reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > W jakich sytuacjach można wstąpić w stosunek najmu

W jakich sytuacjach można wstąpić w stosunek najmu

Ustawodawca reguluje skutki śmierci najemcy lokalu mieszkalnego, nie czyniąc przy tym rozróżnienia o jaki konkretnie lokal chodzi. Natomiast wstąpienie w prawa najemcy zachodzi bez względu na to, że przedmiotem najmu był lokal wchodzący w skład zasobu prywatnego, czy publicznego.

Kto wstępuje w razie śmierci najemcy w stosunek najmu lokalu?

W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonek, inne osoby, wobec których najemca był on obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólności pożycia z najemcą (Art.691 Kodeks cywilny).

Osoby powyżej wymienione wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokali do chwili jego śmierci. W razie braku tych osób stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

Zobacz również: Warunki nawiązania stosunku najmu mieszkania

Warunkiem wstąpienia w stosunek najmu przez osoby wskazane wyżej jest stałe zamieszkiwanie z najemcą do chwili jego śmierci. Określenie „stałe zamieszkiwanie z najemcą” należy łączyć z określonym lokalem, a nie miejscowością.

Czy osoby, które wstąpiły w stosunek najmu mogą go wypowiedzieć?

Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób powyżej wymienionych stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.

Przepisu art. 691 § 1-4 Kodeksu cywilnego – nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.

Jaką funkcję spełnia istota wstąpienia osób bliskich w stosunek najmu?

Źródeł uregulowania art. 691 Kodeksu cywilnego należy szukać w roli najmu jako stosunku, w ramach którego m.in. następuje zaspokojenie jednej z podstawowych potrzeb ludzkich, jaką jest zapewnienie mieszkania. Funkcja ta zwykle wykracza poza indywidualne potrzeby najemcy i wiąże się z zaspokojeniem potrzeb rodziny oraz innych osób bliskich najemcy.

Przepis ten jest wynikiem ewolucji w uregulowaniu prawnym. W aktualnym stanie prawnym przepis ten dotyczy jedynie lokali mieszkalnych, przy czym dotyczy on wszystkich takich lokali, także objętych uregulowaniami OchrLokU.

Zobacz również serwis: Najem

Zasadniczo przyjmuje się konieczność ustalenia, że określony lokal stanowi „centrum życiowe” określonej osoby. Stałe zamieszkanie z najemcą osoby mu bliskiej oznacza ześrodkowanie przez tę osobę całej swej działalności w lokalu najemcy, przy czym chodzi tu o stan faktyczny trwający do chwili śmierci najemcy.

Podstawa prawna:
Art. 691 Kodeksu cywilnego
Art. 922 Kodeksu cywilnego

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama