reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Co z własnością wkładów małżonka do spółki cywilnej

Co z własnością wkładów małżonka do spółki cywilnej

Wkład małżonka do spółki cywilnej co do zasady należy do małżonka – wspólnika. Wkład wspólnika wchodzi w skład majątku spółki, który przysługuje łącznie wszystkim wspólnikom. Małżonek, który łożył na ten wkład może w pewnych sytuacjach żądać rekompensaty.

Własność przedmiotów majątkowych należących do małżonków podlega kilku regułom. Jedna z nich stanowi, że majątek będący przedmiotem współwłasności łącznej wynikającej z innych przepisów należy do majątku osobistego małżonka.

Małżonek może więc nim rozporządzać swobodnie, przy uwzględnieniu zasad określających dysponowanie majątkiem spółki cywilnej. Udziałem odpowiada wobec wierzycieli własnych i spółki. Egzekucja zobowiązania, które zaciąga drugi małżonek nie może być skierowana do przedmiotów majątkowych stanowiących wkład wspólnika.

W trakcie trwania wspólności ustawowej kwestia określenia własności wkładu nie sprawia problemów.

Wkład sfinansowany przez małżonka wspólnika

Małżonek, który dołożył się do wkładu wnoszonego do spółki może żądać zwrotu. Co do zasady, prawo to przysługuje mu dopiero w razie podziału majątku. Taki podział nastąpi w drodze podpisania intercyzy albo na mocy wyroku sądowego – w razie orzeczenia separacji lub rozwodu.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 stycznia 2000 r., I CKN 37/98 dopuścił dokonywanie rozliczeń nakładów  na majątek współmałżonka nie tylko po ustaniu wspólności ustawowej, ale także w trakcie jej trwania, jeśli wymaga tego dobro rodziny.

Wkład sfinansowany z majątku wspólnego

Jeśli wkład został sfinansowany z majątku wspólnego małżonków, to powinien zostać rozliczony jako nakład z majątku wspólnego na majątek osobisty. Będzie to miało miejsce na przykład w sytuacji, gdy małżonek, już po ślubie przekaże na poczet wkładu część swoich oszczędności odłożonych z wynagrodzenia za pracę. 

W razie podziału majątku każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty.

Zwykle taki wkład dzieli się na pół – przyjmuje się, że udziały w majątku wspólnym są równe. Jednak w razie, gdy jeden z małżonków pokrył wkład w dużo większej części niż drugi, sąd może podzielić wkład proporcjonalnie do nakładów.

Zobacz tutaj - wzór umowy spółki cywilnej

Zobacz serwis: Małżeństwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co z własnością wkładów małżonka do spółki cywilnej?
Co z własnością wkładów małżonka do spółki cywilnej?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama