| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Katastrofa w Smoleńsku > Odszedł prawdziwy przedwojenny patriota

Odszedł prawdziwy przedwojenny patriota

Wśród pasażerów prezydenckiego samolotu, który rozbił się przy próbie lądowania na lotnisku w Smoleńsku, znajdowała się niezwykła postać, Ryszard Kaczorowski. Ostatni prezydent RP na uchodźstwie.

Po kilku miesiącach aktywnej działalności, w wyniku przemian zapoczątkowanych okrągłym stołem 22 grudnia 1989 roku ostatni prezydent RP na uchodźtwie przekazał na Zamku Królewskim w Warszawie insygnia władzy prezydenckiej, wśród nich insygnia Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski pierwszemu prezydentowi wybranemu w demokratycznych wyborach Lechowi Wałęsie. 

Było to wydarzenie symboliczne, dzięki któremu można mówić o ciągłości państwa polskiego, o tym że III Rzeczpospolita jest kontynuatorką II Rzeczpospolitej.
Po odzyskaniu suwerenności Kaczorowski pozostał w Londynie. Nie przeszkadzało mu to jednak nadal aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym ojczyzny. Zawsze uczestniczył w ważniejszych uroczystościach w kraju. Szczególnym zainteresowaniem darzył on sprawy związane z kresami wschodnimi, w tym polskimi więźniami pomordowanymi na golgocie wschodu.

Ogromne zaangażowanie i bezinteresowne działanie prezydenta Kaczorowskiego zostało docenione zarówno w kraju, jak i za granicą. Kaczorowski został odznaczony Orderem Orła Białego i Orderem Odrodzenia Polski. W uznaniu zasług niepodległościowych papież Jan Paweł II nadał mu Wielki Krzyż Orderu Piano. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, między innymi, Krzyżem Monte Cassino i Medalem Konfederacji Jasnogórskiej.

W listopadzie 2004 prezydent Kaczorowski otrzymał Wielki Krzyż Kawalerski św. Michała i Jerzego. To najwyższe odznaczenie, które można otrzymać w uznaniu zasług dla Wielkiej Brytanii. Ostatni Prezydent RP na uchodźtwie otrzymał to odznaczenie z rąk królowej Elżbiety II.

W 30 miastach w Polsce Ryszard Kaczorowski miał nadany tytuł honorowego obywatela. Cztery uniwersytety nadały mu tytuł doktora honoris causa - Uniwersytet Wrocławski, Akademia Medycznej w Białymstoku, Uniwersytet Opolski i Uniwersytet w Białymstoku.

Ryszard Kaczorowski swoimi nienagannymi manierami, szlachetnością, niezwykłą aparycją zjednywał z łatwością swoich słuchaczy. Posiadał w sobie wszystkie najpiękniejsze cechy z przedwojennego obywatela, żarliwego patrioty którego splot niekorzystnych wydarzeń historycznych sprawił, że przez długie lata był wyklęty przez własną ojczyznę.

Zobacz też: Katastrofa w Smoleńsku

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK