| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Czy małżonek dziedziczy środki zgromadzone w OFE?

Czy małżonek dziedziczy środki zgromadzone w OFE?

Małżonek jest uprawniony do przejęcia połowy środków zgromadzonych w OFE przez zmarłego współmałżonka. Możliwe jest to w takim zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot wspólności majątkowej.

Podstawa prawna

Kwestie dotyczące dziedziczenia środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych, reguluje ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Jakie środki przysługują małżonkowi zmarłego?

W myśl jej przepisów, jeżeli członek OFE pozostawał w związku małżeńskim, wówczas, gdy umrze, fundusz dokonuje wypłaty połowy zgromadzonych przez niego środków na rachunek jego małżonka. Jednakże następuje to tylko w takim zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot wspólności majątkowej.

Zobacz również: Co z własnością wkładów małżonka o spółki cywilnej

Jak wygląda wypłata?

Wypłata ta może nastąpić w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia albo listopada. Aby do tego doszło małżonek zmarłego przedstawić odpis akt zgonu, odpis aktu małżeństwa, a także pisemne oświadczenia stwierdzającego, że do chwili śmierci członka funduszu, nie zaszły żadne zmiany w stosunku do treści oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących pomiędzy nim a małżonkiem, a także treści zawiadomienia o ich zmianie. Jeśli takowe zmiany miały miejsce należy dostarczyć także ich dowodu.

W przypadku, gdy małżonek nie posiada rachunku w otwartym funduszu, rachunek taki zostanie dla niego utworzony, a on stanie się członkiem funduszu.

Gdy zmarły nie złożył oświadczenia o stosunkach majątkowych pomiędzy nim, a małżonkiem, lub nie zawiadomił o ich zmianie, wówczas drugi małżonek powinien oświadczyć na piśmie, że zmiana taka nie zaszła. Jeśli natomiast zaszła, wtedy żyjący małżonek musi to udowodnić.

Brak odpowiedniej dyspozycji

Te środki, które nie zostaną przekazane drugiemu małżonkowi w wyżej opisany sposób, zostają przyznane osobom, które wskazał zmarły, zawierając umowę z funduszem. Dyspozycja taka może być zmieniana do śmierci członka funduszu.

Kiedy wskazana w ten sposób osoba umrze przed członkiem funduszu, wtedy jej udział przypada w częściach równych pozostałym wskazanym.

W przypadku, gdy zmarły nie wskazał osób, którym zostaną przekazane zgromadzone środki, stają się one częścią spadku.

Zobacz również serwis: Prawa i obowiązki małżonków

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK