| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Kto musi płacić opłatę targową

Kto musi płacić opłatę targową

Opłata targowa to rodzaj opłaty lokalnej. Jej wysokość określa rada gminy w drodze uchwały. Jednak możliwość ustanowienia takich opłat wynika z odpowiedniej ustawy.

Zgodnie z art. 15 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opłatę targową pobiera się od podmiotów sprzedających na targowisku.

Kto musi płacić

Opłatę targową wnoszą podmioty dokonujące sprzedaży na targowisku. Podmiotami takimi są zarówno osoby fizyczne (ludzie), osoby prawne (np. spółka akcyjna), jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (np. spółka jawna).

Co to jest targowisko

Ustawa za targowisko uznaje, każde miejsce gdzie prowadzony jest handel. Przy czym nie pobiera się opłaty targowej za sprzedaż w budynkach lub częściach budynku. Pobiera się natomiast za sprzedaż w halach targowych, wystawowych i aukcyjnych.

Kto nie musi płacić

Z opłaty targowej zwolnione są podmioty, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach.

Wysokość opłaty

Wysokość opłaty targowej określa uchwała rady gminy, na terenie której położone jest targowisko.

Opłatę taką wnosi się na rachunek urzędu gminy. Można dokonać tego za pośrednictwem kasy lub wpłacając bezpośrednio na konto urzędu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK