kodeksu cywilnego w brzmieniu obowiązującym przed 12.11.1994 r.

2. Przepis art. 63a uchylonej NajLokU, do tych osób, nakazywał stosować art. 8 ust. 1 NajLokU – przepis ten stanowił, że w razie śmierci najemcy jego:
- zstępni, wstępni, pełnoletnie rodzeństwo,
- osoby przysposabiające albo przysposobione oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z najemcą, mieszkający z nim stale do chwili jego śmierci, wstępowały w stosunek najmu lokalu oraz nabywały jego uprawnienia i obowiązki związane z tym lokalem, chyba że się tego prawa zrzekną wobec wynajmującego.

Zobacz również: W jakich sytuacjach można wstąpić w stosunek najmu?

Nie dotyczyło to osób, które w chwili śmierci najemcy miały tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego.

Czy osoba, która stale mieszkała z najemcą lokalu należącego do gminy może wstąpić w stosunek najmu?

Osoba, która mieszkając stale z najemcą lokalu należącego do gminy, była stroną mowy o opiekę, zawartej na podstawie art. 9 ust. 2 Prawa lokalowego z 1974 r., a która nie ma tytułu prawnego do zajmowania innego mieszkania, wstępuje w stosunek najmu z chwilą śmierci najemcy także pod rządem NajLokU.

Czy osoby mają prawo wypowiedzieć najem, jeżeli wstąpiły w stosunek najmu?

Przepis art. 691 Kodeksu cywilnego w pierwotnym brzmieniu (przed utratą mocy z dniem 12.11.1994r, na podstawie art. 47 pkt 3 NajLokU) stanowił, iż w razie śmierci najemcy mieszkania osoby bliskie najemcy, które stale z nim mieszkały, aż do chwili jego śmierci wstępują w stosunek najmu. Jednak osoby te mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

W razie wypowiedzenia najmu przez niektóre z nich najem kończy się względem tym, które wypowiedzenia dokonały. W przypadku braku osób bliskich stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

Podstawa prawna:
- ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733).
- art.691 Kodeks cywilny

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »