| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Wymiar kary pozbawienia wolności (art. 37)

Wymiar kary pozbawienia wolności (art. 37)

Kara pozbawienia wolności wymieniona w art. 32 pkt 3 trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 15 lat; wymierza się ją w miesiącach i latach.

Przepis art. 37 Kodeksu karnego jest uzupełnieniem dyspozycji przepisu art. 32 Kodeksu karnego w zakresie orzekania terminowej (określonej czasowo) kary pozbawienia wolności.

Kodeks rozróżnia bowiem trzy rodzaje kary pozbawienia wolności ze względu na długość ich trwania:

  • terminową karę pozbawienia wolności,
  • kare 25 lat pozbawienia wolności
  • karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Kara pozbawienia wolności jest karą izolacyjną, gdyż zakłada izolację skazanego od otoczenia, a jej wykonanie odbywa się w zakładach karnych. Jest bez wątpienia karą najbardziej dolegliwą w ocenie społeczeństwa wymierzaną za najcięższe gatunkowo przestępstwa.

Przepis art. 37 Kodeksu karnego stanowi, że terminowa kara pozbawienia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 15 lat. System wymierzania kary opiera się na określeniu w miesiącach i latach jej trwania w tych granicach.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Podstawa prawna: Art. 37 Kodeksu karnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gugała

Krzysztof Gugała Ekspert w dziedzinie HR, ze specjalizacją w systemach wynagradzania, Prezes Zarządu w IDEA! Human Capital – we współpracy z Towers Watson Data Services EMEA. W branży HRM pracuje od dwudziestu sześciu lat, łącząc perspektywę doradcy, eksperta i menedżera. Posiada rozległe doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu strategii personalnych i systemów wspierających zarządzanie kapitałem społecznym, w szczególności systemów wynagrodzeń. Kierował projektami obejmującymi opisywanie stanowisk, wartościowanie, projektowanie polityk płacy zasadniczej i zmiennej oraz świadczeń, m.in. dla PGNiG SA, , TVN, Wyborowa SA, Tramwaje Warszawskie i kilkadziesiąt innych. Projektuje i realizuje unikalne na polskim rynku badania rynkowe w zakresie wynagrodzeń . Autor wielu publikacji w prasie specjalistycznej (m.in. HBR Polska, Personel, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi) oraz współautor książki „Budowanie pomiar kapitału ludzkiego w organizacji”. Od 2010 prowadzi zajęcia z controllingu personalnego, benchmarkingu wynagrodzeń i systemów motywacyjnych na Akademii Leona Koźmińskiego i we Francuskim Instytucie Zarządzania

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK