| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Wyższe koszty postępowania przed krajową izbą odwoławczą

Wyższe koszty postępowania przed krajową izbą odwoławczą

Z dniem 17 marca 2010 roku weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania, na mocy którego koszty postępowania odwoławczego, w sytuacji uwzględnienia odwołania wzrosną w stosunku do Zamawiającego.

Rozporządzenie nie zmieniło dotychczasowych przepisów dotyczących wysokości wpisu od odwołania wnoszonego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na dostawy lub usługi. W dalszym ciągu odwołujący jest zobowiązany uiścić wpis w wysokości 7.500 zł od odwołania w postępowaniu o udzieleniu zamówień o wartości mniejszej niż progi unijne. Natomiast, od odwołania w postępowaniu o udzieleniu zamówień o wartości równiej lub przekraczającej progi unijne odwołujący jest zobligowany uiścić tytułem wpisu kwotę 15.000 zł.

Bez zmian pozostaje również wysokość wpisu od odwołania wnoszonego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane. Zatem, wnosząc odwołanie wykonawca jest zmuszony do uiszczenia wpisu w wysokości 10.000 zł w przypadku postępowań o udzielenie zamówienia o wartości mniejszej od progów unijnych. Z kolei wpis w wysokości 20.000 zł należy uiścić od odwołań w postępowaniu o udzielenie zamówienia o wartości równej lub przekraczającej progi unijne.

Rozporządzenie uregulowało natomiast nowe zasady zasądzania kosztów postępowania. Na mocy przedmiotowego aktu rozporządzającego przyjęto odrębne zasady obciążania kosztami w zależności od uwzględnienia odwołania, umorzenia postępowania, czy też w przypadku odrzucenia albo oddalenia odwołania przez KIO. 

Zobacz również serwis: Umowy

Dla wykonawców główne znaczenie ma zmiana dotycząca obciążania kosztami postępowania odwoławczego, w sytuacji uwzględnienia ich odwołania przez KIO. Należy bowiem wyjaśnić, iż na gruncie dotychczasowych przepisów, w przypadku uwzględnienia odwołania, KIO zasądzało od zamawiającego na rzecz odwołującego jedynie kwotę wpisu zaliczoną na poczet kosztów postępowania odwoławczego.

Z kolei Rozporządzenie przewiduje zasądzenie od zamawiającego kosztów postępowania odwoławczego, do których obecnie zalicza się równowartość wpisu oraz uzasadnione koszty stron. Należy przy tym zaznaczyć, iż uzasadnionymi kosztami stron postępowania odwoławczego są w szczególności koszty związane z dojazdem na wyznaczone rozprawy KIO oraz koszty wynagrodzenia pełnomocników, jednak nie wyższe niż kwota 3.600 zł.

Dodatkowo wskazać należy, iż dotychczas obowiązujące przepisy wskazywały, iż jeżeli koszty postępowania były niższe od kwoty wpisu, KIO orzekała o zwrocie przez UZP różnicy na rzecz wnoszącego wpis. W takiej sytuacji, zamawiający był zobligowany do uiszczenia tylko różnicy wpisu niezwróconej odwołującemu przez UZP. W ramach obowiązującego Rozporządzenia ustawodawca nie przewidział takiej możliwości.

Zobacz również serwis: Pozwy

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. z 2010 r., nr 41, poz. 238)

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od odwołania w postępowaniu o udzieleniu zamówień o wartości równiej lub przekraczającej progi unijne odwołujący jest zobligowany uiścić tytułem wpisu kwotę 15.000 zł.
Od odwołania w postępowaniu o udzieleniu zamówień o wartości równiej lub przekraczającej progi unijne odwołujący jest zobligowany uiścić tytułem wpisu kwotę 15.000 zł.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK