| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Omówienie Konstytucji RP > Jak przebiegają wybory na Prezydenta RP

Jak przebiegają wybory na Prezydenta RP

Urząd Prezydenta RP ma charakter kadencyjny. To znaczy, że po pewnym czasie muszą nastąpić wybory na to stanowisko. Konstytucja RP oraz stosowna ordynacja wyborcza szczegółowo określają, kto może wystartować w wyborach oraz jak przebiegają wybory oraz samo głosowanie.

Wybory prezydenckie to bardzo ważne wydarzenie w polskim kalendarzu politycznym. Odbywają się one co 5 lat i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Kampania wyborcza

Każde wybory prezydenckie poprzedzone są kampanią wyborczą. W trakcie kampanii kandydaci na najważniejszy urząd w naszym państwie przedstawiają swój program polityczny. Dzielą się z wyborcami wizją prezydentury. W ten sposób bowiem chcą pozyskać jak największe poparcie społeczne.

Narzędziami, które służą pozyskaniu wyborców są:

  • wiece wyborcze
  • spotkania z określonymi środowiskami i grupami społecznymi,
  • spoty telewizyjne- puszczane w bezpłatnym i płatnym czasie antenowym,
  • umieszczanie bilbordów w najbardziej ruchliwych miejscach,
  • akcje plakatowania miast i miasteczek,
  • roznoszenie ulotek,
  • oraz inne działania mające zwrócić uwagę na kandydata.

Kampania wyborcza kończy się w przeddzień wyborów. Wtedy następuje cisza wyborcza a kandydaci oraz ich zwolennicy mają zakaz agitowania.

Zobacz również: Kto może być Prezydentem RP?

Zarządzenie wyborów

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 128 Konstytucji RP, wybory prezydenckie zarządza Marszałek Sejmu. Wybory muszą się odbyć nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta. Wybory muszą być zarządzone na dzień wolny od pracy.

Wcześniejsze podanie terminu wyborów ma na celu ułatwienie pracy komisjom wyborczym. Trzeba bowiem ustalić skład tych komisji przygotować punkty wyborcze. Wyborczy mają prawo również wiedzieć wcześniej kiedy wybory się odbędą aby się do tego przygotować (np. zaplanować wyjazd do miejsca zamieszkania, wrócić do kraju z zagranicznego wyjazdu czy delegacji).

Wybory natomiast dlatego odbywają się w dniu wolnym od pracy, aby każdy kto chce wziąć w nich udział mógł to zrobić.

Kandydaci

Oczywiście kandydaci ci muszą spełniać przewidziane prawem wymagania. Muszą posiadać pełnię praw wyborczych, muszą posiadać odpowiedni wiek (35 lat) oraz muszą być zgłoszeni przez grupę 100 000 wyborców mających prawo wyborcze do Sejmu. W wyborach nie mogą startować osoby, które już dwukrotnie piastowały urząd prezydencki.

Przebieg

W pierwszej turze wyborów w szranki stają wszyscy zgłoszeni do Państwowej Komisji Wyborczej kandydaci. Wybory te mają charakter powszechny, równy, bezpośredni i odbywają się w głosowaniu tajnym.

Jeżeli w tak przeprowadzonych wyborach żaden kandydat nie uzyska ponad 50% ważnie oddanych głosów, wtedy zarządza się drugą turę wyborów. Druga tura odbywa się czternastego dnia po pierwszym głosowaniu.

W drugiej turze biorą udział kandydaci, którzy otrzymali w pierwszej turze kolejno największą liczbę głosów. Na Prezydenta natomiast zostaje wybrany ten kandydat, który w powtórnym głosowaniu otrzymał największą liczbę głosów.

Zobacz również serwis: Wybory prezydenckie

Stwierdzenie ważności

Ważność wyborów prezydenckich stwierdza Sąd Najwyższy. Do tego sądu wyborcy mogą również kierować protesty wyborcze.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każde wybory prezydenckie poprzedzone są kampanią wyborczą.
Każde wybory prezydenckie poprzedzone są kampanią wyborczą.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK