| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Czy wygrana wchodzi w skład majątku wspólnego?

Czy wygrana wchodzi w skład majątku wspólnego?

Nagroda wygrana na loterii wchodzi w skład majątku wspólnego. Po rozwodzie podlega więc podziałowi pomiędzy obojga małżonków. Do majątku wspólnego nie wchodzą jedynie nagrody za osobiste osiągnięcia, a więc nagrody artystyczne, literackie, naukowe, techniczne oraz nagrody uzyskane na różnego rodzaju konkursach.

Jeśli wygraną stanowił samochód czy mieszkanie, podziałowi między małżonków ulega ich wartość.

Przepisy prawa rodzinnego i orzecznictwo jednoznacznie prowadzą do wniosku, że wygrana w konkursie, w którym nie trzeba było wykazać się żadnymi szczególnymi osiągnięciami, a o wygranej zadecydował raczej szczęśliwy traf, należy do majątku wspólnego i prawo do niego mają oboje małżonkowie Bez trudu potrafię sobie jednak wyobrazić złość małżonka-zwycięzcy, który będzie szukał wszelkich sposobów, by w razie rozwodu nie musieć dzielić się z drugą połową. W grę wchodzić mogą przecież duże pieniądze, a wszystko jest podsycane niechęcią do byłego małżonka. Pomysłowy prawnik będzie wtedy wszelkimi sposobami przekonywał, że jego klient nabył szczęśliwy los za środki z majątku osobistego (np. uzyskane ze spadku lub zarobione jeszcze przed powstaniem wspólności majątkowej), ale takie stanowisko będzie bardzo trudne do obronienia. Trudno przecież dowieść, z jakiego źródła pochodziły pieniądze, którymi człowiek opłaca rachunek telefoniczny. Sąd Najwyższy podkreślał kilkakrotnie, że aby stwierdzić, że rzecz została nabyta z majątku odrębnego, muszą na to wskazywać a) oświadczenie dokonującego transakcji małżonka i b) całokształt okoliczności nabycia.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK